ALMANYALILAR

Guns Of The Magnificent Seven – Muhteşem Yedilinin Silahları

Guns Of The Magnificent Seven – Muhteşem Yedilinin Silahları

Şimdiye kadar izlediğim en ilerici kovboy filmi dersem yalan söylemiş olmam. Western ve ilericilik diye yadırgayanlar olabilir ama konunun anlatış biçimi oldukça sıradışı ve bu tezimi destekler yönde. Yine adaleti kendisi yerine getirmekten aciz insanlar, aptal köylüleri koruyup kurtaran kahraman yedili, içlerinden eşek cennetini boylayan dört silahşör. “Yedi Samuray” efsanesi devam ediyor. Zalimler bu defa askerler. Mazluma eziyet eden zorbalar, onlara bağımsızlıklarını hediye eden kovboylar. Gel de sahip çıkıp övme.

Meksika’da bir köyün kilisesinde köylüler toplanmış, büyük bir risk alarak kendilerini ziyarete gelmiş kapıdaki olası devrimin önderlerinden Quintero’ya (Fernando Rey) artık beklemekten usandıklarını, ne zaman harekete geçeceklerini, ne zaman askerlerden kurtulacaklarını sorarlar. Önderleri yakında der. Önce güçlenmeleri gerekiyordur. Kendisi bir hafta sonra Devrim Konseyi toplantısı için Sonora’ya gidecektir. Eğer onları aynı saflarda olduklarına ikna edebilirse umdukları birkaç üst düzeydeki generalin askeri desteklerini elde edebileceklerini açıklar. Böylellikle devletin başındaki köylülerin gücünden korkmasa da çekinecek, onların hayvan değil özgür insanlar olduğunu kabullenecektir.

1.jpg

Laf Lobero adlı bir hayduta gelir. Quintero devrim için şeytanla bile pazarlık yapmaya hazır olduğunu söyler. Köylüler ona hayduta değil silahlarına güvenmektedirler. Halk önderi saatina bakar artık gitme zamanının geldiğini söyler. Ayrılmak üzerelerken köylüler kendisine dikkatli olmasını tavsiye ederler. Tam o esnada dışarıdan ateş edilmeye başlar. Albay Diego (Michael Ansara) komutasındaki askerler bir köylüyü öldürmüştür bile. Önder cebindeki para kesesini başından beri yanından ayrılmaya Maximiliano’ya (Reni Santoni) verip çaresizce dışarı çıkar. Albay lideri küçümseyip aşağılar. Köylülere de tanıdık nutuklardan birini atar. Başkanlarına karşı gelmenin cezasının ölüm olduğunu filan propaganda eder. Köylülerin hepsinin bağlanarak götürlmeleri için askerlerine emir verir.

Elleri bağlı köylüler katledileceklerinden habersiz koyun gibi itaat ederek yola koyulurlar. Yolda yargısız infaza kurban gideceklerini anlayan Maximiliano fırsatını bulduğu ilk anda kaçar, geri kalanların hepsi Quintero dışında vahşice katledilirler. Max soluğu Lobero (Frank Silvera) adlı haydutun yanında alır. Sarhoş haydutun yeteri kadar silahlı adamı yoktur. Max Christ diye Amerikalı bir adam tanıdığını ve kendilerine 600 dolar karşılığında yardım edebileceğini açıklar. Kör kütük sarhoş Lobero öneriyi kabul eder ve ona gidip tank, tüfek, silah olarak ne bulabilirse getirmesini emreder.

Sonra kendimizi bir kasabada buluruz. Histerik bir grup adamın birini linç edercesine itip kakmaktadırlar. Önceden hazırlanmış darağacında adamın boynuna kementi geçirirler ve apar topar kasabanın hakimi yönetiminde zavallıyı asmak üzeredirler. Yabancı olan adama son sözü sorulur. Adam tekrar yargılanmak üzeredir. İsmini dahi bilmedikleri adamı at hırsızlığıyla suçalamaktadırlar. O esnada Maximiliano’da damlar. Yabancının sözüne karşı üç kasabalı kardeşin sözü hakimin karar vermesi için yeterli olmuştur. Adamı tam asacaklarken oyuna Max’ın hayduta bahsettiği Chris Adam (George Kennedy) dahil olur ve yabancıyı asılmaktan kurtarır. Sonra da adının Keno (Monte Markham) olduğunu öğreniriz. Max kasabadan kaçan ikiliyi bulur, para önerisini yapar ve Chris’in önderliği altında bulunacak olan adamlarla muhteşem yediliyi oluşturur, zalim askerlere ve albaya karşı bir nevi gerilla savaşı vererek halk önderini kurtarmaya çalışırlar.

1969 yılı yapımı taklidin taklidi olmasına rağmen ciddi ve seviyeli bir western sayılması gereken Guns Of The Magnificent Seven – Muhteşem Yedilinin Silahları filmini Paul Wendkos yönetmiş. Senaryo yazarı Herman Hoffman. Bazı oyuncular James Whitmore, Bernie Casey, Scott Thomas, Joe Don Baker, Tony Davis, Wende Wagner, Sancho Gracia, George Rigaud, vs.

21.05.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

%d Bloggern gefällt das: