24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartGesundheitBaşbakan Merkel ve Eyalet Liderlerinin Görüşmesinde Alınan Kararlar

Başbakan Merkel ve Eyalet Liderlerinin Görüşmesinde Alınan Kararlar

ALMANYALILAR – Başbakan Merkel dün eyalet liderlerinin hepsiyle bir araya geldi ve Corona krizine karşı alınması gereken geniş kapsamlı tedbirler konusunda ortak kararları açıkladı. Gerçekleştirilen toplantıda kreşlerin ve okulların tedbir amacıyla geçici olarak kapatılması konusu da ele alındı. Başbakan toplantı sonrasında yaptığı açıklamada alınan kararlardan mümkün olduğunda sosyal temaslardan kaçınılmasını tavsiye ederek böylesi bir sınav ile daha önce karşılaşılmadığını bugün de Almanya Maliye Bakanı ile Çalışma Bakanlığı’nın iş dünyasını destekleme konusu üzerinde alınacak tedbirleri ele alacaklarını bildirdi.

12.3

Eyalet liderleri ve Başbakan Merkel ile gerçekleşen toplantıda ele alınan ulusal tedbirler mahiyetindeki kararlar kabaca şunlar:

Dünya çapında gitgide yaygınlaşan Corona virüsü küresel topluluğu ve Almanya’yı tehdit etmeye devam ediyor. Bu yüzden de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (küresel salgın) olarak adlandırılmaya başlandı. Dünya çapında alanında en iyilerinden olan Robert Koch Enstitüsü ve başka bu konuda uzmanlar sayesinde virüsün yayılması konusunda etkili ve acil tedbirler alınması sağlandı.

Eyalet hükümetleri ile federal hükümet krize karşı verilen mücadelede el ele vermeli ve Avrupa çapında bu konuda ortak hareket etmeye bakmalıdırlar. Hastaneler gittikçe artan bu hastalığa bağlı tedbirleri kapsayan kapasitelerini göz önünde bulundurarak yeni hasta alımlarını, ameliyatlarını ve gerekli yapılması gereken müdahalelerini pazartesi 16 Mart 2020’den itibaren bilinmeyen bir zamana ertelemelidirler.

Bu hastalığa yakalananlar için hazırlanan her yeni yatak için hastanelere devlet tarafından destek verilecektir.

Hastanelerde görev yapan doktorlar ve hasta bakıcıların görev planları şimdiden ele alınıp gözden geçirilmeli ilgili kliniklerde görev dağılımı desteklenecek nitelikte olmalıdır.

Bu hastalıktan en çok etkilenecek insanlar başta yaşlı insanlar, solunum rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları olanlar olmak üzere bilgilendirilip gerekli tavsiyelerde bulunabilmeleri ve bu insanları desteklenme çabaları arttırılacaktır.

1000 kişiden fazla katılımcının yer alacağı etkinlikler iptal edilmeli, 1000 kişinin altında insanların katılacağı etkinlikler mecburi olunmadıkça yapılmamalıdır.

Üniversitelerde yeni başlayacak olan semesterlerin ertelenmesi, kreşlerin ve okulların geçici olarak kapatılması, Paskalaya tatilinin öne alınması gibi seçenekler her eyaletin kendisinin alacağı bir karar olarak açıklandı.

13.03.2020

Foto: Bundesregierung / Denzel

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular