10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartGesundheitHamburglu´nun Fethiye’de Corona’dan Ölümü

Hamburglu´nun Fethiye’de Corona’dan Ölümü

ALMANYALILAR – 2 Şubat 2020 tarihli Sözcü gazetesi Corona virüsü nedeniyle Muğla’nın Fethiye ilçesinde 15 000 kişilik rezervasyon iptalinin gerçekleştiğini haber verdi. (1)

Atmasyonlarıyla meşhur İhlas Haber Ajansı dört gün önce abonelerine geçtiği haberde, Fethiye’de yaşayan yabancıların alınan tedbirlerden ve sunulan hizmetlerden memnun olduklarını yazdı. İlçede yaşayan 65 yaş üstü yaşlıların burada kendilerini güvende hissettiklerini, kronik rahatsızlığı bulunanların bu tedbirlerden ve yaşlılara yapılan yardımlardan faydalandıklarını yazdı. Haberde Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın açıklamalarına yer verildi, Karaca bölgede çok sayıda yabancı uyruklunun yaşadığını ve bunların çoğunluğunun yaşlılardan oluştuğunu, corona virüsü salgınından etkilenmemek için evde kalmanın önemli olduğunu, sokağa çıkma kısıtlaması getirilen vatandaşların mağdur olmaması için tüm kamu kurumlarınca mücadele edildiğini, bölgede yaşayan çok sayıda yabancı uyruklu için de İngilizce duyurular yapıldığını, yabancı uyrukluların birçoğunun uzun süredir Fethiye’de yaşadıklarını, bunlar fahri turizm elçileri olduklarını, sağlık ve memnuniyetlerinin kendileri için önemli olduğunu söyledi. (2)

Aynı şahıs, Fethiye Belediyesi’nin Resmi İnternet Sayfası’nda 02.04.2020 tarihinde aynı Belediye Alim Başkanı Karaca, “Fethiye’de şuana kadar herhangi bir vaka yoktur”. İmla yanlışını değiştirmeden olduğu gibi aktarıyoruz: Karaca, “Hepiniz biliyorsunuz, Dünya ve dolayısıyla ülkemiz ciddi bir sağlık tehlikesi altında. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre koronavirüs tanısı konulan hasta sayısı artıyor. Dolayısıyla endişelerimizde, tedbirlerimizde artıyor. Öncelikle sizleri bilgilendirmek rahatlatmak isterim. İlçemizdeki sağlık kurumlarımızdan bana gelen resmi bilgilere göre Fethiye’mizde herhangi bir vaka şuana kadar yok…” Uzun ve buram buram ucuz reklam kokan yazıda Başkan Karaca ayrıca, “Fethiye’mizde 2020 yılı itibariyle Umreye gidip dönen yurttaşlarımızla da ilgili olarak Müftülüğümüzle yaptığımız karşılıklı bilgilendirmeler sonucunda 2020 yılı itibariyle 57 yurttaşımızın umreye gidip döndüğü ve bu yurttaşlarımızla ilgili gerekli sağlık taramalarının yapıldığı ve bugüne kadar da herhangi bir sağlık sorunu olmadığı görülmüştür” diyor. (3)

Hürriyet gazetesi de 31.03.2020 tarihli yayınında Fethiye’de yaşayan İngiliz Kathryn Miclehe Topçu’nun (66) „Keşke uçuşlar olsa da çocuklarımla Türkiye’ye gelsem“ dediğini, yine İngiliz June Waddell Hall’ın (71) özellikle bu dönemde Türkiye’de yaşadığı için kendisini şanslı hissettiğini söylediğini yazdı. Bir başka örnek olarak da Alman Wolfgang Roggendorf’un (69) da kapıya yapılan hizmetten çok memnun olduklarını ve Almanya’da yaşayan kızının ‚keşke uçuşlar olsa da çocuklarımla oraya gelsem. Türkiye bu konuda çok güvenli‘ dediğini aktardı. Hürriyet ABD’li David Jaime (41) ile İngiliz Hannah Kılıç’ın da (26) övgülerine yer veriyor. (4)

HH-Fethiye

Üzücü haberi Hamburglular dün akşam saatlerinde sosyal medyadan öğrendi. Emekli olduktan sonra eşi ile birlikte Fethiye’ye yerleşen ve iki aydır Hamburg Fethiye’de bulunan Mehmet Saltık virüsü yenemeyip hayatını kaybetti. Yürürlükte olan seyahat yasağı kurbanı Saltık yeniden Hamburg’a dönmüş olsaydı farklı mı olurdu soru işareti ama vefatının sevenlerini üzüntüye boğduğu ortada. Bu arada Mehmet Saltık’ın eşi Sevinç Saltık’ın da yoğun bakımda olduğu bildirildi.

TGH Hamburg’un eski Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Saltık’ın vefat haberini yine dernek yetkilileri kamuoyu ile paylaştı. Sayfamız başyazarı 22 Mart tarihli günlüğünde Hamburglu derneklerin konuya yeteri kadar ilgi gösterip üyelerini aydınlatmadığından yakınarak şunları yazmıştı: “..Sol ilerici demokrat derneklerden de ses seda yok. Herhalde ilk ölümlerin gerçekleşmesini bekliyorlar, ya da yönetim kurulu üyelerinden birileri salgına yakalanınca açıklamalarda bulunacaklar…” (5)

02.04.2020

Foto: Hasan Burgucuoğlu / Facebook

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular