9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartHomeBehind Enemy Lines - Düşman Hattında

Behind Enemy Lines – Düşman Hattında

Karşımızda yapımı oldukça pahalı ama konusu ve içeriği açısından ucuz mu ucuz bir propaganda filmi var. Milyonlarca insanın katledildiği, Avrupa‘nın göbeğinde Müslüman soykırımı gerçekleştirildiği bir yer ve zamanda kıılını dahi kıpırdatmayan NATO ve Amerika gerçeği ortadayken, tek bir Amerikan askeri için bu filmde verilen bu görkemli savaş neyin örneği olabilir? Yalanın, ucuz propagandanın, basit algı operasyonlarının, dünyanın jandarmalığını üstlenmiş birilerinin komplekslerinden başka neyin? Tabii ticari kaygıları da bu anlamda propagandaya endeksli aynı bizdeki son dönem yerden bitme ama yırtık dondan çıkma yerli diziler gibi. Hemen her bölümde elli yüz gerillayı vurup öldürüyorlar, şehit edebiyat zirve yapmış vaziyette, aklı başında birileri çıkıp da bu anlatılanların savaşın gerçekçiliğiyle ilgisi ne diye sormuyor.

Özellikle sinemada savaş, savaşların sinemaya yansıtılması bence ciddi eleştirileri bağrında taşımalı. Savaş filmleirne bu kadar öncelik tanımamdaki en büyük amaç da bu. Savaş karşıtı cephenin bilinç düzeyini, en azından savaş filmler aracılığıyla onun vahşetinin hangi boyutlarda olabileciğinin duyarlılığını arttırmak. Ama bu ve benzeri ucuz ve niteliksiz filmler elbette savaşların, ucuz kahramanlıkların propagandasını yapmak için çekilirler. Silah lobileri sponsorluk yaparlar, çıkar çevreleri her türlü yaygın ve güçlü PR kampanyaları ile kör bilinçleri bulandırırlar. Yine de başaramaz, beceremezler. Zira insanlığın kültür mirası, sinema estetiğinin gelmiş olduğu doruklar her türden böylesi yavşaklıklara izin vermez.

Top Gun gibi uyduruk hareketlerle zaman öldürmeye çalışan iki havacı pilot bir keşif uçuşu esnasında Balkanlarda izinleri olmayan bir bölgeye girerler. Silahlı gruplara denk gelir ve kampın bulunduğu alanın fotoğraflarını çekerler. Daha sonra filmin ortalarında nasıl olduysa o fotoğraflar toplu mezarların olduğu yerler oluverir. Düşürülen uçaktan kurtulan yaralı pilotlardan Teğmen Stackhouse (Gabriel Macht) biri kötü Sırplar tarafından oracıkta infaz edilir. Arkadaşı kaçar. Onun varlığının farkına varanlar peşine takılırlar.

Rambo‘nun yeni versiyonu denilebilecek filmde tavşan kaç tazı tut oyunlarına şahit oluruz. Teğmen Burnett (Owen Wilson) adındaki pilot bana biraz yerli çizgi roman Yüzbaşı Volkan‘ı hatırlattı. Her macerada canlı çıkan, uçan, karate yapan, attığını vuran, sidiğini sülfürük asit gibi kullanabilen biri. Komutanı Amiral Reigart‘da (Gene Hackman) ondan aşağı kalacak değil herhalde. Kahraman yalnız kovboy pilotun hem üniformalı Sırp askerleri vardır, hem de sivil bir keskin nişancı. Ha bu arada bizim Rambo mayınlardan bile daha hızlıdır, keskin nişancının tüfeğinden çıkan kurşunlardan da, tank ve helikopterler arasında kurşunlar o biçim geçerken de tılsımlıdır vurulmaz. Koca ordu onun peşindeyken o kadar kör nişancı Sırp askeri onu bir türlü vuramazlar. Müslümanlara sığındığında su istendiğinde kendisine Cola ikram edilmesi gizli ürün yerleştirilmesi değil düpedüz bu insanlarla alay etmekten başka bir şey değil bence. Orada da Hac şehrinde herkes ölür bir tek kendisi ve genç bir adam kurtulur. Tabii ki sonunda Amiral onu almaya bizzat gelecektir, görevden alınması filan önemli değildir. Beyinleri aptallaştıran bir asker filmi. Ölmeyi, öldürmeyi kutsallaştıran sapıkça çalışmalardan biri daha.

2001 yılı yapımı aksiyonu bol ama içeriği ucuz propaganda olan Behind Enemy Lines – Düşman Hattında filmini John Moore yönetmiş. Jon ve James Thomas adlı yazarların yapıtından sinemaya uyarlayan senaristler David Veloz ve Zak Penn. Oyunculardan bazıları Charles Malik Whitfield, Joaquim de Almeida, David Keith, Olek Krupa, Vladimir Mashkov, Marko Igonda, vs.

21.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular