7.5 C
Hamburg
Sonntag, September 20, 2020
Start Kultur Kino El Dorado

El Dorado

El Dorado

Kovboy filmlerini oldum olası cinsiyetçi ve haddinden fazla eril bulurum. Oysa hayatın gerçekliği yıllarını at üstünde geçiren erkeklerin taşaklarının iş görmediğini kulağımıza fısıldar. Ne kadar maço ve dayı görünseler de ben bilirim sizi, der nitelikli izleyici. Zıtların birliği mi demeli, olmayana özenmek mi en iyi Amerikalı yönetmenler bilir. Yine de westernlerden vazgeçmek imkânsız gibidir, çünkü o sinemadır, insan sinemadan vazgeçebilir mi? Çok şükür karşımızda sıradışı bir kovboy filmi var. Ne kadar beyaz, ünlü, attığını vuran keskin nişancı olsalar da kahramanlarımız, biri alkoliktir aşk acısı çeken, bir diğeri olur olmaz yerde geçici yarı felç geçiren ihtiyar. İkisinin de takma dişlerinin olup olmadığını bilmiyoruz ama bir birini kovalar pardon tamamlar bir halleri vardır.

Hikayemiz El Dorado adlı yerleşim yerinin şerifi J.P. Harrah’ın (Robert Mitchum) elinde doğrultulmuş tüfeği ile sokaklarda gezmesiyle başlar. Biraz önce uzun boylu, atlı bir silahşör gelmiştir yana yana onu aramaktadır. Tüfeğini bir an bile indirmemesi korkusundan çok dikkatli olmasındandır. Zira gelen şahıs eski bir silahşör, attığını vuran Cole Thornton’dur (John Wayne). Konuşmalarınından ikilinin birbirlerini tanıdıklarını ve arkadaş olduklarını öğreniriz. Ama J.P. oldukça rahatsızdır ve Cole’un yeni işvereni sığır tüccarı Bart Jason (Edward Asner) için çalışmasına iyi bakmamaktadır.

01.jpg

İnsanlar arasındaki dostluklar, arkadaşlar arasındaki sarsılmaz sağlam bağlar o zamanlar da vardır ve güçlüdür. Tedbiri elden bırakmayan J.P. izleyicinin beklemeyeceği bir şekilde arkadaşını ikna etmiştir. Zira Bart denilen gaspçı zorba MacDonalds ailesinin ellerinden suyunu dahası topraklarını almak istemekte, bunun için ha bire adam toplamaktadır. Cole vakayı böyle bilmediğini ama arkadaşına inandığını, işi bırakacağını söyler. Bu arada ikisinin ortak arkadaşı Maudie (Charlene Holt) yanlarına gelir. Cole arkadaşına verdiği sözü yerine getirdikten sonra ona uğrayacağını söyler, J.P. den tüccarı nerede bulacağını öğrenip yola koyulur.

Bu arada MacDonalds ailesi ile tanışırız. Onlar da yirmi yıl önce o topraklara gelmiş, kimbilir o arazileri hangi yerlilerden gaspetmişlerdir bilinmez, ama onca yıl emek vermiş ve çoğalmış kalabalık bir ailedir. Yine de yeni türeyen eşkiyalarla başedemeyecekleri bellidir. Baba Kevin MacDonald (R.G. Armstrong) her bir çocuğuna bir görev verir, at sürüsüyle uğraşmaktadırlar, Luke (Johnny Crawford) isimli oğlunu bir kayaya çıkıp gözcülük yapmasını ister. Zira her an saldırıya uğrayabileceklerinin haberini kasabadaki doktor aracılığıyla yeni almıştır ve bu yüzden tedbirli davranmaktadır.

Cole, Bart’a gidip senin de paranın da der ve daha işe başlamadan istifa eder. Dönüş yolunda gözcülük yapan genç oğlan tarafından kazayla kendisine ateş edilince karşılık verip oğlanı vurur. Acılara dayanamayan genç intihar edecek, yaşlı silahşör onu MacDonaldların çiftliğine getirecek, babasına çıkışacak, gencin yaptığı kazayı anlatacaktır. Baba ona inansa da abla Joey inanmaz öfkeyle çiftlikten uzaklaşır. Luke’un ablası Josephine (Michele Carey) pusu kurup Cole’i vurur. Cole daha sonra bu yüzden yarı felçli olacaktır.

Kasabaya geri dönen Cole kasabadan bir süre ayrılır. Gittiği yerde en az kendisi kadar hızlı ve tanınmış bir silahşör olan Nelse McLeod (Christopher George) ile karşılaşır. Ayrıca Mississippi (James Caan) ile tanışıp arkadaş olacaktır. McLeod’un tüccar Bart için çalışacağını öğrenen Cole, El Dorado’ya dönüp dostu şerife yardım etmek ister. Şerif ise bu arada bir kadına aşık olmuş, kadın onu terk etmiş, aşk acısına dayanamayan eski silahşör alkolik biri olup çıkmıştır. Kasabanın namusunu bu iki yaşlı arkadaş ve yardımcıları korumak için hazırlıklara başlarlar. Gülmece, heyecan, Çinlilerle ilgili ırkçı bir şaka, bol bol geyik, tablo gibi fotoğrafik görüntüler eserde mevcut. Sıradışı bir kovboy klasiği demek yanlış olmayacaktır.

1967 yılı El Dorado filmini Howard Hawks yönetmiş. Eser yazar Harry Brown’un yapıtından uyarlanmış. Senarist Leigh Brackett. Bazı oyuncular Paul Fix, Arthur Hunnicutt, Marina Ghane, Robert Donner, John Gabriel, Robert Rothwell, Adam Roarke, Victoria George, vs.

04.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Parabenli kozmetikte kanser tehlikesi

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Ali Balevi,"Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini satın alırken parabene dikkat edin" ifadelerini kullandı Medipol Mega Üniversite Hastanesi...

„Turizmin başkenti“ Antalya, 170 ülkeden 2 milyon misafiri ağırladı

Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Antalya, 1 Ocak-13 Eylül döneminde 170 ülkeden 2 milyon 3 bin 946 turisti ağırlarken kente en fazla...

EU-Mitgliedstaaten einigen sich auf Schwellenwert für Meeresmüll an den Küsten

Ab Freitag gibt es für Strände einen Schwellenwert von weniger als 20 Abfallteilen pro 100 Meter Küstenlinie. Darauf haben sich die Mitgliedstaaten geeinigt. Der...

Antalya’da „Pandemi Günlerinde Tiyatro Buluşmaları“ etkinliği devam ediyor

Antalya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde özel tiyatrolara destek ve sağlık çalışanlarına moral vermek amacıyla düzenlenen "Pandemi Günlerinde Tiyatro Buluşmaları"nda, müzikli oyun "Biraderler Cabaret"...