18.7 C
Hamburg
Donnerstag, September 24, 2020
Start Home Göçmenlerden antifaşist örgüt: “Migrantifa”

Göçmenlerden antifaşist örgüt: “Migrantifa”

mig

Almanya’nın Hanau kentinde Şubat ayında gerçekleşen ırkçı katliamın ardından, Frankfurt’ta farklı uluslardan göçmenler ve gençlik örgütlerinden oluşan antifaşistler, “Migrantifa” adlı yeni bir örgütlenmeye gitme kararı aldı.

Hanau’da bir Alman faşist tarafından göçmenlerin doğrudan hedef alınarak iki nargile kafeye düzenlenen ırkçı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. Şok etkisi yaratan bu saldırının ardından Almanya ve dünyanın bir çok yerinde günlerce protesto eylemleri gerçekleşmişti.

Frankfurt’ta farklı uluslardan geçleri bünyesinde toplayan komünist örgüt Young Stuggle’nin çağrısıyla antifaşistler bir toplantıda buluştu.

Bir çok ulus ve örgütten 60’a yakın antifaşistin katıldığı toplantıda, Hanau katliamı ardından antifaşist mücadelenin ihtiyaçları tartışıldı.

Frankfurt enternasyonal merkezde yapılan toplantıda Young Struggle üyeleri, “Migrantifa” adı altında yeni enternasyonal antifaşist mücadele konseptini sundu.

Gençlik örgütü Young Struggle, toplantı öncesinde ırkçılığa karşı mücadeleye duyarlı olan yerli halkı toplantıya katmak için Frankfurt’un birçok semtinde afişleme ve bildiri dağıtımı yapmıştı.

Toplantıda bir dizi karar da alındı. Göçmenlerin yaşadığı semtler ve mekanlarda örgütlenme çalışmalarını arttırmayı öngören oluşum, ırkçı ve ayrımcı siyasetin teşhir etme, 120 yıllık gizlilik kararı uygulanan NSU dosyalarının kamuoyuna açıklanması için mücadele yürütme ve kitlesel eylemler düzenlemeyi de önüne hedef olarak koydu.

Migrantifa’ya iklim hareketleri, göçmen kurumları ve yerli antifaşist güçlerin de dahil edilmesi için çaba gösterileceği belirtilirken, bir diğer karar şöyle ifade edildi: “Bir haftalık hazırlıktan ve ön eylemlerden sonra ırkçılığa ve faşizme karşı oluşan yeni enternasyonal güç olarak katliamın siyasi sorumluluğunu taşıyan burjuva partilere, Alman devletine, istihbarata ve ırkçı polise karşı uzun soluklu çalışma başlatılacak.”

ANF – Türkçe

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Tarifeinigung für Postbeschäftigte bis zum 31.12.2022

Die Einigung sieht vor, dass die Löhne und Gehälter zum 1. Januar 2021 um 3,0 Prozent und am 1. Januar 2022 noch einmal um...

Almanya’da dışişleri bakanından sonra ekonomi bakanı da karantinada

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, 21 Eylül’de Berlin’de yapılan AB Ticaret Bakanları toplantısına katılan bir AB bakanının çalışanının yeni tip koronavirüs (Kovid-19)...

Killing Fields – Ölüm Tarlaları

Yine bir gazetecilik film klasiği ile karşı karşıyayız. Gazeteciliğin dışında güçlü dostluklara da bence güzel bir örnek teşkil edebilecek nice özelliklerle dolu. Önyargılı düşünüp...

Verkehrskommissarin Vălean pocht auf Reform des europäischen Luftraums

Weniger Kosten, weniger Emissionen und weniger Verspätungen: Das sind die Ziele, die die Europäische Kommission seit 2004 mit ihren Vorstößen für einen Einheitlichen Europäischen...