19.2 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeMy Darling Clementine – Kanun Harici

My Darling Clementine – Kanun Harici

Kovboy filmlerinin genel geçer kurgusu hem aynı ve oldukça sıradandır. İyi insanları kötüler bir yerlerden çıkıp gelip öldürürler. Geride kalanlar da ne yapıp edip o kötüleri arar, bulur ve intikamlarını alırlar. Amerikan kültür tarihinin insanlığa bıraktığı miras budur. Western denilen bu filmlerde sistem eleştirilerini bulmakta zorlanırsınız. Biz neden haydutlar gibi bu kıtaya gelip yerlilerin topraklarına el koyduk, sonra başka zorbalar gelip bize haydutluk tasladılar gibi sorgulamalar bu türe yabancıdır. Hep maçodur erkekler, attığını vuran, barut işeyen, alev sıçan tiplemelerdir. Sessiz sinema döneminde de bu böyleydi, siyah beyaz dönemde de, renkli ve 3d boyutlu şimdilerde de. Ben bunu sadece yaratıcılık eksikliği ile bağdaştırıyorum, yoksa kasıtlı bir seçim değil. Oysa insanı, onun ruh hallerini ele alan her sanat yapıtı ile istenilen her şey yapılabilir. Ama zamanı geldiğinde ben bu türden de unutulmaz cevherlerin çıkacağına, korkmadan her türden eleştirel yapıtların ele alınacağına hep inanır, arada bir de olsa dikkatimi çeken westernleri kaçırmam.

1882 yılında Arizona’dayız, yani vahşi batıda. Haydutların kendi kanunlarını kendilerinin koyduğu, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin sadece kendilerinin haklı olduklarını zannettikleri bir diyarda. Earp kardeşler ellerinin altındaki yorgun ve bitkin sürüyü Tombstone isimli küçük bir kasabanın yakınında dinlendirmek için mola verirler. Clantonslarla yolda karşılaşan Wyatt Earp (Henry Fonda), Baba Clanton’un (Walter Brennan) sürüyü satın alma tekliflerine reddeder. Sürüye göz kulak olması için küçük kardeş James Earp (Don Garner) yalnız bırakılır.

Vahşi Batı’nın vahşi kasabasına gelen üç kardeş daha da vahşi görünmemek için önce bir berbere giderler. Wyatt berberde traş olurken barın birinde sarhoş bir Kızılderili ha bire çevresine ateş edip insanları korkutmaktadır. Kızılderilinin veriliş biçimi ve sonra Wyatt tarafından kıçına tekme atılarak kasabadan kovulması yine aşağılama ve ötekileştirme süslüdür. Sarhoşun sarhoşken çıkardığı olaya müdahale etmeyen şerifin rozeti ve silahı korkusuz kovboy Wyatt’a teklif edilse de, rolünde hiçbir inandırıcılığı olmayan kovboy ben almayım, bizi bozar, gibi laflar eder. Wyatt daha önce başka bir şehirde şeriflikten istifa etmiştir.  

Biraz dinlenip traş olan Wyatt, Virgil (Tim Holt), Morgan (Ward Bond) kardeşler yoğun yağmura aldırmaksızın geri döndüklerinde ufak kardeşleri James’in öldürüldüğünü ve sürünün götürüldüğünü görürler. Wyatt olduğu gibi geri döner ve daha önce kendisine yapılan şeriflik önerisini kardeşinin katillerini ve sürüyü çalanları bulmak için kabul eder. Earp kardeşler kasabanın tosun gibi koruyucuları ve kanun adamları olur çıkarlar. Sonra da kardeşlerini gömüp sürünün izini bulmaya çalışırlar ama bir sonuç alamazlar.

Şerif barda kumar oynarken bar kızı Chihuahua’nın (Linda Darnell) rakip kumarbaza elindekileri gammazladığını görür ve kadını atların su içtiği yalağa götürüp atar. Kadın kasabanın belalılarından Doc Holliday’in (Victor Mature) yavuklusudur. Bara geldiğinde adamın ilk işi şerifle kumar oynayan kumarbazı şehirden kovmak olur. Şerif rahatsız olsa da tanışırlar. Oldukça elektrikli ortamda geçen tanışma zamanla dostluğa dönüşecektir. Doc hem alkoliktir hem de verem hastası ama gerçekten de doktordur. Uzatmanın alemi yok, iyiler kötüleri sonunda bulacak, intikamlarını alacak ve adalet yerini bulacaktır. Şimdiye kadar izlediğim en berbat Wyatt Earp uyarlamalarından biri diyebilirim.

1946 yılı yapımı çakma klasiklerden biri olan My Darling Clementine – Kanun Harici filmini John Ford yönetmiş. Yazar Sam Hellman’ın kitabından uyarlanan eserin senaryosunda geçen isimler Stuart N. Lake, Samuel G. Engel ve Winston Miller. Oyunculardan bazıları Cathy Downs, Alan Mowbray, John Ireland, Roy Roberts, Jane Darwell, Grant Withers, J. Farrell MacDonald, Russell Simpson, Robert Adler, Ruth Clifford, vs.

16.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular