15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeStrangers on a Train – Trendeki Yabancı

Strangers on a Train – Trendeki Yabancı

Hiç düşündünüz mü hayatımızda kaç insandan nefret ederiz. Bir, beş, on, yüz, bin? Peki bu nefret ettiğimiz insanlarla hayatımızı nasıl devam ettiririz? Onlardan kaçar, onları hayatımıza sokmaz, ilişkilerimizi keser, yollarına çıkmaz, yolumuza çıkmalarına engel mi oluruz? Yoksa bu filmdeki gibi ortadan mı kaldırmak isteriz? İnsan her nefret ettiğini öldürse ortalık kan gölünden geçilmezdi kesin. Uygarlık da herhalde bu seviyede olmazdı. Film de böylesi bir konuyu ele almış. İstemediğimiz, sevmediğimiz, benimsemediğimiz, nefret ettiğimiz yakınımızdaki insanları ne yapmalıyız sorunsalına kendince çare bulmuş zavallı ama tehlikeli kafalardan bir demet. Gizli öldürme arzularımızın artık saklanamayacak bir hale bürünmesi vesilesiyle bulunacak ilk çözüm, ya da ruh hastaları ile iddiaya girilmemesi veya onların ciddiye alınması zorunluluğuna da örnek denilebilir.

Film bir tren istasyonunda başlar. Ellerinde bavulları, çantaları insanlar ortalıkta dolaşmaktadırlar. New York istikametine hareket etmeye başlandığında, trenin restoranında iki adam karşışıklı otururken biri ayak ayak üstüne atmaya çalışır, böylelikle birbirlerinin dikkatini çekerler. Bruno Antony (Robert Walker) adlı zengin züppe karşısındaki adamın ünlü bir tenisçi olan Guy Haines (Farley Granger) olduğunu anlamıştır. Magazin sayfalarının, dedikodu haberlerinin tiryakisi Bruno başlar çenesini işletmeye. Acaba ağız ishali lafını İngilizler mi bulmuşlar diye kendinize sormadan edemezsiniz. Guy’un şeceresi olmasa da hayatının hali durumunu koyar adamın önüne. Zengin de olsanız fakir de eğer bir insanın düzenli işi gücü uğraşı yoksa eğer kesinlikle Bruno olmaya adaydır bence.

Mevzu mevzuyu açar. İkilinin hayatlarını zehir eden iki şahıs vardır. Bruno’nun babası ve Guy’un artık bir ilişkisinin kalmadığı hâlâ resmiyetteki karısı. Guy bir senatörün kızı olan Anne Morton (Ruth Roman) ile beraberdir. Boşanır boşanmaz onunla evlenecektir. Birlikte birşeyler içen ikili daha sonra beraber yemek yer ve sohbeti derinleştirirler. Bruno içki ve kumar yüzünden üç üniversiteye kayıt olmuş, üçünden de atılmıştır. Babası onun serserinin teki olduğunu söylemektedir. Baba oğulun birbirlerinden nefret ettiklerini öğreniriz. Oğlan babasına bazen o kadar kızmaktadır ki adeta onu öldürmek istemektedir. Guy ona ne istediğini bilmiyorsun dese de o artık bir şeyler yapmak istemektedir. Sonra da abuk subuk konuşmaya başlar Bruno.

Konu Guy’un resmi karısı Miriam Joyce Haines’e (Kasey Rogers) gelir. Guy yavaş yavaş toparlanır, aktarma yapacağı istasyon gelmek üzeredir. Kadın Guy’u aldatmıştır. Birden Bruno ona kafasındaki mükemmel cinayet fikrinden bahsetmeye başlar. Guy en azından bu noktadan itibaren bir psikopatla, hasta ruhlu biriyle muhatap olduğunu anlamamıştır bile. Sonra işlenebilecek cinayet yöntemlerinden bahseder Bruno. Guy’un cinayetin yasal olmadığını söylemesine Bruno’nun verdiği yanıt bazı insanların hayatının önemsiz olması olur. Örnek olarak da onun karısının ve kendi babasının hayatlarının değersiz olduğunu vurgular. Nihayet ağzındaki baklayı yaptığı kelime oyunlarıyla çıkarıverir. Guy’un babasını öldürmesi karşılığında kendisi de Miriam’ı öldürmeye razıdır. İşlenecek çapraz bir cinayetle ikisinin de hayatları daha güzel olacaktır. Guy adamı da, konuşmayı da ciddiye almaz bir tavırla trende tanıştığı bu ucubeden ayrıldığında ettikleri muhabbetle nasıl bir çarkın dönmeye başladığını anlaması fazla uzun sürmeyecektir. Gerilimi ve eğlencesi bol bir sinema şöleni diyebiliriz.

1951 yılı yapımı Strangers on a Train – Trendeki Yabancı filmini Alfred Hitchcock yönetmiş. Yazar Patricia Highsmith’in aynı adlı eserinden sinemaya uyarlayan senaristler Raymond Chandler, Czenzi Ormonde, Whitfield Cook ve Ben Hecht. Bazı oyuncular Leo G. Carroll, Patricia Hitchcock, Marion Lorne, Jonathan Hale, Howard St. John, John Brown, Norma Varden, Robert Gist, Murray Alper, vs.

02.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular