14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomePatriot – Vatansever

Patriot – Vatansever

Bizim kuşak bu filmin adını dahi itici bulur haklı olarak. Zira biz ne vatansever gördük onu üç kuruşa satan, hemen hepsi de devletçiydiler, din, bayrak, ezan, ne mutlu diyen devlet görevlisiydiler. Donlarını bile başkalarının verdiğini gururla söyleyen halklarına düşman paşalar, bu halkın evlatlarına acımasızca işkenceler eden, onları katlemeyi kutsal görev bilen vatansever polisler, askerler, istihbaratçılar. Tam bir katiller sürüsüydüler. Yakın tarihimize de, halklarımızın vicdanlarına da böyle geçip yer edindiler. Bu miras bugün de aynen devam eder. Siz nerede ben vatanseverim, ulusalcıyım, milliyetçiyim diyen resmi veya gayri resmi birilerine denk gelirseniz suratına tükürün ve bir an bile şüphe etmeyin ki şerefsiz bir vatan haini ile karşı karşıyasınızdır.

Ama filmimizde mevzu başka. Eski bir savaş gazisi olan Benjamin Martin (Mel Gibson) dul ve yedi çocuğu ile yaşayan toprak ve köle sahibi Güney Carolinalı bir Amerikalıdır. Zaman Amerika’nın bağımsızlık savaşı verildiği yıllardır. Film ev halkının günlük hayatlarından kesitlerle başlar. Postacının getirdiği mektubu çocuklar babalarının açmasını dört gözle beklerler. Gelen haberler bazı eyaletlerin bağımsızlığı ilan etmeleri dahası meclislerinde imzaya sunmaları ile ilgilidir. Evin en büyük oğlu Gabriel (Heath Ledger) orduya yazılmak istemektedir. Kendisinden küçük arkadaşları bile askere kayıtlarını yaptırmışlardır. Baba duymazdan gelip meclisin toplandığını ve kendisinin de çağrıldığını söyleyerek konuyu kapatır. Ertesi sabah baba çocuklarıyla birlikte Charles Town’a giderler.

Önce teyzeleri Charlotte Selton’u (Joely Richardson) ziyaret ederler. Charlotte ile Benjamin birbirlerine baygın baygın ve utanarak bakarlar. Akşam olur, şehir sokağa dökülmüştür. Sömürgeci İngiliz krallığı hakkında isyan bayrağını kaldırmış şekilde ortalık anababa gününe dönmüştür. Ertesi sabah meclis toplanır. Bağımsızlık ve İngiltere’ya karşı savaş taraftarları ile karşıtları görüşlerini dile getirirler. Söz sırası Benjamin’e geldiğinde tam bir etliye sütlüye karışmama görüşünü savunur. Zira onca çocuğu vardır, kendisi eskiden vahşi ve ünlü bir savaşçıdır, savaşa tövbe etmiştir. Savaş geldiğinde uzakta değil evlerinin yanında, çocuklarının gözlerinin önünde yapılacağını dile getirir ve böyle bir savaşı istemediğini savunur. Oğulları Gabriel ile Thomas babalarının konuşmasından ve tavrından utanç ve hayal kırıklığı duyarlar.

Gabriel babasına inat dışarıda gönüllü asker toplayanların yanına giderek askere yazılır. Oğlu babasına ailesinin arkasına saklanıyor diye onu korkaklıkla suçlar. Bu arada gabriel küçükken eşek şakası yaptığı kız arkadaşını yıllar sonra yeniden görmüş oracıkta birbirlerine vuruluvermişlerdir. Benjamin tanıdığı komutandan ona sahip çıkıp koruyup kollayacağı sözünü alır. Yapabileceği fazla bir şey de yoktur. Aradan bir süre geçer, savaş Benjemin’in önceden kestirdiği gibi kapılarında birgün beliriverir. Yakınlara haber taşıyan Gabriel yaralıdır, babaevine gelip saklanmanın iyi bir fikir olduğunu zannetmiştir. Ertesi gün kapıda patlak veren çatışmalar gidişatı olumsuz etkileyecektir. İngiliz birliklerinin komutanlarından Albay William Tavington (Jason Isaacs) zalim askerin padişahıdır. Tavington Benjamin’in oğlunun birini öldürüp diğerini esir alıp evini de ateşe verdirdikten sonra vahşi gazinin içindeki canavar dışarıya çıkmakta gecikmeyecektir. Filmde köleliğin normal bir şeymiş gibi yansıtılmasından rahatsızlık duyarsınız.

2000 yılı yapımı tarihi film klasiği denilebilecek Patriot – Vatansever filmini Roland Emmerich yönetmiş. Senaryo yazarı Robert Rodat. Bazı oyuncular Chris Cooper, Tchéky Karyo, Rene Auberjonois, Lisa Brenner, Tom Wilkinson, Donal Logue, Leon Rippy, Adam Baldwin, vs.

17.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular