14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeAABK ONURSAL BAŞKANI TURGUT ÖKER’İN SAVUNMASI

AABK ONURSAL BAŞKANI TURGUT ÖKER’İN SAVUNMASI

tö

İnancımızda bugüne kadar insanlığa yönelik elini kana bulaştıranları her zaman lanetlemişizdir. Cem ibadetimizde de mazlumlara zulmedenleri, katledenleri lanetlenmeden cem yürütülmez. Bu nedenle bu davaya konu olan; 3. Köprüye Yavuz’un isminin konulmasını bir kutlama mesajıyla mı kamuoyuyla paylaşmam bekleniyordu? Tabi ki lanetleyecektim.

Bu davadaki bir başka konu ise kendi kurduğumuz Yol Televizyonunun kapatılmasına tepki olarak yaptığım paylaşım. Tabi ki ben bunu protesto ederim. Düşünün ki insanlar dişiyle, tırnağıyla, yıllarca kendi emekleriyle bir TV kanalı oluşturuyorlar. Ama iktidar kendisinin yandaşlığını yapan 400-500 kanalı çok görmüyor ama Alevilerin 1 kanalından rahatsız olup kapattırıyor. Bu durumu protesto edip, buna yönelik muhalif ifadeler kullanmam kadar doğal bir şey olamaz.

Bugünkü iktidarda olan güçler nezdinde şu an Cumhurbaşkanı olan şahısla, ben Alevileri temsilen, kendisi de milli görüşü temsilen daha önce birçok platformda yan yana gelmişizdir. Karşılıklı konuşup, fikirlerimizi birbirimize beyan etmişizdir. İşin ilginç tarafı bugün o şahsiyet Cumhurbaşkanlığı zırhıyla bize yönelik ağzına gelen her şeyi söylüyor ama biz en ufak bir fikrimizi beyan ettiğimizde Cumhurbaşkanına hakaret olarak kabul edilip yargılanıyoruz. Bu adaletli, vicdanlı bir yaklaşım değildir.

Bu anlamda kişi olarak bana yönelik Turgut Öker’e ne ceza verirseniz verin baş göz üstüne, hiçbir itirazım yok ama ben bugün burada Alevi toplumunun ilkeleri suçmuş gibi yargılanmaya asla müsaade etmem. Yani Turgut Öker’i yargılayabilirsiniz ama Aleviliği ve Alevi toplumunu var eden değerleri asla yargılayamazsınız.

Bu nedenle üst üste gelen davalardan, gözaltılardan artık kamuoyu da yoruldu. Bu kaçıncı kez yargılanmam, kaç defa gözaltına alındığımın haddi hesabı yok. İktidarda olmasının avantajını kullanan güçler, özellikle Sabiha Gökçen havalimanı adeta benim bir gözaltına alınma merkezim haline getirdiler. Bana destek olmak için şu an burada (mahkemede) bulunan arkadaşlar neredeyse ayda bir gözaltına alındığım Sabiha Gökçen havalimanında da yanımdadırlar.

Bugüne kadar bizim fikirlerimiz karşısında düşünsel düzeyde cevap veremeyenler, bugün bulundukları konumun kendilerine sağladıkları avantajlarla bize zulmetmeye çalışıyorlar. Artık bu zulüm bir an önce bitsin. Ceza vereceklerse de versinler. Hiç kimseden veya hiçbir şeyden korkumuz yok. Ama bizim ilkelerimizi, değerlerimizi bugün iktidardalar diye yargılayamazlar. Tarihte de zamanın egemenleri tarafından birçok Alevi önderi yargılanmıştır. Ama onların bugün hepsi bizim değerlerimiz olarak yaşıyorlar. Bu anlamda elbet bugünün yarını da vardır. Bu karanlık günlerin de bir çıkışı olacaktır!

Turgut Öker

Kaynak: YouTube Alevi Haber Ağı

Vorheriger ArtikelDuyuru: Tiyatro
Nächster ArtikelAn der griechisch-türkischen Grenze

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular