ALMANYALILAR

The Lavender Hill Mob – Altın Hırsızları

The Lavender Hill Mob – Altın Hırsızları

Kriminal komediler nasıl olmalı sorusuna bence okkalı bir yanıt olmuş bu film. O denli eski bir yapıt olmasına rağmen hem sempatik hem de dört dörtlük bir klasik. Gansgterlere, hırsızlara, haydutlara sempati duymadığımı bilen bilir. Zira bunlar çalıp çırptıklarını ya yalnız başına yer bitirirler, ya da fakir fukarayla paylaşmak nedir bilmezler. Ama bu filmde hiç de öyle değil. Ne kadar aptal olursa olsun bizim hırsızlar ve absürd olaylar zinciri, bir o kadar da paylaşımcılar. En azından başrol oyuncusu öyle. Sahip çıkmak istemem bu yüzden.

Film Harry Holland (Alec Guinness) adlı zengin kıyafetli birinin kendilerine hizmet eden garson aracılığıyla bir çeki bozdurmasıyla başlar. Sonrasında zengin adam çevresine para saçar, yanındaki adama Güney Amerika’ya ilk defa gelip gelmediğini sorar. Kendilerine hizmet eden garsondan sonra “Devrim kurbanları” için bağış faaliyetleri yürüten zengin bir kadının eline de bir tomar para tutuşturur. Jokey kulübündeki Manuel’e ve o an orada geçmekte olan Chiquita’ya da para verir. Yanındaki pipo içen adamın ifadelerinden Harry’nin bir yıldır orada olduğunu öğreniriz. Harikulade bir yıl, diye Harry değerlendirmektedir. Yirmi yıl boyunca öylesi bir hayatı hayal etmiş ve nihayetinde yaşamıştır.  

01.jpg

Harry izleyiciyi bir yıl öncesine götürür. Yani olayların başlangıcına. Başarılı tek bir flashback ile Londra’ya ellili yıllara döneriz. Harry bize “Modern Zamanlar”ın başlangıcındaki mesai başlama saatinde işlerine koşuşturan insanların sokaktaki görüntüleriyle başlar. Ne kadar zengin olma hayali kursalar da bu çalışan insanlardan hiç biri ömür boyu da çalışsalar zengin olamayacaklardır. Harry bir bankada çalışmaktadır. Tam olarak imalethanesinden yeni çıkartılan külçe altınların çalıştığı bankaya götürülmesine refakatçilik etmektedir. Oldukça pimpirikli ama tedbiri elden bırakmayan birisidir. Eşlik eden güvenlik görevlilerinin tabancalarının yanlarında olup olmadığını her defasında kontrol eder. Yolda şüpheli bir araç mı gördü, takip edildiklerinden şüphelenip aracı durdurtur ve görevlilere kontrol ettirir vs.

Tefi ettirilmesi önerilerine şefi pek sıcak bakmaz. Zira sadece o çalışkan ve dürüsttür. Yönetici vasıfları, dahası hayal gücü ve inisiyatif koyma yeteneği pek yoktur. Bu potansiyel milyoner bir pansiyonda kalmakta, aldığı haftalığıne kuruşu kuruşuna ve harcamalarına çok dikkat etmelidir. Günlerden bir gün kaldığı pansiyona yeni bir kiracı taşınır. Pendlebury (Stanley Holloway) isimli adam hem dökümcü, heykeltraş, ressam, koleksiyoncu kılığında sanatçı ruhlu biridir. Ev sahibesi Miss Evesham (Edie Martin) mırın kırın etse de onu kabul eder. Bir ara Harry, Pendlebury’nin dökümhanesini gezerken imal ettikleri eşyaları bakarlarken içerisinden küçük bir Eyfel Kulesi maketini gösterir. Bunlardan düzenli olarak Paris’e, turistler için hatıralar niteliğinde hediyelik eşya satılması için biner adet göndermektedir.

Erimiş kurşunun nasıl kalıba dökülüp Eyfel Kulesi şeklini aldığını gören Harry dağılır. Aklına külçe altınların yapıldığı sahneler gelir. Fikir kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Kankasına planını anlatır. İki yardımcıya daha ihtiyaçları vardır. Adım adım ağlarını örerler altınları çalmak için. Gerisi tam bir hırsızlık komedisidir. Şapşalları neler bekleyecektir, hangi aksiliklerle karşılaşıp üstesinden nasıl geleceklerdir? Eskimez bir komedi klasiği demek yanlış olmayacaktır.

1951 yılı yapımı The Lavender Hill Mob – Altın Hırsızları filmini Charles Crichton yönetmiş. Senaryoyu yazan Thomas Ernest Bennett Clarke. Bazı oyuncular Sidney James, Alfie Bass, Marjorie Fielding, John Salew, Ronald Adam, Arthur Hambling, Gibb McLaughlin, John Gregson, Clive Morton, Audrey Hepburn, William Fox, Marie Burke, vs.

18.05.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

%d Bloggern gefällt das: