ALMANYALILAR

Çin: Virüs kaynağı hakkındaki tartışmaları başlatan ABD

Çin Dışişleri Bakanlığı, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni korona virüsü kaynağıyla ilgili tartışmaları başlatanın ABD olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in defalarca tepki göstermesine rağmen, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni tip korana virüsünden kaynaklanan COVID-19 salgını için „Wuhan virüsü“ ifadesini kullanmayı sürdürdü.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang günlük basın toplantısında bu olaya ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Geng, „Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası toplum virüsün belirli bir ülke ve bölgeyle ilişkilendirilmesine karşı çıkıyor. ABD’de çok sayıda sağduyulu insan da ‚Çin virüsü“ ifadesine karşı çıktıklarını dile getiriyor. ABD’deki bir çok ana akım basın organı ile pek çok düşünce kuruluşu da Amerikan yetkililerin saçma ifadelerini sert dille eleştirdi.“ dedi.

Sözcü Geng, son günlerde virüsün kaynağına ilişkin tartışmaları başlatan tarafın da ABD’nin kendisi olduğuna dikkat çekerek, „Virüsün Çin’den kaynaklandığını ilk söyleyen ABD. ‚Çin virüsü‘ ve Wuhan virüsü‘ ifadelerini de ilk kullanan ABD. Pompeo 6 Mart’ta ‚Wuhan virüsü‘ ifadesini kullanmaya başladı. Bunun ardından bazı ABD’li siyasetçiler aynı ifadeyi kullanarak Çin’i damgalamaya kalkıştı ve Çin halkının büyük öfkesi ile şiddetli tepkisine neden oldu.

Sorumluluğunu başkalarına atarak ‚Çin virüsü‘ ya da ‚Wuhan virüsü‘ ifadelerini kullanmanın, ABD’deki salgınla mücadele çalışmalarına ve bu konudaki uluslararası işbirliğine hiçbir yarar getirmeyeceğinin farkına varmalarını temenni ediyoruz. ABD’nin en ivedi yapması gereken şey, kendi işlerini iyi bir şekilde yapmak ve Çin de dahil uluslararası toplumla birlikte salgınla mücadele işbirliğine yararlı katkılarda bulunmak.“ diye konuştu.

cevat19

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından dün yayımlanan verilere göre, ABD’de tespit edilen Covid-19 vakalarının sayısı 55bin 225’e yükseldi.

Ülkede, salgın nedeniyle ölenlerin sayısı da 802 olarak kayıtlara geçti.

Salgından en ciddi şekilde etkilenen New York eyaletinde vaka sayısının 25 bin 665’e çıktığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid-19 salgınını önleme ve kontrol etme tedbirlerini gevşetebileceği yönündeki açıklamaları, ülkedeki çeşitli çevrelerin tepkisini çekti.

Trump, dün Fox News kanalına verdiği özel demeçte, salgını önleme tedbirlerini gevşetmeyi göz önünde bulundurmakta olduğunu, nisan ayının ortası itibarıyla günlük hayatın yeniden normale dönmesini sağlamayı düşündüğünü kaydetti.

Trump’ın açıklamalarına yanıt veren Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD Başkanı’nın bilim insanlarının önerilerini dinlemesi ve açıklama yaparken de „bilimsel kanıtlara saygı göstermesi“ gerektiğini vurguladı. Pelosi, salgın bittikten sonra ekonominin doğal olarak yeniden toparlanabileceğini ifade etti.

Demokrat Parti’nin başkan adayı Joseph Biden ise „Trump bir daha konuşma yapmasın, uzmanların sözlerine kulak versin“ diye konuştu.

Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates ise ekonomik faaliyetleri vaktinden erken normale döndürmeye çalışmanın sorumsuzca bir eylem olduğuna dikkat çekerek, ABD için 6 ila 10 haftalık bir karantina süresinin, salgının yayılmasını durdurmak için tek seçenek olduğunu söyledi.

Morgan Stanley şirketinden bir analist ise dün yaptığı açıklamada, „Beyaz Saray’ın tedbirleri gevşetmeyi düşünmesi, yeni vaka sayısında büyük artışa neden olabilir, salgının zirve noktasını daha da erteleyebilir“ diye konuştu.

Trump’ın sözlerine karşın ABD’nin 13 eyaletinde 150 milyon kişi evlerinde karantina uygulamasını devam ettiriyor. 5 eyalet de benzer şekilde karantina önlemini hayata geçirmeyi planlıyor. Karantina uygulamasının, önümüzdeki günlerde ABD nüfusunun yarısını kapsar boyuta ulaşması bekleniyor.

Enternasyonal Çin Radyosu

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: