24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeNo Name on the Bullet – İsimsiz Kurşun

No Name on the Bullet – İsimsiz Kurşun

Atının üzerinde adının sonradana John Gant (Audie Murphy) olduğunu öğreneceğimiz bir kovboy kırsalda bir eve uğrar ve Lordsburg’un nerede olduğunu sorar. Yaşlıca adam onbeş km ileride olduğunu ve istikameti eliyle gösterir. Kovboy kibarca teşekkür ederek yaşlı karı kocanın yanından ayrılır. Hemen her kovboy filminin başlangıcı gibidir yinede. Atının üzerinde yalnız bir kovboy birgün bir kasabaya girer. Kovboy filmi yönetmenleri veya senaristleri ne sıkıcı. John Gant kasabada yolunun üzerindeki nalbantta çalışanları görür, atının ön ayaklarına bakıp yoluna devam eder. Atını uygun bir yerde durdurup girişte oturan ve kurbağasıyla oynayan çocuğa para vererek talimat verir. Çocuk topallayan atını nalbanta götürecektir, kendisi de birazdan peşinden gelecektir.

Otelin barına girip bir oda ister. Sid (Charles Watts) adlı barmen adama bir defter uzatır ve çok kalıp kalmayacağını sorar. O da daha belli değil der. Otelci barmen paranın yarısını peşin ister. Tam merdivenlerden yukarı çıkarken otelci adını yanlış söyleyince öfkeyle kafasını çevirip adının John Gant olduğunu yüksek sesle söyler. Yan masada kağıt oynayanlar ve barmen ağızları açık kalıverirler. Genç kovboy yoluna devam edip gözden kaybolunca kendi aralarında konuşmaya başlarlar. Bu o mu, doğru mu duydum, çok gençmiş vs. demeye başlarlar. Adamlardan biri barmene şerife haber vermesini emreder.

Sid yolda karşılaştıklarına John Gant’ın kasabaya geldiğini söyleyerek şerifin bürosuna koşmasına devam eder. Şerif Buck Hastings (Willis Bouchey) Sid’i dinler, hiçbir şey yapamayacağını söyler. Yardımcısı kim bu adam der durur. Böylelikle şerifin açıklamalarından John’un kiralık bir katil olduğunu öğreniriz. Para için 20-30 kişiyi öldürdüğü söylenmektedir. Şerif onun her gittiği kasabada karşısındaki kurbanını zorlayıp kışkırttığını, onlar da şahitlerin önünde ateş ettiğinde ustalıkla kendisini savunduğunu yani her şeyi kitabına, yasalara göre uydurduğunu ve böylelikle yasalarla başının belaya girmediğini anlatır. Şerifin adamdan epey bir tırstığını anlarız.

Şerif ne kadar kalacak, acaba kimin peşinde gibi ikilemlerden kurtulamaz. Sid onu tutuklayıp tutuklamayacağını sorar. Şerif hangi suçtan der, kasabalıları varlığı ile korkuttuğu için mi, diye alay eder. Şerif yardımcısına beklemekten başka çarelerinin olmadığını söyler. Yine de şerif onu uzaklaştırmaya çalışacaktır, yapamasa da bunun için her hangi bir bahanesi yoktur.

Bu arada geri aşağı inen John Gant masada kağıt oynayanların yanından geçerken birini selamlar. Adama adıyla hitap etmesi diğerlerini işkillendirir. Oyuncular acaba kimi kast etti  diye sorup durur, kimse üstüne alınmaz ve ortam gerilir. Oyuna son verirler. Herkes senin peşinde mi, yoksa benim peşimde mi kaygısına yakalanacaktır.

Oyun masasında başlayan bu korku kıvılcımı kısa sürede kasabanın dört bir yanına dağılır. Acaba bu defa kurbanı kim, kimi öldürecek merak, şüphe, korku ve heyecanı yayıldıkça yayılır. Sahi yalnız kovboy, dahası kiralık katil bu defa kimi öldürecektir? İzlenmeden anlaşılmaz.

1959 yılı yapımı No Name on the Bullet – İsimsiz Kurşun filmini Jack Arnold yönetmiş. Yazar Howard Amacker’in yapıtından sinemaya uyarlanan filmin senaryo yazarı Gene L. Coon. Diğer bazı oyuncuları Charles Drake, Joan Evans, Virginia Grey, Warren Stevens, R.G. Armstrong, Edgar Stehli, vs.

22.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular