ALMANYALILAR

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (10)

kedi

Hergün işe gidip gelmek, Almanyalılar sayfalarına akşamları haber hazırlamak, günlük işleri aksatmamak, üstüne üstlük virüs salgını ile ilgili o kadar haber okumak, bilgi toplamak, sindirip yorumlamak, hergün bu konu hakkında bir şeyler karalamak yordu dersem yeridir. Yola çıkarken ki amaç okuru bilgilendirmek, o karanlık sarmalın dışına çıkartabilmek, düşündürtmek, bu konu hakkında duyarlılık oluşturmak, yalan yanlış haberlere inanıp kanmasına engel olmak vs. okuyan okur, oukmayandan bana ne bencilliğinde devama başlayalım.

Genel görüntü haddinden fazla tedirginlik uyandıracak boyutlarda. Würzburg’da yaşlılar yurdunda bakım evinde ölen yirmi insanın haberini okudum, içim cız etti. Polis soruşturmasını tamamlamış, kimsenin bir suç teşkil edecek ihmalkârlığı olmadığı kanatine varmış. Bu konuda bir de kasıtlı suçlu olsaydı herhalde ağlamamız gerekirdi. Virüs acımasız, sinsi, haddinden fazla tehlikeli. O yüzden memleketten gelen haberler arasında geyik olsun diye yapılan görselleri ve magazin haberlerini okuyunca tepem artıyor. Her türlü demokratik hak ve hukuk arayışını olanca şiddetiyle engelleyen yöneticiler basın önünde hava atmaya ne meraklı. İlla da otoriter olmasalar da ikna edici olsunlar. Gidişatın İtalya’dan beter bir ortamı Türkiye’ye göstereceğinin sayısız kanıtıyla dolu olduğunu söyleyebiliriz. Ne kadar üzücü olursa olsun genel yaklaşım bu.

Sabah Başbakan Merkel’in karantinaya girdiği haberini aldım üzüldüm. Akşama yapılan testinin negatif çıktığını öğrendim çok sevindim. Aynı dünya görüşünü paylaş paylaşma, günlerdir gösterdiği yüksek efor kameralara o biçim yansıyordu. Kadıncağızın yorgunluktan perişan olduğunu yazmıştım. Almanya ekonomik tedbirler konusunda kesenin ağzını açtıkça açıyor. Hemen hergün yeni kararlar, tedbirler, alınması gereken önlemleri haber ajansları geçiyor. Dünya genelinde büyük bir ekonomik kriz bağıra çağıra geliyor, gelecek. Onca hazırlık bu yüzden. Kaç yüzyıldır devlet yönetiyorlar, bizdeki gibi uyduruk veya göstermelik de değil. İdarecilik konusunda ellerine kim su dökebilir?

Trenler ve otobüsler bugün dikkat çekecek derecede tenhaydı. Ama sabah emekçileri yine yollardaydılar. Paydos sonrası yine yollar ve toplu taşıma araçları oldukça tenhaydı. Dün alınan kararların bunda etkisi çok. Bazı eyaletlerin yüksek para cezası uygulayacağı haberlerine denk geldim. Bakalım o aşamaya gelecek miyiz? Dün akşam sağlıkçılar için bizim mahellede tek bir alkış bile yoktu. Çok şaşırdım. Millet ölülerin artmasını bekliyor galiba.

Almanya çapında salgının bulaştığı hasta sayısı 27 465 oldu, hayatını yitirenlerin sayısı 109. Dünya çapında hayatını yitirenlerin sayısı 15 189’u buldu. Bu ölümlerin ezici çoğunluğu Avrupa’da gerçekleşiyor. Hamburg’da 989 kişiye hastalık bulaştı. Dün de dediğim gibi kuluçkanın ilk haftası gitti, yeni bir haftasındayız. Felaket tellalığı yapmak istemem ama ben gelecek haftadan itibaren vefat haberlerinin çığ gibi geleceğini buraya yazıyorum. Umarım yanılan ben olurum, kimse bu illet yüzünden hayatını yitirmez.

Hamburg’un küçük esnafı kan ağlıyor. Abartısız gözyaşlarına boğulan, hüngür hüngür ağlayanına ben şahsen denk geldim. Bakalım ilerileyen günlerde bunların haberlerini yapmaya çalışacağız. Kim ne der, ne kadar derdini tasasını basına anlatır, biz de siz okurlara aktarırız göreceğiz.

Aynı lafları tekrar etmek gibi olacak ama elden tedbirli olmak, bol bol elleri yıkamak, kalabalıktan uzak kalmak, mecbur kalınmadıkça dışaroya çıkmayıp evde kalmak dışında pek bir şey gelmiyor. İnternet çağında yaşıyoruz. Millet bugün bile dedikoduya, söylentilere inanıyor, ilgili ve yetkili kurum ile kuruluşlardan ilk elden bilgi alabilecekken bilmem kimin neyi ne demiş gibi aslı astarı olmayan haberlere rağbet ediyor. İnsan kime neden kızacağını şaşırıyor. Hayat bu, talih kuşunun kimin başına konacağını kimse bilemez. Bilgililer mi ayakta kalacak, yine her zaman olduğu gibi kurnaz ve üçkağıtçılar mı? Hergün ölen sağlıkçılar, ambulans sürücüleri, hemşireler, doktorlar, hastabakıcıları, kasiyerler, tesgahtarlar, tır kamyonu şoförleri haberlerini okuyunca yanıt kendisini nasıl da sırıtıyor.

23.03.2020

2 Replies to “Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (10)”

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

%d Bloggern gefällt das: