16.1 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeOliver Twist

Oliver Twist

Eskilerin kerameti nereden geliyordu bilmeyi çok isterdim. O denli eski, teknolojik olarak ilkel bir dönem de olsa bu denli muhteşem bir edebiyat uyarlaması insanda hayranlık uyandırıyor. Işıktan kameraya, senaryodan oyunculuğa, müzikten bir bütün olarak anlatının akıcılığına sadece şapka çıkartılır. Bence unutulamayacak klasiklerden bir tanesi. O yıllardan kalan nice eser izlendikçe bugün bile oldukça güçlü sinema tadı, lezzeti ve dersleri verebiliyor. Sanattan çok sanatçıların gücü diyorum. Yalnız yahudiliğine vurgu yapılan gaga burunlu adam yüzünden anti semitik ögeler bulanlara da gülüp geçmek gerekir diyorum. Yapım yılı gözönünde bulundurulduğunda o yıllarda gerçi bugün de sinemada Yahudi düşmanlığı yapmak sadece yapımcıları değil yönetmenlerini de küçük düşürür. Büyük yazarın yapıtlarına iyi bakılmalı, ne kadar soyut ve ayakları yere basmayan bir iddia olduğu görülecektir. Belki de yorum meselesi.Ben ırkçı ögelere denk gelmedim. Ama ezilenlerin, fakirlerin horgörülüp ötekileştirildikleri kesin. Ama hırsızlar, üç kağıtçılar, krimineller bugün de toplumda öyle sempati ile bakılacak gruplar değiller.

İnsanın karanlık ruhunu, çaresizliğini çağrıştıran gökgürültülü ve şimşeklerin çaktığı bir havada genç bir kadın (Josephine Stuart) Londra’dan taşraya gitmek üzere yola çıkmıştır. Yağmur ve fırtına başladığında hamile olduğunu anlarız. Karşısına çıkan çalışma evine sığınır. Çalışma evini fakirhane olarak anlayabilirsiniz. Evsiz barksızların, dilencilerin, yoksulların, eski askerlerin, işsiz güçsüzlerin, yardıma muhtaç insanların toplanılıp bakımlarının yapıldığı 16. yy, Londra kaynaklı bir hayırevi sistemi diyebiliriz. Genç ve kimsesiz kadın burada zor bir doğum yapar. Bir oğlu olur ama kendisi çok kısa bir süre sonra hayatını kaybeder. Kadın ölmeden önce yaşlı ebe Bayan Thingummy’e (Deidre Doyle) birşeyler söyler, ebe ölü kadının kolyesini çalar.

Yetimhaneye verilen bebeğe Oliver Twist adı konulur. Yetimhanenin bağlı olduğu kilisenin idarecisi Bay Bumble (Francis L. Sullivan) ile müdire Bayan Corney (Mary Clare) için çocuklar insandan başka her şeydir. Onlara karşı en küçük bir sevgi gösterisi gösterdiklerine şahitlik edemeyiz. Filmde 17.yy’dayız, daha çocuk hakları, işçi köylü haklarından bahsetmek mümkün değildir. Zor ve ağır koşullar altında hayatta kalmaya çalışan çocuklar sürekli açlardır. Ama çocukların başındaki idareciler ise zıkkımın kökünü yesinler denilecek kadar iyi beslenirler. Günlerden bir gün çocuklar kendi aralarında iddiaya girerler. İddiayı kaybeden Oliver (John Howard Davies) yemekhanede herkesin önünde biten tabağını göstererek doymadığını acaba biraz daha yemek alıp almayacağını sorar. Dananın kuyruğu böylelikle kopar.

Bay Bumble, Oliver’i mezarcı Bay Sowerberry’e (Gibb McLaughlin) götürür. Karısı (Kathleen Harrison) ile birlikte cenaze defin işleri yapan aile Oliveri bir nevi evlatlık olarak alırlar. Oliver tabutların arasında yatıp kalkacaktır. Yetimhaneye oranla daha humanist koşullar altında yaşayan Oliver birgün Noah Claypole (Michael Dear) adlı çırak ile atışır. Çırak çocuğun annesi hakkında çirkin laflar etmeye başlayınca Oliver zıvanadan çıkar. Çırağa ve sevgilisine, ev sahibesine saldıran çocuğu yatıştırmak mümkün olmaz. Bay Bumble gelir Oliver´i cezalandırır. Sabahın kör vakti kimselere gözükmeden Oliver evi terkedip Londra’ya gider. Orada önce cepçi Artful Dodger (Anthony Newley), sonra da bağlı olduğu Fagin (Alec Guinness) çetesi ile tanışır. Böylelikle sonun başlangıcına giden yol açılmış olacaktır. Onca kasvete, kedere ve mutsuzluğa rağmen mutlu son sanıyorum romanı da, filmi de sevimli ve savunulur kılar.

1948 yılı yapımı Oliver Twist filmini David Lean yazmış ve yönetmiş. Üstat Charles Dickens’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış. Diğer senaristler Stanley Haynes, Eric Ambler ve Kay Walsh. Bazı oyuncular Robert Newton, Kay Walsh, Henry Stephenson, Ralph Truman, Frederick Lloyd, Henry Edwards, Michael Ripper, Peter Bull, Diana Dors, Edie Martin, vs.

22.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular