9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartGesundheitAlmanya’da Kriz Komitesi Kararları

Almanya’da Kriz Komitesi Kararları

ALMANYALILAR – Salgın planı gereğince Corona virüsü ile mücadele amacıyla Almanya İçişleri Bakanlığı ile Almanya Sağlık Bakanlığı’ndan oluşan Kriz Komitesi dün beşinci toplantısını gerçekleştirdi ve aşağıdaki kararları aldı:

  • Kriz komitesi 1000 kişiden fazla katılımcı beklenen kamuya açık veya özel her türden toplantının iptal edilmesini ve 1000 kişiye kadar katılımcı beklenen etkinliklerde ise kısa adı RKI Robert Koch Enstitüsü olan kuruluşun kriterlerine uygun olup olmadığının sorumlu sağlık dairesi ile organizatörlerin birlikte risk oranına bakmalarını önerir.
  •  Federal polis özellikle Almanya’nın güney sınırındaki kontrollerini bir kez daha arttıracaktır.
  •  Almanya Dışişleri Bakanlığı İtalya’ya yolculuk yapılmamasını tavsiye eder.
  •  Kriz komitesi ilaç kapasitesini gözden geçirip en ihtiyaç duyulanların elde edilmesinin aciliyetini saptayacak, Sağlık Bakanlığı bunları tedarikten sorumlu.
  •  Almanya Çalışma Bakanlığı bakım konusunda karşılaşılabilecek engellerin giderilmesi konusunda pazar günleri iş alımını yasaklayan bir maddenin hazırlanması için eyaletlerde talepde bulundu. Çalışma yasasına uygun yeni bir düzenleme hazırlanacak.
  •  Almanya’da Trafik ve Dijital Altyapıdan Sorumlu Bakanlık eyaletlerden, teslimat sorunlarının yaşanmaması için pazar ve tatil günlerini kapsayan sürüş yasağı kontrollerini 5 Nisan 2020’ye kadar iptal etmelerini istedi.
  •  Kriz komitesi 16 Mart 2020’den itibaren başlamak üzere bu tarihten itibaren her türlü buluşma ve ziyaretin her türlü resmi kurum ve kuruluşta iptalini tavsiye eder. Bununla hükümetin çekirdek işlevinin işlerliği aksamaksızın enfeksiyon riski azaltılmış olacaktır. Aynı uygulama federal mecliste ve hükümet kabinesinde de uygulanacaktır. Kriz komitesinin bir dahaki toplantısı yarın gerçekleşecek.

bmi

Bu arada Başbakan Angela Merkel, Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Robert Koch Enstitüsü Başkanı Dr. Lothar Wieler ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında şunları söyledi: “Dayanışmamız, kalbimiz ve sağduyumuz sınavdan geçiyor. Umudum bu testi başarabileceğimiz yönünde. Biz bu virüsü yeterince tanımıyoruz. Tedavisi yok. Aşısı yok. Bu nedenle uzmanların bize tavsiyeleriyle hareket ediyoruz. Böyle devam ettiği sürece halkın yüzde 60, 70’i bu virüse yakalanacak. Burada önemli olan sağlık sistemimizin kapasitesinin üzerinde bir yükü önlemek. Zaman kazanmak. Ana hedefimiz, virüsün yayılmasını mümkün olduğunca yavaşlatmak, yaşlı insanları ve ön hastalığı olanları virüse karşı korumak. Bu amaçla büyük etkinliklerin iptali gibi önlemler aldık. Bu nedenle bir futbol maçının seyirciyle mi seyircisiz mi oynanacağı ana sorun değil. Olası mali krizde eski tecrübelere dayalı tedbirler alındı, ancak virüsün etkisini henüz tahmin edemiyoruz. Durumu olağanüstü. Biz çok tanınmayan bir şeyle karşı karşıyayız. Bu nedenle farklı bir durum. Ama her krizde olduğu gibi ihtiyat ve kararlı tavır önemli. Vatandaşlarımız, Federal Halkı Koruma Dairesi tarafından makarna, pirinç, tuvalet kağıdı, dezenfektan gibi eşyaları ölçülü olarak stoklanması tavsiyesine uyabilirler.”

Bu arada Almanya Sağlık Bakanlığı virüs hakkında genel bilgileri kapsayan Türkçe bir el ilanı hazırlattı.

tedbir

11.03.2020

Foto: BMI und BMG

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular