14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeDahmer

Dahmer

İnsanlar neden sapıklara hayranlık duyarlar, hele cezaevine düşünce ona sayısız mektuplar yazıp evlenme teklif ederler anlamış değilim. Ama psikolojide bununda bir açıklaması mutlaka vardır. Böyle insanların hayat hikayelerini anlatan kitaplar hep çok satılır, filmleri yapılır. Hatta bazılaır hasılat rekorlarını bile zorlayabilir. Ama bu defa karşımızda şükür öyle bir çalışma yok. Yani o kadar başarılı değil demek istiyorum. Bunun filmin yapılma tarzı kadar seri katilin sıradan hayatıyla da doğrudan bağı var.

Seri katiller diyarından meşhur Jeffrey Dahmer’in hayat hikayesi ve işlediği cinayetler filmde anlatılan. Bir çikolata fabrikasında çalışan Jeffrey Dahmer (Jeremy Renner) garip ve dikkat çeken biridir. Kısa sürede onun bir eşcinsel olduğunu öğreniriz. Sağda solda takılır, yatacağı, birlikte olacağı erkekleri arar. Bir bara takılmaya başlar. Barda tanıştığı insanların içkilerine ilaç koymakta, sonra onu yakınlardaki evine götürmekte, fotoğraflarını çekmekte, sapık oyunlarından sonra da tecavüz etmekte, en sonunda da öldürmektedir. Sıradan bilinen kalıplardaki eşcinsel birlikteliği olsa yani karşılıklı herkesin rızasının olduğu, kimin ne itirazı olabilir? Bizimkisi hem tecavüzcü sapık, hem sadist, hem de katildir. Uyuşturucu verip ırzına geçtiği gencin kafasını matkapla delmek de ne? Hele hele kafa kesip folyeye sarıp saklamak da ne?

Gerçek seri katil bu yolla 17 kişiyi öldürmüş. Samimi söylemek gerkirse yer yer midem bulandı izlerken. Film de, sapığın hayatı da iç karartıcı derecede iğrenç. Ama Jeremy Renner’in oyunculuğu da olmasa bakılmaya değmez ucuz bir film denilebilir. Yine de şaşırtır bu ön yargı. Film hakkında derinlemesine düşünüldüğünde aslında türlerinden ayrılan kapsamlı bir hayat hikayesi ile karşılaşırız. O tek düzelik, o günlük ritüeller, o malum sıradanlık bizim sapığı yaratmıştır. Bence bu bilinen sıradan gerilim filmlerinden farklı bir şekilde oldukça sarsıcı bir biçimde ustalıkla verilebilmiş. Sapıkları her ne kadar toplum yaratır desek de bu konuda Hollywood’un eline kimseler su dökemez. O insanı vezir de eder rezil de.

Dahmer aslında zavallı bir ezikten daha fazlasıdır. Garip bir aileden gelmedir. Sevgi, dostluk, paylaşım, yardımlaşma, sosyal bir hayat görüp tanımamıştır. Cinselliği de ne öğrenmiş, ne de bu konuda bir deneyimi olmuştur. Yer yer polis tarafından yakalanma anına denk gelse bile belki beyaz olduğundan, belki de masum yüz ifadelerinden dolayı her defasında yırtmayı başaracaktır. İzlerken insan tüyleri ürpererek ey uçkur sen nelere kadirsin demeden edemiyor. Ben insan olduğumdan değil de yer yer cinselliği de olan bir varlık olmaktan utandım dersem yeridir. Demek ki o dürtü herkes gibi yaşanmadığında insana neler yaptırabiliyor.

İstediğimiz kadar kızalım, yadırgayalım, ayıplayıp yargılayalım bence Dahmer’de hepimiz gibi bir insan. Hepimiz kadar sapık, kalleş, acımasız, bencil, orasıyla düşünüp hareket eden ve yaşayan biri. Ha ondaki damarlar sıradakinin çok çok üstünde orası ayrı. İnsana ait ne varsa hem onda, hem bizde de var. Koşulların hepimizi sapık da, melek de, iyi de, kötü de yapabileceğini bence kimseler unutmamalı. Hayatı sevmeden insan sevilmez, insan sevilmeden de hayat. Kolay kolay unutmayacağınız bir seri katil filmi.

2002 yılı yapımı Dahmer filmini David Jacobson yazıp yönetmiş. Diğer katkı sunan senarist David Birke. Bazı oyuncular Bruce Davison, Artel Great, Matt Newton, Dion Basco, Kate Williamson, Christina Payano, Tom’ya Bowden, Sean Blakemore, Lily Knight, vs.

17.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular