9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartGesundheitCorona Günlerinde Gazetecilik

Corona Günlerinde Gazetecilik

ALMANYALILAR – Haftalardır küresel salgın ile yatıp kalkıyoruz. O kadar çok bilgi, haber, yorum, makale sosyal ve ana medyada adeta fışkırıyor. Bunlarla kimlerin nasıl ne yaptığı okuruna, tüketicisine bırakılmış vaziyette. Ayıklamak, elemek, doğrusunu yanlışından ayırmak sabır, kafa ve bilgi gerektiriyor. Muhabir haberini yapıyor, salıyor çayıra. Okur onunla ne yapar bu en fazla onun kendi kişisel sorunu. Ama bu zor ve tehlikeli günlerde sahi gerçek gazeteciler ne yapıyor diye sormadan edemedik.

Madem farklı meslek gruplarından insanlara söz veriyoruz, Almanyalılar olarak bir de gazeteci meslektaşlarımızdan birine soralım istedik. Geçerken kısa bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyoruz. Elbette gönül ister her meslekten herkese soralım, ne kadar çok farklı görüş ve ifadeye yer verirsek o kadar zenginleşelim. Ama bunu hem zaman açısından, hem de teknik olarak yetiştirebilmemizin imkânı yok. Biz de kendimizce her meslekten sembolik bir isme önceden soruyor rızalarını alarak sorularımızı hazırlıyoruz. Arka planda farklı şeyler arayanlara gülün geçin.

Bu defa da Hamburgluların yakından tanıdığı Post Gazetesi’nden Erdal Altuntaş’a Corona günlerinde bir gazeteci olarak krizden nasıl etkilendiğini ve daha fazlasını sorduk. İşte yanıtları:

erdal altuntasAlmanyalılar: Öncelikle geçmiş olsun diyerek başlayalım. Karantina da olduğunu söyledin. Neden karantinaya alınmıştın kısaca bizi bilgilendirir misin?

Erdal Altuntaş: -Aslında karantinaya alınmadım. Kendimi gönüllü olarak karantinaya kapattım. Almanya Başbakanı Angela Merkel, televizyondan “herkes mecbur kalmadıkça evden çıkmasın. Kendini karantinaya alsın” diye çağrıda bulunmuştu. Bende bir gazeteci olarak bu talimata uyarak yaklaşık 10 gün evde kaldım. “Herkese dışarı çıkmayın” diyerek ben bu kurala uymazsan etkili de olmazdı zaten. Bu süre içinde Dr. Havuç ve Dr. Yoldaş ile söyleşi yapmak ve bir kez de Sultan Ahmet Caminde ilk kez dışarıya hoparlörden ezan okunması haberleri için dışarı çıktım.

Nasıl geçti karantina, o günlerde hissettiklerinle, düşüncelerinle ilgili neler söyleyebilirsin?

–  Koronavirüsüne yakalanmamak ve ailemi ve çevremdekileri de korumak açısından karantinada kaldığım günler gayet güzel geçti. İş stresinden kendimizi çok yıprattığımızı fark ettim. Tabii ki gazetecinin tatili olmaz. Evden de mail, telefon ve sosyal medya üzerinden haberleri takip ederek güncel haberleri yapıp internet sayfamıza yükledim. Kapıya da “31 Mart’a kadar evimiz ziyaretçilere kapalıdır” diye, başka dost ve akrabalarımın gelmemesi için bir yazı yazdım. Misafirperver bir toplum olarak böyle bir yazıyı yazmak zor olsa da hepimizin sağlığı açısından gerekliydi. Ne kadar dikkat etsek de ilk başlarda yine de gelenler oldu. Ama zamanla işin hassasiyetini anlayınca durumun ciddiyetinin farkına vardılar. Evde kaldığım günlerde dosyalarımı düzenledim. Ev işlerinde yardımcı oldum. Bol bol haber izleyip, haber takibi yaptım. Günde 7-8 saat sosyal medya ve internette takıldım. En önemlisi de her akşam ailece tam kadro yemek yiyebildik. Büyüklerimizi ve sevdiklerimi telefonla arayıp görüştüm. Güzel bir tatil oldu açıkçası.

karantina

Bir gazeteci olarak senin bugüne kadar salgın ile ilgili gözlemlerin neler, bu konuda sen ne söylemek isterdin?

-Tabii ki salgın ile çok değişik düşünceler oluştu kafamda. Yeni bir dünya düzeni kurmak isteyen güçlerin bu virüsü laboratuvar ortamında üreterek özellikle Çin ekonomisini çökertmek ve dünyada en fazla Dolar rezervini elinde bulunduran Çin’i bitirmek için yapılan bir proje olarak düşünmüştüm. Sonra tüm dünyaya yayıldı ve tüm ülkelerin ekonomileri çöktü, sağlık sistemi yara aldı. İnsanlar perişan oldu. Ülkeler birbirlerine sınırlarını kapattı. Maçlar, konserler, fuarlar gibi tüm etkinlikler iptal oldu. Böyle olunca kafalar da karıştı. Ya bu virüs kontrolden çıktı, ya da sadece Çin için yapılan bir proje değildi. Ama şuna eminim. Bunu dünyayı yöneten derin devlet bilinçli olarak üretip yaydı. Çünkü bu virüsün çıkacağıyla ilgili 2005 yılında yazılan “Kehanet” kitabı, 2012 ve 2018 yılında çevrilen filmler, birebir bu günleri anlatıyordu. Hem de “2020 olarak” tarih vererek. Onun için bu bir tesadüf değil. 5G’nin bugünlerde kurulması, parasız bir dünya ve insanlara takılan çip ile kontrol sistemi 3-5 sene gibi bir zaman diliminde hayata geçecektir diye düşünüyorum.

 Gazetedeki günlük işleyiş ritminizde ne gibi değişiklikler oldu, en büyük engel bu sıralar neler?

-Tabi Post Gazetesi olarak 2002’den beri ilk defa gazete basmadık. Biz aylık gazeteyiz ve gelirimizi reklamlardan elde ediyoruz. Tüm etkinlikler iptal edilip, işyerleri de zorunlu kapatılınca reklam alamadık. Korona dışında çok fazla haber de yapamadık. Gazeteyi reklamsız bassak bile dağıtacağımız yerler kapalı olduğu için 5 Mart’ta çıkan sayımızdan sonra bir daha yazılı gazete çıkaramadık. İşyerleri açılsa bile esnafların sıkıntılarının geçmesi 2-3 ayı bulacak. Bu süreçte maddi-manevi bizim de kayıplarımız çok olacak her işveren gibi. Fakat bu süreyi boş geçirmemek ve okurlarımızla diyaloğumuzu koparmamak için ilk kez Post Gazetesi’ni “Online” olarak çıkarmaya karar verdik. 8 Nisan’da online sayımızı internet sayfamız (www.postaktuel.com), sosyal medya hesaplarımız ve WhatsApp üzerinden okurlarımıza ulaştıracağız.

Corona günlerinde gazeteciliğin, halka, okura haberlerin, önemli bilgilerin doğru ve gerçek haliyle yansıtılmasının önündeki en büyük engel bu sıralar sizce neler?

-En büyük engel sosyal medya kirliliği oldu. Çünkü yalan-yanlış birçok haberler paylaşıldı. Bunlardan bize de çok videolar ve resimler geldi. Bunların bir kısmının asparagas haber olduğunu araştırdıktan sonra öğrendik. Yani eski olan olayları yeni gibi paylaşmışlar. Bir de habere gidemediğimiz için çoğu olayları televizyon, internet üzeri takip ettik. Ajanslardan gelen haberleri uyarlayarak yayınladık. Haberin kaynağına direk inememek, haberi bizzat takip edememek engel olsa da resmi kaynaklardan yararlanarak bu durumu da kazasız belasız atlattık.

Teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar.

06.04.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular