24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeThe Best Years of Our Lives - Hayatımızın En Güzel Yılları

The Best Years of Our Lives – Hayatımızın En Güzel Yılları

Bir romanı okurken veya bir filmi izlerken değerlendirmelerimizde içinde bulunduğumuz ruh hallerinin anlamamıza ve analiz etmemize çok önemli etkileri olduğunu sıkça unuturuz. O yüzden eski kulağı kesikler en azından filmler için birkaç defa izlenilmesini tavsiye ederler. İlk izlenimlerimiz ile son izlenimlerimiz arasında bazen dağlar kadar fark olmasının kökeninde bu yatar. Birinde kederli ve karamsar isek eseri farklı algılarız, neşemiz ve keyfimiz yerindeyse bambaşka.

Filmi izlediğimde benim de ilk izlenimim aman allahım ne hoş. O yıllarda yapılmış, izlerken beni bile ağlattı, hele o mutlu son yok mu, gibi romantik ve oldukça yüzeysel değerlendirmelerde bulundum. Sonra hava spor için uygundu, üşenmedim eşofmanlarımı giyip koşmaya çıktım. Yol boyunca filmde beni rahatsız eden, tam ayakları üzerine oturmayan bir şeylerin varlığını bilmenin ama onun ne olduğunu tam olarak bilememenin, bulamamanın sancısıyla tabanları yağladım. Demek ki Holywood’da bizim Yeşilçam gibi eskiden milleti salya sümük ağlatan filmler yapmış dedim. Biz bu moddan neden bugün bile çıkamamışız diğer sorum oldu. Sonra yine filme geldim.

II. Dünya Savaşı sonrasındayız. Cephede savaşmış Amerikan askerleri evlerine dönmektedirler. Bunlardan Yüzbaşı Fred Derry (Dana Andrews), Onbaşı Homer Parrish (Harold Russell) ve Çavuş Al Stephenson (Fredric March) Boone City adlı şehre zar zor yer buldukları bir B-17 uçağı ile gelirler. Uçakta yeni tanışan üçlüden denizci Homer bir saldırı esnasında iki elini kaybetmiş, protez kancalarla yaşamayı rehabilitasyon sürecinde öğrenmiştir. Fred hava kuvvetlerinde pilotluk yapmayı öğrenmiş, savaş sendromlu bir subaydır. Al ise eski bir bankacı, diğerlerine kıyasla normal ve mutlu bir hayatı vardır.

Önce Homer’i ailesine bırakırlar. Amcasının barının nerede olduğunu bu arada öğrenirler. Fred ise Marie (Virginia Mayo) ile evlidir. Marie artık yalnız yaşayan ve gece kulüplerinde çalışan bir kadındır. Fred ile kopuş süreci sanılandan da hızlı olacaktır. Al eve gelişinin ilk akşamı eşini ve kızını eğlenip gelişini kutlamaya götürür. Bol bol içer kafayı bulur. Homer birlikte büyüdüğü komşu kızı Wilma Cameron’a (Cathy O’Donnell) aşıktır, kız da ona. Ama Homer kızın elleri olmadan da onu sevip sevmediğini bilmemektedir. Buzların kırılması epey sürecektir. Daha ilk akşamdan annesinin misafirlerin önünde ikram ettiği bardağı kancasıyla tutamayıp düşürünce soluğu amcası Butch Engle’in (Hoagy Carmichael) barında alır. Bu arada karısını arayıp bulamayan Fred’de bara takılmıştır. Bir süre sonra karısı ve kızıyla içme turunda olan Al’de ikiliye katılınca ekip tamamlanmış olur.

Fred ile Al içip zil zurna sarhoş olurlar. Homer zamanında evine gider. Fred’i karısının kaldığı eve götüren Al ve ailesi onun kapının önünde sızıp kaldığını görünce beraberlerinde alıp evlerinde misafir ederler. Fred ile Al’in kızı yakınlaşır bir süre sonra birbirlerine aşık olurlar. Film bu üçlü savaş gazilerinin sivil hayata yeniden adapte olma sürecinde yaşadıklarını romantik drama tarzında ele alıyor. Kendi çapında bunda oldukça da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ama savaşın vahşetiyle yüzleşmekten öte yapmacık herşey iyi ve yolunda gider iyimserliği gerçek hayatın gidişatından çok uzak. Vietnam´dan, Afganistan’dan, Irak’tan, Arap Baharı’ndan dönen Amerikan askerleri ne yapıyor, nasıl yaşıyorlar bugün bilmiyoruz. Bilinen bu filmdeki gibi herşeyin normal, iyi, güzel ve harika olmadığı. Toz pempe bir dünya çizilmiş savaş sonrası, izleyici de beğenmiş.

1946 yılı yapımı The Best Years of Our Lives – Hayatımızın En Güzel Yılları filmini William Wyler yönetmiş. Eser yazar MacKinlay Kantor’un bir novellasından esinlenmiş. Senaryo yazarı Robert E. Sherwood. Bazı oyuncular Myrna Loy, Teresa Wright, Virginia Mayo, Gladys George, Roman Bohnen, Ray Collins, Minna Gombell, Walter Baldwin, Steve Cochran, vs.

18.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular