10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeIdentity – Kimlik

Identity – Kimlik

Gerilim veya korku filmlerini izleyenler olup bitecekleri önceden kestiremedikleri sürece sorun olmaz. Hatta hemen oracıkta o filmin ne kadar başarılı olduğuna dair övgülerde bulunmaya başlarlar. Ne güzel, ne harika, ne kadar da güzel zaman geçirtti bize, gibi. Aslı astarı boş ama gerilim, heyecan ve aksiyonu adam gibi kurgulanmış, normal standartlarında bir film. Yani bence o kadar da çıtayı yükseltmemek gerek, türünün sıradan örneklerinden biri denilebilir. Bende “On Küçük Zenci” filmini çağrıştırdı. O türden filmlerin hemen hepsi orasına burasına ne kadar yeni materyaller eklenirse eklensin yeni bir şeyleri olamayacağı için sıradanlığın sınırını aşamazlar.

On tane birbirini tanımayan insan hava koşullarının olumsuzluğu neticesinde Nevada’da bir yerlerde aynı motelde bir araya gelmek zorunda kalırlar. Yollar aşırı yağan yağmurdan ve fırtınadan dolayı her bir istikamete doğru kapalıdır. On tane birbirine yabancı insan oracıkta mahsur kalmışlardır. Ama dikkatlice bakılırsa aslında olayı bize idam öncesi zır delinin birinin, psikiyatrisi ile yaptığı muhabbete anlattığını az çok görebiliriz. Oldukça başarılı bir şekilde geriye dönüşle anlatılan film, hileli bir şekilde sanki o anda geçiyormuş gibi görünür. Bu yanı ve finalindeki griftlik dikkat çeker. Kızabilirsiniz de, haddinden fazla başarılı olmuş diyebilirsiniz de.

Otel müşterileri tek tek ölmeye, dahası öldürülmeye başlarlar. Anlam vermek zordur. Dışarıda pis bir hava vardır. Hiç biri kaldıkları koşullardan memnun değildir ama elleri mahkumdur. Hepsinin aynı gün doğdukları kısa bir süre sonra anlaşılır. Kurbanların katledilme biçimleri de alçaklık sınırından ötedir. Birinin kafası uçurulur, biri bıçaklanır, birinin boğazına beyzbol sopası sokulmuştur. Birine kamyon çarpar. İlginç olanı katil kurbanlarını oda numaralarına göre ondan bire doğru öldürmekte, sırayı hiç mi hiç atlamamaktadır. Katilin işini sevdiğine ve ustalıkla planlarını gerçekleştirmesine şahitlik ederiz. Numaraların dahası bu yukarıdan aşağıya numalandırmanın ne anlama geldiğine kafa yormak beyhude bir çabadır. Yönetmen veya senarist geyik yapmak istemiş gibidir.

Öylesi bir havada o kadar da işlek olmayan bir yolda lastik değiştirmek zorunda kalmak yetmezmiş gibi dışarıya çıkıp yola dikkat etmeden dikilmek veya geriye hareket etmek oldukça zorlama olmuş. Gelen arabaların farları mı sönük, hayır. Dikkatlice bakıldığında birçok sahnede benzer mantık hatalarını görebilirsiniz. Ama fazla kafa yormadan izlemek isterseniz ve üzerinde fazla durulmayan bir şeyler arıyorsunuz hiçbir sakıncası yok.

Katil kim, nasıl yapıyor, hangi beklenmedik şahıs o kadar insanı bu denli kısa bir süre içerisinde böylesine bir ustalıkla öldürebilir finalde hastir çekiyorsunuz. Hadi gari olmadı ama yedik diyelim de diyebilirsiniz. Bence koltuğunuzun rahatlığından çok o günkü ve andaki ruh halinize bağlı notunuz.

2003 yılı yapımı Identity – Kimlik filmini James Mangold yönetmiş. Senaryo yazarı Michael Cooney. Bazı oyuncular John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet, John Hawkes, Alfred Molina, Clea DuVall, John C. McGinley, William Lee Scott, Pruitt Taylor Vince, Rebecca De Mornay, vs.

21.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular