ALMANYALILAR

American Assassin – Suikastçı

American Assassin – Suikastçı

Filme gelmeden önce değinmek istediğim bir konu var. Benzer filmlerde de Türkiye veya İstanbul konu olduğunda koro halinde bir yakınma var, “niye bizi böyle gösteriyorlar?”. Kazık kadar çok bilmişler ama hâlâ dışarıdan nasıl göründüklerini bilmiyorlar. Batılı sen ne kadar demokrat takılırsan takıl senin nasıl bir yobaz ve gerici olduğunu senden iyi biliyor. Onları kandırmaya çalışanların kendilerinin kandırılmasından daha doğal ne olabilir. Sen kalk hükümet nezdinde radikal cihatçılarla dünya alemin gözü önünde flört et, sonra da biz böyle miyiz diye yakın. Ne gülünç bir durum.

Filmde gencin biri kız arkadaşı ile birlikte İbiza’da tatil yapmaktadır. Genç adam ona evlilik teklif eder, evet lafını işiten plajdakiler alkışlayarak kutlarlar. Kız sahilde yüzerken Mitch Rapp (Dylan O’Brien) adlı genç barda içecek bir şeyler almaktadır. Tam o esnada plajı basan dönemin kötü adamları radikal İslamcılar önüne geleni tararlar. Mitsch yaralanır, kız arkadaşı öldürülür. Filmin gerisi sayısız faşizan ögelerle tıka basa dolu intikam alma muhabbetidir. Ama yönetmen hızını almaz kısa bir süre sonra intikamını alan Mitsch’den süper bir ajan yaratıp dünyayı kurtarttırır.

01.jpg

Kız arkadaşının intikamını almak için Arapça öğrenen ve Müslüman takılan Mitch kavga sporlarını öğrenir. Bu arada CIA’nın ağına takılacaktır. Her şeyi bilen bu dairelerin onca eyleme gerçek hayatta neden engel olamadıklarını sormayın adınız kıl olur. Gizli servislerin aylarca sızmaya çalışıp haklarında bilgi toplamaya çalıştıkları örgüte genç adam birkaç gün gibi kısa bir sürede sızar ve o radikal grubun ortadan kaldırılmasına vesile olur.

Mitch’den yararlanabileceklerine inancı tam CIA görevlisi Dr. Irene Kennedy (Sanaa Lathan) onu Stan Hurley (Michael Keaton) adlı daha süper bir suikastçının yanına gönderir. Mevzu insan öldürmektir. Stan’in eline kimse bu konuda su dökemese de boynuz kısa sürede kulağı geçecektir. Yalnız Mitsch’den önce kulağı geçmiş bir başka boynuz daha vardır. Adı Hayalet (Taylor Kitsch) olan bu eski asker Amerika’ya ait ne varsa nefret etmekte ve intikam almak istemektedir.

Özellikle 11 Eylül’den sonra sanat ve kültür cephesinde atağa geçen Hollywood benzer nice yapıta imza atmışken bu filme iyi demeye bin şahit gerek. Seçmelerden saçmalarda neler yok ki. Kötü Ruslardan çalınan atom bombasını satın almak isteyen kötü İranlılar onunla İsraili yok etmek istemektedirler. İşe eski Amerikalı asker Hayalet’de katılır ve bombayı Amerikalılara gönderir. Kötü Müslümanların yanı sıra nükleer silah alıp satımının yapıldığı yer bilin bakalım neresidir? Türkiye, İstanbul. (Geçerken, bizi Arap gibi göstermişler diyenlerin bizzat kendileri “ulan amma çok Arap var şu İstanbul’da” diyerek Suriyelilere ayrımcılıkta ilk sıraya girebilirler.)

Hülasayı kelam bizim Mitsch ile Stan Hayalet ile zar zor başa çıkarlar. Al birini vur öbürüne mi dersin ne dersen de. Ucuz, basit, sıradan bir propaganda filmi demek galiba en doğrusu. Bence bu türden filmleri arada bir de olsa izlemek gerek, insanlar bizi nasıl görüyor, hakkımızda nasıl düşünüyorlar anlamaya çalışmak gerek. Dünyaya terör ihraç edenlerin en azından böylesi ucuz filmlerle dünyayı olmasa da kendi kıçlarını benzer finallerle kurtarabilemelerini izlemek güldürüyor. Bu ne ucuz sanat ve sinema.

2017 yılı yapımı basit propaganda filmi American Assassin – Suikastçı’yı Michael Cuesta yönetmiş. Yazar Vince Flynn’ın yapıtından sinemaya uyarlanan filmin senaristleri Stephen Schiff, Michael Finch, Edward Zwick ve Marshall Herskovitz. Bazı oyuncular Charlotte Vega, Christopher Bomford, Chris Webster, Shahid Ahmed, Buster Reeves, vs.

18.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: