10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeHodejegerne – Kafa Avcıları

Hodejegerne – Kafa Avcıları

Filmin adına dahası çevirisine dair birkaç kelime etmeden devam etmek zul olur. Bildiğiniz teşeron işçi ayarlayan insanlardan biridir kahramanımız. Filmin yerli adı keyfi bir şekilde hem çoğul hem de kelle avcısı gibi kullanılmış. Bu kalifiye eleman aracısı işe uygun şahısı bulduğunda yüklü bir provizyon almaktadır. Bu sahnenin ön kısmı. Adam aslında bildiğiniz hırsızdır. Sınıfsal mevkini, ilişkilerini ve karısının da çevresini işin içine katarak harekat alanını genişletmiş ama yine de bütçe açığını bir türlü kapatamamaktadır. Aynen filmin başındaki gibi değerli tabloları çalıp bir arkadaşının da yardımıyla elden çıkartmaktadır.

Roger Brown (Aksel Hennie) adlı bu başarılı arabulucu ve hırsız sanat galerisi sahibi ve bir manken kadar güzel sevgilisi Diana Power Elliassen (Synnøve Macody Lund) ile birlikte lüks bir villada mutlu mesut yaşamaktadır. En azından dışarıdan ilk bakışta öyle görülür. O lüks hayatı karısına sunmaya devam edebilmek için Roger tekrarladığım gibi sanat hırsızlığı yapmaya mecbur gibidir. Sevgilisi ile konuşup daha mütevazi bir yaşama yönelmek yerine kafası hırsızlığa çalışır. Belki erkeklik gururudur bu, 1,68 boyunda olmasının verdiği egodur belki, yani Napolyon Sendromu ya da belki de aptallığı. Adrenalin bağımlılığı diğer bir başka neden olabilir. Borçları arttıkça ortağı güvenlik görevlisi Ove Kjikerud (Eivind Sander) ile yeni bir işe girişmek zorunda kalır.

Aşağılık kompleksinin dibini yaşayan Roger sevgilisini lüks bir hayatla kendisine bağlı tutabilmek için ve sahip oldukları standartları koruyabilmek için çalmak zorundadır. Ove işinin avantajlarını kullanarak Roger’a soygunlarda yardımcı olmaktadır. Evli çiftin ama başka bir derdi daha vardır. Diana anne olmak istemektedir, Roger ise buna yanaşmamaktadır. Roger’in Diana dışında Lotte (Julie R. Ølgaard) adlı biriyle yatak ilişkisi vardır. Kadın biz davetliyiz diyerek askıntı olmaya başlayınca Roger öfkelenerek ilişkisini sonlandırır.

Hayatı iş görüşmeleri, soygunlar, sevgilisinin sanat galerisinde verdiği partiler ve sergiler, tabii bir de lüks villasında geçen Roger, birgün eşinin benzer bir galeri dahası sergi açılışı partisinde Clas Greve (Nikolaj Coster-Waldau) ile tanıştırmasıyla tam bir kabusa dönüşecektir.

Greve daha önce GPS sistemleri ve takip cihazları üreten Hollandalı bir firmada müdürlük yapmıştır. Firma satıldıktan sonra işsiz kalmıştır. Roger satılan o firmanın rakibi olan firmaya eleman bulduğu için Greve ondan bir iş görüşmesi ayarlamasını ister. Daha sonra da karısından Greve’nin çok değerli bir tablosu olduğunu öğrenir. Bunu duyan bizim hırsızın antenleri dikilir. Karısıyla flört ettiğini tahmin ettiği adamı soymak onun için büyük bir zevk olacaktır. Aslında bu zevk onun için bir kabus ama gerilimi seven sinema izleyicisine daha büyük bir zevk olacaktır.

Jo Nesbø polisiye okurlarının yakından tanıdıkları bir isim. Romanları ne ilgi ne de beğeni alanıma girmezler. Eleştirmenler filmi pek o kadar beğenmemişler. Ama ben beğendim. Nihayetinde sosyal içerikli bir film değil gariban ve ezik bir hırsızın rakibini zekice altüst etmesi var. Hepsi o kadar. Hem insanlar sıradan bir polisiye filminden o kadar fazla şey beklemezler, beklememeliler de.  

2011 yılı yapımı Hodejegerne – Kafa Avcıları filmini Morten Tyldum yönetmiş. Yazar Jo Nesbø’nun aynı adlı yapıtından sinemaya uyarlanmış. Senaryo yazarları Ulf Ryberg ve Lars Gudmestad. Bazı oyuncular Kyrre Haugen Sydness, Valentina Alexeeva, Reidar Sørensen, Nils Jørgen Kaalstad, Joachim Rafaelsen, vs.

22.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular