14.8 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartGesundheitMüslüm Kabadayı / Öykü: BOŞALIP DOLANLAR

Müslüm Kabadayı / Öykü: BOŞALIP DOLANLAR

Virüs savaşında canhıraş çalışan sağlık emekçilerine…

kids2

“Sevgili dinleyiciler, dünyayı tehdit eden koronavirüsten korunmak için ülkeler önlem almaya devam ediyor. İtalya’da ölenlerin sayısı, bu virüsün çıktığı söylenen Çin’dekileri geçmek üzere.” dedi radyo sunucusu kadın. Doğu komşumuz İran’ı da sarsan virüsün tedirginliğiyle bakıştık mutfak masamızda birbirimize. Karım, kendince havayı yumuşatmak için hin gözle yüzümü süzerek:

“Sen hem yaştan hem de kronik hastalıktan risk grubunda olduğunun farkındasın değil mi?” dedi.

“Ölmeye yatmadım canım. Önemli olan virüsü risk olmaktan çıkarmak…” yanıtını verdim eşime. Masanın bir köşesinde sütünü içen kızımıza takıldı gözüm. Bir taraftan bize kulak kabartırken, diğer yandan önündeki karışıma istemezlik duygusuyla bakıyordu. “Çocuk olmak hem çok güzel hem de çocuk kalmak için uğraşmak işkence…” diye içimden geçirdim. Esprili bir anlatımla sunucunun İngiliz kraliyetinden söz ettiğini fark ettiğimde tüm dikkatimi radyoya verdim.

“Evet, Londra’daki saraydan ayrılan Kraliçe Elizabeth’in korumalar eşliğinde Windsor Kalesi’ne gitmiş. Buckingham Sarayı’ndan ayrılırken yanında köpeklerinin de bulunduğu görülmüş. Doksan üç yaşındaki kraliçenin korunması tabi ki önemli.” deyince sunucu, sabrımın son damlası taştı. Radyoya vurmamak için elimi yumruk yaparak masaya hafifçe indirdim. O gerilimle de:

“Ne diyorsun sen hanımefendi? Dünya’da üç milyar insanın elini yıkayacağı lavabo yokmuş. Önlerinde uzun bir ömür duran milyarlarca çocuğu düşünüp saraylara harcanan paraları o çocukların sağlık ve eğitimine harcamaları için konuşsana!” dedim. Sunucunun kraliçenin köpekleriyle ilgili bilgiler vermeye başlamasıyla burnumdan solumaya başladım. Ayağa kalktım. Radyoya dönerek:

“Şu kadının da ağzını, burnunu dağıtacaksın yani!” diye çıkıştım. Kızımızla aramda annesi duruyordu. O anda onun ne durumda olduğuna bakmadım ama bir ağlama sesi duydum. Ona döndüğümde gözlerinden yaşlar akarak bana baktığını gördüm. Birden içimden bir şeylerin aktığını hissettim. Adeta içim parçalandı.

“Kızım hayrola! Niye ağlıyorsun? Neye üzüldün ki?” dedim.

“Ben ne yaptım ki, ağzımı burnumu kıracaksın baba!” yanıtını verdi, gözlerinden seller gibi yaş dökerek. Hemen manzarayı kavrayıp onu kucakladım. Bir yandan gözyaşlarını silerken, diğer yandan onun pır pır eden yüreğini yatıştırmak istedim:

“Hiç senin ağzına burnuna kıyar mıyım? Aslında kimseye şiddet uygulanmasın isterim biliyorsun. Radyodaki o sunucu kadının konuşmasına çok sinirlendim de öyle söyledim. Seninle hiçbir ilgisi yok güzel kızım.” dedim.

Çocukların hassasiyeti üzerine kafamdakileri ölçüp tartarken, kızımızın başını göğsüme gömdüğünü fark ettim.

 

Müslüm Kabadayı

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular