ALMANYALILAR

Süleyman Deveci: Corona Günlüğü (2)

Virüsün ilk yayıldığı günlerde Çinlileri ve yemek kültürlerini aşağılayan nice vakayla karşılaştık. Hatta ciddi bir Alman dergisi “Çin Malı” diye kapak çıkartıp kibar ırkçılığa unutulmaz bir örnek sundu. Kelle paça, kokoreç, beyin, koç ya da boğa testisi yemeyi seven, işkembe çorbası içen bizim milletin evlatları da boş durmadılar. Adamların ne komünistlikleri kaldı, ne de Uygurlara etmedikleri zulümler, her şeyi yedikleri için hastalığı Çinlilere reva gördüler. Empati, acıma, dayanışma, anlayış hak getire. Felaket tellalları daha da ileri giderek tanrının gazabı gibi saçmalıklarla kendilerini ve taraftarlarını tatmin ettiler. Aylar sonra virüs gelip Hamburg’a dayandı. Önceki gün Hamburg’da okullar ve kreşler geçici olarak iki haftalığına kapatıldı. Dün de birkaç düğün salonu polis ve ilgili sağlık kurumlarınca basılıp vur patlasın çal oynasın diyerek eğlenen halkımızı evlerine yolladılar.

Şubat ayının ortalarında İran’dan, sonlarına doğru İtalya’dan virüs bulaşmış insanların haberleri gelmeye başladığında da pek oralı olmadık. Birçok Alman arkadaşım sohbetlerimizde neredeyse benimle alay edip Çin nere, Hamburg nere, ne yani Çin’de ortaya çıkan bu vakayla Hamburg’un ne ilgisi var diye hatta dalga geçtiler. Ölüm haberleri İran’dan da, İtalya’dan da gelmeye başladığında yine izlemekten ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın demekten öteye gitmedik. Akşam yemeklerinde çerez mahiyetindeydi acı haberler. Oysa her bir hastanın ayrı bir hikayesi, her bir ölümün ayrı bir anlamı ve ağırlığı olması gerekirken.

ch

Şubat ayı Almanya’nın güneyinde faşing ayıdır. Aynı hastalık yayıldığında İtalyanların umursamadıkları gibi faşinglere gidenlerin de lakayt davrandıkları birkaç hafta sonra anlaşılacaktı. Almanya çapında oradan buradan yeni vaka haberleri gelmeye başlarken Şubat bitmeden İtalya’dan tatilden dönen bir doktor hastalığı Hamburg’a getiriverdi. Robert Koch Enstitüsü bugün öğleden sonra yaptığı açıklamada laboratuvarlarında tasdiklenmiş 5002 Corona vakası olduğunu kamuoyuna duyurdu. Bu hastalıktan sekiz kişi bugüne kadar Almanya çapında hayatını kaybetti.

Hamburg’da seçimler bitti koalisyon görüşmeleri virüs yüzünden gerçekleşemedi, şimdilik ertelendi. Dünkü açıklama 158 kişiye Hamburg’da hastalığın bulaştığı yönünde. Çılgınca alışverişlere, desenfeksiyon hırsızlıklarına Hamburg’da da rastlandı. Ee insan bu, nihayetinde beynelmilel bir varlık, dünyanın her yerinde benzer davranışları göstereceği belli. Geleneksel Dom, tiyatrolar ve konser salonları etkinliklerini bir bir iptal ediyorlar. Bütün büyük yani kalabalık gerçekleşecek etkinlikler yasaklandı.

Hamburg’un komşu eyaleti Schleswig Holstein’da eyalet başbakanı halka seslenip sosyal hayatı kısıtlayan tedbirler almak zorunda olduklarını açıklayarak anlayış bekledi. Bu tedbirlerin arasındaki yasaklar arasında barlar, klüpler, diskotekler, tiyatrolar, sinemalar, müzeler, fitnes salonları, yüzme havuzları, saunalar, halk okulları, müzik okulları, spor ve oyun salonları, boş zamanını geçirebilecek kuruluşlar ile genelevler yer alıyor. Restorantlar müşterilerinin kayıtlarını tutmak zorundalar. Bu eyalette kaydedilen vaka sayısı 60, her türlü kamuya açık gösteri yasaklanmış vaziyette. Benzer yasakların Hamburg’da da uygulanması haklı ve kaçınılmaz diye düşünüyorum. Dün yasaklanan Türkiyelilerin düğünleri düşünüldüğünde hafta başı yeni kararların alınacağı kesin gibi.

İnsan ömründe kaç küresel salgın yaşar bilinmez ama Almanya’nın göç tarihinde yaşadığımız ilk küresel salgın bu. Hem korkutucu hem de ürkütücü boyutlarda. Alman hükümetinin tavrı oldukça ciddi ve kararlı ama ne kadar yeterli, hep birlikte göreceğiz veya göremeyeceğiz.

15.03.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: