24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeIl Gattopardo – Leopar

Il Gattopardo – Leopar

Şişirme klasiklerden biri daha. Şüphesiz birçok sahnesi olağanüstü, isyancıların askerlerle savaşmaları en inandırıcı sahnelerdi. Kostümler, mekan seçimi, hatta yer yer diyaloglar dahi övülmeye değer. Uzun mu uzun balo sahnesi ise bıktırdı. Bir bütün olarak düşünüldüğünde ise film can sıkıcı bir tarihi anın yansıtılması. Çok başarılar bulanlar var, benim gibi yetersiz bulanlar var. Nedir bu tarihi an İtalya’da feodalizmin çöküşe geçip burjuvazinin sancılı doğum süreci? Bir yerlerde isyan olacak, hatta sınıfların tarihsel değişim anına tanıklık edeceğiz ama bu kadar da coşkusuz ve ruhsuz bir film izleyeceğiz. Mümkün mü bu? Ben almayayım. Ünlü oyuncularla donatılmış, göz dolduran sahnelerle hazırlanmış ama içeriğinde hiçbir akıcılığı ve heyecanı olmayan bir film. Vereceğiniz zamana yazık, onun yerine 150 sayfayı rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Film zengin bir malikanede toplanmış kalabalık ev halkının hep birlikte bir rahip eşliğinde dua etmeleriyle başlar. Dışarıdan gelen aynı zamanda korku saçan, kaotik gürültü sesleri arasında evin lideri Prens Don Fabrizio Salina (Burt Lancaster) ısrarla Peder Pirrone (Romolo Valli) aracılığıyla duaya devam ettirir. Ancak işi bittikten sonra uşaklarına nedir bu kargaşa diye sorar. Uşak özür dileyerek bahçede ölü bir asker bulduklarını, şehirde ve her yerde büyük bir karışıklığın yaşandığını söyleyerek Malvica Dükü’nden gelen bir mektubu uzatır. Konunun acil olduğunu prense söyleyen uşak, merakla bekler. Gelen haberler iyi değildir. İsyancıların karaya çıkması yüzünden dük bütün ailesini toplayıp bir İngiliz gemisine o gece sığınacaklarını, aynı şeyi kendisinin de yapacağından emin olduğu yönündedir.  

Prens adamı korkaklıkla suçlayıp gelen mektubu buruşturup atarak gazetesini okumaya başlar. O gazetedeki haberleri yüksek sesle okurken ev halkı arkasından koşuşturup dururlar. Herkes yazılan haberlerle yakından ilgilidir. Garibaldi önderliğinde 800 kişilik silahlı bir grup korsanvari bir hareketle Marsala kıyısına çıkmıştır. Kralın askerleriyle çatışmaya yanaşmayan haydutların yani silahlı grup üyelerinin halka kötü davranıp yağmacılığa başlayarak, Castelvetrano yönünde ilerlerdiklerini yandaş basın yazmaktadır.

Prenses Maria Stella Salina (Rina Morelli) ağlayarak oğlu Francesco Paolo’ya (Pierre Clémenti) seslenir. Sesi panik dolu ve ağlamaklıdır. Peder yaşanılanları bir devrim diye tanımlar. Ev halkı oradan oraya koşuşturur. Prenses Maria’nın astımı tutar. Babası Paolo’yu uşağı Mimi’yi çağırmasını söyler. İş uzayınca da öfkelenerek kendisi dışarı çıkıp Mimi’ye seyise atları hazırlamasını emreder. Sesi öfkeli ve kızgındır. Yemekten sonra Palermo’ya gideceğini uşağına emreder, çocuklarının meraklı ve şaşkın bakışları arasında pedere gidip onun da kendisiyle geleceğini söyler. Ağlayarak gelen prensesle nihayet ilgilenen prens yarım saate kadar herkesin yemekte hazır olmasını söyler ve dışarı çıkar. Ev halkı yine her birlikte diz çöküp dualar etmeye başlarlar.

Film böylesi otantik karelerle devam eder. İtalya daha bugünkü İtalya değildir. 1860 yılının Sicilya’sındayız. Bir yıl sonra kurulacak güçlü memlekette birlik gerçekleşecek diğer Avrupa devletlerinin yaptıkları gibi sömürge arayışına gidecek hatta Osmanlılara Trablusgarp yenilgisini tattıracaklardır.

1963 yılı yapımı Il Gattopardo – Leopar filmini Luchino Visconti yönetmiş ve senaryoya katkıda bulunmuş. Eser yazar Giuseppe Tomasi di Lampedusa’nın bir novellasından sinemaya uyarlanmış. Diğer senaristler Suso Cecchi D’Amico, Pasquale Festa Campanile, Enrico Medioli, Massimo Franciosa. Oyuncuların bazıları Claudia Cardinale, Alain Delon, Paolo Stoppa,   Rina Morelli, Terence Hill, Lucilla Morlacchi, Giuliano Gemma, Evelyn Stewart, Ottavia Piccolo, Carlo Valenzano, Brook Fuller, vs.

19.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular