17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartGesundheitYeni Koronavirüs SARS-CoV-2 Bilgiler ve pratik tavsiyeler

Yeni Koronavirüs SARS-CoV-2 Bilgiler ve pratik tavsiyeler

covid-19

Yeni Koronavirüs hakkında bilinmesi gerekenler

* Bulunduğunuz yerdeki sağlık müdürlüğünün adresini www.rki.de/mein-gesundheitsamt internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Nöbetçi doktorlara (Ärztlicher Bereitschaftsdienst) da başvurabilirsiniz. Bu hizmet tüm Almanya çapında geceleri, haftasonları ve tatil günleri de açıktır ve 116117 numarasından ulaşılabilmektedir.

Bir aşı maddesi var mıdır?

Yeni Koronavirüse karşı şu anda koruyucu aşı henüz bulunmamaktadır. Çok yoğun bir şekilde hastalığa karşı aşı geliştirilmesine çalışılmaktadır.

Diğer koruyucu aşılar yardımcı olur mu?

Solunum yolları rahatsızlıklarına karşı uygulanan diğer aşılar yeni Koronavirüse karşı korumamaktadır. Fakat bu aşılar çift enfeksiyonun (hem grip virüsü, hem de Koronavirüs gibi) oluşmasını önlerler.

Dışarıdan ithal edilen ürünler bulaşıcı mıdır?

Eşya, posta ve paketlerde bilinen bir tehlike bulunmamaktadır. Hastaların hemen yakınındaki eşyaların temizliğine dikkat edilmelidir.

Yüz maskesi gerekli midir?

Kağıttan yapılmış ağız ve burun maskesinin sağlıklı insanlar için enfeksiyon riskini azalttığına dair yeterli bir kanıt yoktur. Öksürme, hapşırma veya el yıkamada geçerli olan genel hijyen kurallarına uymak çok daha önemlidir. Fakat kendisinde enfeksiyon bulunan kişi ağız veya solunum maskesi ile virüsü başkalarına bulaştırma riskini azaltabilir. Önemli Not: Maske ıslanınca değiştirin. Çünkü ıslak maske virüsler için bir engel değildir.

Dezenfeksiyon maddelerinin kullanılması gerekli midir?

Düzenli ve düzgün bir şekilde el yıkama genel olarak enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde korur. Eğer etrafta özellikle enfeksiyonlu kişiler varsa el dezenfektanı kullanmak faydalı olabilir.

Ne zaman karantina gerekmektedir?

Size bir Koronavirüs enfeksiyonu tanısı konmuşsa veya enfekte olmuş bir kişiyle yakın temasınız olduysa. Son iki hafta içinde Kovid-19 teşhisi konmuş biriyle temasınız olduysa veya riskli bir bölgede veya ülkede bulunduysanız. Sağlık müdürlüğü (Gesundheitsamt) karantina talimatı verdiyse.

Karantina ne kadar sürer?

Hastalığın hafif seyrettiği durumlarda iki haftadır. Bu, bulaşmanın gerçekleşmesinden ilk hastalık belirtilerinin görülmeye başladığı zamana kadar geçen süredir. Bu süre boyunca evde kalmanız gerekmektedir.

Evde karantinada nelere dikkat etmem gerekir?

❚ Evdekilerle direkt temastan kaçının.

❚ Aile bireylerinden, yakınlarınızdan ve arkadaşlarınızdan  sizin için alışveriş yapıp eşyaları kapınızın önüne bırakmasını rica edin.

❚ Evinizi düzenli olarak havalandırın.

❚ Kaşık, çatal, bıçak, tabak ve hijyen ürünlerinin diğer aile bireyleri ile ortak kullanılmaması gerekmektedir. Kullanılan eşyaların, tabak-bardakların düzenli olarak ve iyice yıkanması gerekmektedir. Giysiler için de aynı şey geçerlidir.

❚ Acil ilaç veya müdahale gerekmesi halinde aile hekiminiz

veya uzman doktorunuz (Facharztpraxis) ile irtibata geçin.

❚ Öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı ve ateş olması halinde bağlı olduğunuz sağlık müdürlüğünü haberdar edin.

❚ Çocuklarınızın bakımıyla ilgili destek gerekmesi halinde sağlık müdürlüğüyle irtibat kurun.

Toplu konaklama yerlerinde nelere dikkat etmem gerekir?

Risk taşıyan bir bölgeden mi geliyorsunuz, hastalık belirtilerini mi taşıyorsunuz veya Koronavirüs taşıdığı tespit edilmiş bir kişi ile yakın temasta mı bulundunuz? Geçici veya toplu konaklama yerlerinde kalıyorsanız bu kurumu veya ilgili danışmanınızı haberdar edin. Ayrıca devam ettiğiniz okul, dil kursu, mesleki eğitim yerlerine de haber verin.

Kendimi en iyi nasıl koruyabilirim?

Burada sayılacak en önemli korunma önerileri hem basit hem de etkilidir! Öksürme, hapşırma, el yıkama hijyen kuralları ile mesafe bırakma genel alışkanlık haline gelmelidir. Ailenize, arkadaşlarınıza ve tanıdıklarınıza da bunu anlatın.

Öksürme ve hapşırmada koruyucu hijyen kuralları

❚ Öksürürken ve hapşırıken etrafınızdaki kişiler ile aranızda en azından bir metre mesafe bırakın ve diğer tarafa dönün.

❚ Bir mendile öksürün veya hapşırın. Bu mendili sadece bir kez kullanın. Daha sonra bu mendilleri kapaklı bir çöp kutusuna atın.

❚ Elinizde mendil yoksa öksürürken ve hapşırırken hem ağzınızı, hem de burnunuzu kolunuz ile kapatın (el ile değil!)

❚ Misafirden sonra pencereleri tam açarak en az 5 dakika boyunca içeriyi havalandırın.

Mesafe bırakma

❚ El sıkışma, öpme ve sarılma gibi yakın temaslardan kaçının. Bu bir nezaketsizlik değildir. Bu sayede kendinizi ve diğer kişileri korumuş olursunuz.

❚ Hastayken iyileşmek ve hastalığın yayılmasını önlemek için evde kalın

❚ Enfeksiyonlu kişiler hastalık belirtileri göstermeseler dahi bunu diğer kişilere bulaştırabilirler. Virüsün doğrudan bulaşma riskini önlemek için diğer kişilerle aranızda en azından bir metre mesafe bırakın.

❚ Hastaların hamile, bebek, yaşlı ve vücut direnci zayıf olan kişiler gibi özellikle risk altındaki kişilerden uzak durmaları gerekir.

El yıkama

❚ Ellerinizi sıkça ve iyice sabunla yıkayın. Parmak araları ile parmak uçlarına da dikkat edin. En etkilisi yarım dakika boyunca sıvı sabun ile yıkamadır. Ellerinizi akan suyun altında durulayın.

❚ Ellerinizi ve parmaklarınızın arasını iyice kurulayın. Evde herkes kendi havlusunu kullanmalıdır. Halka açık tuvaletlerde tek kullanımlık kâğıt havluları kullanmak gerekir. Tuvaletlerde musluğu kâğıt havluyla veya dirseğinizle kapatın.

Daha fazla bilgiyi nereden alabilirim?

Bulunduğunuz yerdeki sağlık müdürlüğü size destek sağlamaktadır. Telefon numarasını aşağıdaki internet adresinden bulabilirsiniz: www.rki.de/mein-gesundheitsamt

Federal Sağlık Bakanlığı (Bundesministerium für Gesundheit, BMG) Koronavirüs ile ilgili telefonla bilgi sunmaktadır: Telefon: 030 346465100

Robert Koch Enstitüsü (RKI)  internet sayfasında Koronavirüs hakkında bilgi vermektedir: www.rki.de/DE/Content/InfA/N/Neuartiges_Coronavirus/nCoV.html

Federal Sağlık Eğitimi Merkezi (BZgA) Koronavirüs hakkında sık sorulan soruların cevaplarını şu internet adresinde topladı: www.infektionsschutz.de/coronavirus-sars-cov-2.html

Dışişleri Bakanlığı (Auswärtiges Amt) sözkonusu bölgelerdeki yolcuların güvenliği ile ilgili bilgiler sunmaktadır: www.auswaertiges-amt.de/de/ReiseUndSicherheit

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) genel durum ile ilgili bilgilendirmektedir: www.who.int

Yayımlayan: Ethno-Medizinisches Zentrum e. V. E-Posta: bestellportal@ethnomed.com www.mimi-gesundheit.de www.wegweiser-gesundheitswesen-deutschland.de

www.mimi.bayern

Kaynaklar: BMG, RKI, BZgA Güncelleme: 15.3.2020 © Copyright Ethno-Medizinisches Zentrum e. V. · All rights reserved.

Design: http://www.eindruck.net

Yayımlayan:

Ethno-Medizinisches Zentrum e. V.

E-Posta: bestellportal@ethnomed.com www.mimi-gesundheit.de www.wegweiser-gesundheitswesen-deutschland.de

www.mimi.bayern

Kaynaklar: BMG, RKI, BZgA Güncelleme: 15.3.2020 © Copyright Ethno-Medizinisches Zentrum e. V. · All rights reserved.

Design: http://www.eindruck.net

 

Ethno-Medizinisches Zentrum e. V.

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular