24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeL'affaire Farewell – Elveda

L’affaire Farewell – Elveda

Casusluk romanları ve filmleri unutulmamalıdır ki propagandadır. Ne ustalarına bakın bu kuralın birkaç istisna dışında hiç değişmediğini göreceksiniz. Bu tür ile sistem eleştirisi yapamamak, toplumsal gerçekçi ögelerle okuru veya izleyiciyi aydınlatamamak sahibi için tarihe kayıt edilen utançlardan başka bir anlam taşımaz. Ayrıca böylesi çalışmaların sahipleri sanatçı değil bildiğimiz o üç beş kuruşa sadece sanatını değil, sülalesiyle birlikte ruhunu satabilecek türden şahıslardır. Bence sanatın en tehlikeli, sahibine en çok zarar verebilecek alanlarından birindeyiz.

Her yer kar kaplıdır. Üniformalı birkaç kişi askeri kamyona binerken kurtun biri onları izlemekte veya bize bakmaktadır. Cemsenin içerisindeki genç Kızıl Ordu askerlerinin ıssız dağbaşında biryerlere birini götürdüğünü ancak filmi izleyip bitirdikten sonra anlarız. Sonra kendimizi 1981 yılında Moskova’da buluruz. Fransız bir aile ekran karşısında tenis maçı izlemektedir. Baba oturmuş kravatını bağlarken anne evden çıkma zamanının verdiği telaş içerisindedir. Hizmetçi Olga ile vedalaşıp küçük çocuklarını alarak evden çıkarlar. Küçük kızlarının bir sirkte gösterisi vardır oraya giderler.

Kızının gösterisini sonuna kadar izleyen baba Pierre Froment (Guillaume Canet) karısı Jessica’nın (Alexandra Maria Lara) kulağına arabasının kapısını açık bıraktığını, hemen bakıp geleceğini söyleyerek gösteriden ayrılır. Tam arabasının radyosunda demin izlediği tenis maçının sonucunu alırken arka koltuğunda oturan adamın sesiyle ürker. Pierre adama birinin selamını ve batıdaki onbeş elçiliğin kapısının kedisine açık olduğunu söyler. Adam ise ülkesini terk etmek isteyen biri değildir. Sonra ona kendileri için batıda konuşlanmış önemli onbeş ajanın isim listesini verir. Gizli servisteki dostlarının hoşuna gieceğini söylediğinde Pierre ona casus olmadığını söyler. Thomson adlı bir firmada kendisini adamla buluşmaya gönderen şefi Jacque için çalışmaktadır. Şefinin isteği üzerine bilgi iletmek için buluşmaya gelmiştir. Albay Sergei Grigoriev (Emir Kusturica) adlı Rus adam kendisiyle buluşmaya bir amatörün yollanmasına öfkelenir.

Bu buluşma Mitterand-Reagan-Gorbatschow üçlüsünün de zamanla dahil olacakları garip bir üçgene uzanacaktır. İki adam zamanla yakınlaşıp dost olacaklardır. Tek bir adam, Sovyet ordusunun bir subayı yeniden yapılanmaya giden kapıları açacaktır. Tabii inanıp yerseniz. Olayı Amerikalılara Fransızlar en tepeden götürüp bizzat haber verirler. Orada Sovyetler adına çalışan casusların da listesini verirler. Sosyalist Mitterand ile kovboy Reagan’ın ne kadar anlaşıp yakınlaşabilecekler, ortak düşmanları Sovyetler olunca neler yapabileceklerine şahitlik ederiz.

Grigoriev aslında inanmış bir komünisttir. Ekim Devrimi’nden yarım asır geçmeden uzaya insan gönderebilmelerine o da hayrandır. Ama savaş sonrası gözle görülür bir şekilde idare hızla bürokrasiye kaymış, halk baskı ve yasaklarla yönetimden kopmuştur. Çözümü ülkesine ihanet edip batıya ajanlık yapmakta bulan Albay böylelikle vatanına daha iyi hizmet edebileceğine inanmaktadır. Bunda yıllar önce karısı ve oğlu ile Paris’te geçirdiği görev yılları ve oğluna daha iyi bir gelecek sunma niyeti en önemli rolü oynar.

Oyuncuların performansları ne kadar iyi ise bence hikaye o kadar anti Sovyet tezler üzerine kurulmuş ucuz bir propaganda filmidir. Ayrıca hiçbir baba ailesini Pierre gibi tehlikeye atmaz.

2009 yılı yapımı L’affaire Farewell – Elveda filmini Christian Carion yazıp yönetmiş. Serguei Kostine’in yapıtından sinemaya uyarlanan filmin diğer senaristi Eric Raynaud. Bazı oyuncular Ingeborga Dapkunaite, Philippe Magnan, Aleksey Gorbunov, Dina Korzun, Niels Arestrup, David Soul, Fred Ward, Willem Dafoe, vs.

23.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular