10.2 C
Hamburg
Dienstag, September 29, 2020
Start Home The Lavender Hill Mob – Altın Hırsızları

The Lavender Hill Mob – Altın Hırsızları

The Lavender Hill Mob – Altın Hırsızları

Kriminal komediler nasıl olmalı sorusuna bence okkalı bir yanıt olmuş bu film. O denli eski bir yapıt olmasına rağmen hem sempatik hem de dört dörtlük bir klasik. Gansgterlere, hırsızlara, haydutlara sempati duymadığımı bilen bilir. Zira bunlar çalıp çırptıklarını ya yalnız başına yer bitirirler, ya da fakir fukarayla paylaşmak nedir bilmezler. Ama bu filmde hiç de öyle değil. Ne kadar aptal olursa olsun bizim hırsızlar ve absürd olaylar zinciri, bir o kadar da paylaşımcılar. En azından başrol oyuncusu öyle. Sahip çıkmak istemem bu yüzden.

Film Harry Holland (Alec Guinness) adlı zengin kıyafetli birinin kendilerine hizmet eden garson aracılığıyla bir çeki bozdurmasıyla başlar. Sonrasında zengin adam çevresine para saçar, yanındaki adama Güney Amerika’ya ilk defa gelip gelmediğini sorar. Kendilerine hizmet eden garsondan sonra “Devrim kurbanları” için bağış faaliyetleri yürüten zengin bir kadının eline de bir tomar para tutuşturur. Jokey kulübündeki Manuel’e ve o an orada geçmekte olan Chiquita’ya da para verir. Yanındaki pipo içen adamın ifadelerinden Harry’nin bir yıldır orada olduğunu öğreniriz. Harikulade bir yıl, diye Harry değerlendirmektedir. Yirmi yıl boyunca öylesi bir hayatı hayal etmiş ve nihayetinde yaşamıştır.  

01.jpg

Harry izleyiciyi bir yıl öncesine götürür. Yani olayların başlangıcına. Başarılı tek bir flashback ile Londra’ya ellili yıllara döneriz. Harry bize “Modern Zamanlar”ın başlangıcındaki mesai başlama saatinde işlerine koşuşturan insanların sokaktaki görüntüleriyle başlar. Ne kadar zengin olma hayali kursalar da bu çalışan insanlardan hiç biri ömür boyu da çalışsalar zengin olamayacaklardır. Harry bir bankada çalışmaktadır. Tam olarak imalethanesinden yeni çıkartılan külçe altınların çalıştığı bankaya götürülmesine refakatçilik etmektedir. Oldukça pimpirikli ama tedbiri elden bırakmayan birisidir. Eşlik eden güvenlik görevlilerinin tabancalarının yanlarında olup olmadığını her defasında kontrol eder. Yolda şüpheli bir araç mı gördü, takip edildiklerinden şüphelenip aracı durdurtur ve görevlilere kontrol ettirir vs.

Tefi ettirilmesi önerilerine şefi pek sıcak bakmaz. Zira sadece o çalışkan ve dürüsttür. Yönetici vasıfları, dahası hayal gücü ve inisiyatif koyma yeteneği pek yoktur. Bu potansiyel milyoner bir pansiyonda kalmakta, aldığı haftalığıne kuruşu kuruşuna ve harcamalarına çok dikkat etmelidir. Günlerden bir gün kaldığı pansiyona yeni bir kiracı taşınır. Pendlebury (Stanley Holloway) isimli adam hem dökümcü, heykeltraş, ressam, koleksiyoncu kılığında sanatçı ruhlu biridir. Ev sahibesi Miss Evesham (Edie Martin) mırın kırın etse de onu kabul eder. Bir ara Harry, Pendlebury’nin dökümhanesini gezerken imal ettikleri eşyaları bakarlarken içerisinden küçük bir Eyfel Kulesi maketini gösterir. Bunlardan düzenli olarak Paris’e, turistler için hatıralar niteliğinde hediyelik eşya satılması için biner adet göndermektedir.

Erimiş kurşunun nasıl kalıba dökülüp Eyfel Kulesi şeklini aldığını gören Harry dağılır. Aklına külçe altınların yapıldığı sahneler gelir. Fikir kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Kankasına planını anlatır. İki yardımcıya daha ihtiyaçları vardır. Adım adım ağlarını örerler altınları çalmak için. Gerisi tam bir hırsızlık komedisidir. Şapşalları neler bekleyecektir, hangi aksiliklerle karşılaşıp üstesinden nasıl geleceklerdir? Eskimez bir komedi klasiği demek yanlış olmayacaktır.

1951 yılı yapımı The Lavender Hill Mob – Altın Hırsızları filmini Charles Crichton yönetmiş. Senaryoyu yazan Thomas Ernest Bennett Clarke. Bazı oyuncular Sidney James, Alfie Bass, Marjorie Fielding, John Salew, Ronald Adam, Arthur Hambling, Gibb McLaughlin, John Gregson, Clive Morton, Audrey Hepburn, William Fox, Marie Burke, vs.

18.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

İngiltere’de sanatçılardan hükümete „mültecilerin aile birleşimlerinin kolaylaştırılması“ çağrısı

İngiltere'de sanatçılar, ülkedeki mevcut yasal düzenlemelerin çocuk mültecilerin aileleriyle kavuşmalarını engellediğine dikkati çekerek, hükümete, "mültecilerin aile birleşimlerinin sağlanması için güvenli ve yasal yollar oluşturulması"...

Nach 36 Jahren bei Daimler: Stefan Buchner verabschiedet sich in den Ruhestand

Verabschiedung von Stefan Buchner: Nach 36 Jahren in verschiedensten Führungsfunktionen im Daimler Konzern geht das heutige Vorstandsmitglied der Daimler Truck AG und Leiter Mercedes-Benz...

Atakaş Hatayspor, kanat oyuncusu Babajide David Akintola’yı kiraladı

Süper Lig ekiplerinden Atakaş Hatayspor, transfer çalışmaları kapsamında kanat oyuncusu Babajide David Akintola ile anlaştı. Kulüpten yapılan açıklamada, Danimarka Süper Lig ekiplerinden FC Midtjylland'den kiralanan...

Kommission genehmigt genetisch veränderte Sojabohne für Lebens- und Futtermittel

Die Europäische Kommission hat Montag nach gründlicher Prüfung eine gentechnisch veränderte Sojabohne für die Verwendung in Lebens- und Futtermitteln genehmigt. Die Genehmigung umfasst nicht...