14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeVoskhozhdeniye – Tırmanış

Voskhozhdeniye – Tırmanış

Savaş acıdır, kandır, vahşettir, insanın insana yapabileceği en büyük kötülüktür. Başkalarının yüksek çıkarları için diğer insanları öldürmenin adıdır. Savaş ile ilgili aklınıza gelebilecek her türden olumsuz nitelemeyi buraya ekleyebilirsiniz. Ama ya ülkeniz işgal edilmiş ise, size sadece işbirliği yaptığınız sürece bir hayat hakkı tanınıyor ise ne yaparsınız, geriye direnmekten, direniş savaşı vermekten başka çareniz kalmaz ise ne yaparsınız? Savaşı erkekler yapar, kaybedenleri hep kadınlar ve çocuklar olur. Bu filmde de kural farklı değil. Savaş her zaman kahramanlık, olağanüstü vatanseverlik örneklerinin sergilendiği bir arena değildir. Gerilla TV’nin dışında aman dileyip öldürülmesi için elini kaldırarak yalvaran askerin görüntüsünü yerli televizyonlarda göremezsiniz. Görseniz de zavallı adama şehit demezler, korkak, gerilladan aman dilemiş derler. Demek istediğim savaşın dehşeti öyle uzaktan ahkam keserek anlaşılmaz. Filmler, kitaplar ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar bunun ancak dar bir yanını yansıtabilirler.

Film 1942 yılının kış aylarında Belarus’da partizanların öncülüğünde bir grup sivil halkın Alman saldırılarından kaçmalarıyla başlar. Aralarında kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da vardır. Çatışa çarpışa kendilerini ormana atan grup aç, yorgun ve bitap düşmüş bir haldedir. Kışın o soğuğunda o kadar insanın ormanda ne kadar süre dayanabilecekleri bellidir. Yaralı komutan erzak bulunması için diğerlerine kıyasla sağlam ve dinç iki kişiyi görevlendirir. Kızıl Ordu’dan Sotnikov (Boris Plotnikov) ve Partizan Rybak (Vladimir Gostyukhin).

Rybak hızlı, güçlü ve daha dinamiktir. Subay Sotnikov ise zayıf, çelimsiz, sürekli öksüren hasta bir bünyesi vardır. Subay partizana düpedüz ayak bağı olmaktadır. Konuşa konuşa yol alırlarken bir süre sonra Rybak’ın daha önceden bilip tanıdığı bir çiftliğe gelirler. Yaralı bir halde daha önce bu eve sığınmış ve evin genç kızı ile yakınlaşmışlardır. Almanlar şimdi ise hepsini cezalandırıp ortadan kaldırmıştır. Ne evden ne de birilerinden bir eser kalmıştır. Rybak sürekli Sotnikov’un yavaş yürümesinden veya öksürmesinden yakınıp durur.

İkili yakınlardaki bir köye kapağı atar. Muhtar Almanlara çalışan bir işbirlikçidir. Karınlarını doyurup adamın bir koyununu Rybak omuzuna atar. İşbirlikçi muhtarı cezalandırmaksızın oradan ayrılırlar. Muhtarın eşinin yalvarmaları bunda önemli rol oynar. Kısa bir süre sonra da alman askerlerine denk gelirler. Çatışma çıkar. Sotnikov yaralanır. Rybak’ın yoldaşına sahip çıkması, onu yalnız bırakmaması, kardaki o çabası takdire şayandır.

Çatışmadan canlarını zar zor kurtaran ikili kendilerini bir eve ancak atabilirler. Evde üç küçük çocuk yalnız başına yaşamaktadırlar. Kısa bir süre sonra çalışmaktan eve dönen anne Demchikha (Lyudmila Polyakova) ile tanışırlar. Dul kadın üç çocuğu ile yalnız yaşamaktadır. Ekmekleri, yağları, tavukları olmadığından yakınır. Ama yine de ikiliye iyi davranır ve onları saklar. Kısa bir süre sonra da evlerine gelen Alman işbirlikçisi milislerce yakalanırlar. Asıl film de sanki bundan sonra başlar. Hain veya kahraman olmak sanıldığından da karmaşık denilebilir. Esere tartışmasız bir anti-savaş klasiği denilebilir.

1977 yılı yapımı Voskhozhdeniye – Tırmanış adlı filmi Larisa Shepitko yönetmiş. Yazar Vasiliy Bykov’un Obelisk. Sotnikov adlı yapıtından sinemaya uyarlayan senaristler Yuri Klepikov ile Larisa Shepitko. Oyuncuların bazıları Sergey Yakovlev, Viktoriya Goldentul, Anatoliy Solonitsyn, Mariya Vinogradova, Nikolai Sektimenko, vs.

13.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular