ALMANYALILAR

Almanya’da Zorunlu Kızamık Aşısı

ALMANYALILAR – Kasım 2019’da meclisten onaylanarak geçen yasa tasarısına 1 Mart 2020’ den itibaren uygulamaya geçilecek. Hazırlanan yasa tasarısına göre yuvalarda, kreşler ve okullarda kızamık aşısı zorunlu. Bu yasaya göre aileler çocuklarını yeni bir kreşe veya okula kayıt ettirmeden önce onların kızamık aşısı olduklarını ispatlamakla yükümlüler. Yasaya aykırı davrananların 2500 €’ya kadar para cazasına çarptırılmaları mümkün. Bu arada kreşe veya okula giden çocukların ve sağlık sektöründe çalışanların bu aşıyı olduklarını 31 Temmuz 2021’e kadar ispat etmeleri de zorunlu.

asi

Çocukların yanı sıra aşı zorunluluğu aynı zamanda okul sonrası hizmet sunan merkezlerde, her türlü sağlık hizmeti sunan tesislerde, doktor muayenehanelerinde, kliniklerde, acil servislerde, ki bunlara stajyerler, gönüllüler ve temizlik personeli ile mutfak personeli de dahil, sektörde çalışanların hemen hepsini kapsıyor. Ayrıca yasa sığınmacı merkezlerindeki çalışanları ve ikamet edenleri de (sekiz hafta içinde kanıtlanması şartını da) kapsıyor.

Almanya’da geçen yıl 500 kişinin kızamığa yakalandığı, dünya çapında sadece 2017 yılında 110 000 kişinin bu hastalıktan dolayı hayatlarını kaybettikleri kayıtlara geçmiş vaziyette. Yani yasayla birlikte 1 Mart 2020’den itibaren bahsi geçen kurum ve kuruluşlara yeni kabul edilen herkes kızamık aşısı olduklarını ispatlamak zorundalar. Bunun için aşı kimliğindeki (Impfpass) kayıtın gösterilmesi yeterli.

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi hastalıklara karşı yapılan aşıların etkili ve güvenli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Ancak dünya çapında birçok insan, internetteki yalan yanlış bilgiler yüzünden ya da dini ve kültürel inançlar nedeniyle aşılara karşı oldukça şüpheci yaklaşıyorlar. Çocuklarından sorumlu ebeveynler aşı vurulmasına karşı geldiklerinde idari bir suş işlemiş muamelesi görüp yukarıdaki mebla tutarındaki para cezasına çarptırılma ile karşı karşıya kalabilirler. Her şeye rağmen ne olursa olsun zorunlu aşılamanın ne kadar ahlaki olup olmadığı sağlık otorite çevrelerinde hâlâ tartışılıyor.

27.02.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Bir Acayip Mühendis

Her şey Mutlu bir son için...

SEYAHATDELİSİ

Seyahat delisi bir çiftin hatıra defteri...

BİLGİSAYAR VE YAZILIM

Bilgisayar ve Yazılım Dünyasına Ait her şey

ARTHROTEC MEDİKAL SİSTEMLER

'SİNGJOİNT, HYDROGEM, TIBBI ALETLER, TÜMÖR CERRAHİSİ

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

%d Bloggern gefällt das: