ALMANYALILAR

Red River – Kanlı Nehir

Red River – Kanlı Nehir

Hangi türden film olursa olsun hayvanlara eziyet edilen yapıtlardan nefret ediyorum. Filmde binler sığır bir şehriden başka bir şehire götürülecek ve orada hayvancağızlar ölmeyecek, mümkün mü bu? Ne acımasız bir eğlence. Atlar ve inekler özellikle kovboy filmlerinde en kolay ve ucuza harcanacak set malzemeleri gibi ele alınmış yıllar boyu. Kınamak boynumuzun borcu. Yere batsın böyle sanat. Ha bir de hemen her dilde Kızıl Nehir nedense bizimkilerin filmi adlandırmalarında Kanlı Nehir olmuş. Bilenler bilmeyenlere anlatsın.

Filmi bize Groot Nadine (Walter Brennan) anlatır, adam olup bitenleri bir vakanüvis gibi günü gününe yazmış, hiçbir detayı atlamamış gibidir. 1851 yılında kendisi ve kankası eski ordu subayı Thomas Dunson (John Wayne) beraber yol aldıkları göçmenlerden oluşan konvoyu terkedip ayrılırlar. Konvoyda Dunson’un öperek vedalaştığı ve annesinden kalma bir bileziği hediye ettiği sevgilisi Fen (Coleen Gray) de vardır. İki arkadaş yanlarına aldıkları bir araba ve iki sığırla şanslarını güneyde denemek istemektedirler. Kadının ısrarla beni al çağrılarına Dunson olumsuz yanıtlar verir. Ayrıldıklarından kısa bir süre sonra da göçmenlerin konvoyu Kızılderililer tarafından imha edilecektir. Saldırıdan sadece 13 yaşındaki Matthew Garth (Mickey Kuhn) ve ineği kurtulmuştur. Kimsesiz çocuğu yanlarına alırlar.

01.jpg

Kızıl Nehir’i geçerler, Texas topraklarındaki Rio Grande’de resmen geniş bir alandaki toprakları işgal eder Dunson. Bu saatten sonra bu arazi benimdir der. Oysa Meksikalı birine aittir o topraklar. Onlarda yerlilerden gasp etmişler, şimdi de ben ondan gasp ediyorum, yiyorsa gelsin alsın, der. Aradan on dört yıl geçer. Dunson toprakları geri almak isteyen yedi kişiyi öldürüp arazisine gömmüştür. Matthew Garth (Montgomery Clift) büyümüş, silah kullanmayı Dunson’dan öğrenmiştir. İçsavaş bitmiş, ekonomik kriz baş göstermiş, eski paralar ve yatırımlar değerini yitirmiştir. Yapacağı tek iş sayıları artmış sığır sürüsünü kuzeye götürüp kârlı bir fiyata satmaktır.

Dile kolay sayıları on bini bulan sığır sürüsünü Texas’dan Kızıl Nehir’i geçirterek Missouri’ye götüreceklerdir. Manevi oğlu Matthew, kankası Groot ve onlarca adamı ile dediğim dedik, zorba, kabadayı, inatçı Dunson yola çıkarlar. Yol boyunca yaşayacakları, karşılaşacakları, hayvanların bu yolculukta yaşayacakları unutulmaz bir western klasiği yaratmış. Şüphesiz unutulmaz sahneler, göz dolduran kamera, gerçek kovboyların hayatının realist bir anlatımına dair sayısız olumlu öge de mevcut. Ama yine Kızılderililere yaklaşım aynı. Vahşi ve barbardırlar. Oysa kendileri dağdan gelip bağdakini kovanlardandırlar.

İsyan her zaman iyidir. Bizimkiler de artık tahammül sınırlarına gelince Brütüsleşecek, hop dedik ihtiyar, sen nerenin dayısısın, senin kovboy artistliklerin, subay numaraların bize sökmez diyeceklerdir. Asıl film bence ondan sonra başlayacaktır.

1948 yılı yapımı ciddi western klasikleri arasında yer alan Red River – Kanlı Nehir filmini Howard Hawks ve Arthur Rosson birlikte yönetmişler. Senaryo yazarları Borden Chase ve Charles Schnee. Bazı oyuncular Joanne Dru, Harry Carey, John Ireland, Noah Beery Jr., Harry Carey Jr., Chief Yowlachie, Paul Fix, Hank Worden, Hal Taliaferro, Lane Chandler, vs.

15.05.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Aptal-Okumalar

En fazla 50 IQ'luk film, tiyatro, dizi vs okumaları...

Muhammed Cihad Ebrari

İnsan Barışla Yaşar

Gökhan Ateş

Gerçeğin arka kapısı

girift.org

tarih, edebiyat ve bilim

alihaydar erdem

Okumak, en Erdemli Olandır!

Sanatın Net'teki Adresi

Sanat dünyasına ait en net, en güncel haberler

BENİM SİNEMALARIM

Benim sinemalarım

Mrs Mücrim

Kendi penceremden insan manzaraları

Gezgindent

Utku'nun Seyahat Blogu

Degisendunya

Teknoloji alanında son gelişmeler

%d Bloggern gefällt das: