15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartGesundheitAlmanya’da Zorunlu Kızamık Aşısı

Almanya’da Zorunlu Kızamık Aşısı

ALMANYALILAR – Kasım 2019’da meclisten onaylanarak geçen yasa tasarısına 1 Mart 2020’ den itibaren uygulamaya geçilecek. Hazırlanan yasa tasarısına göre yuvalarda, kreşler ve okullarda kızamık aşısı zorunlu. Bu yasaya göre aileler çocuklarını yeni bir kreşe veya okula kayıt ettirmeden önce onların kızamık aşısı olduklarını ispatlamakla yükümlüler. Yasaya aykırı davrananların 2500 €’ya kadar para cazasına çarptırılmaları mümkün. Bu arada kreşe veya okula giden çocukların ve sağlık sektöründe çalışanların bu aşıyı olduklarını 31 Temmuz 2021’e kadar ispat etmeleri de zorunlu.

asi

Çocukların yanı sıra aşı zorunluluğu aynı zamanda okul sonrası hizmet sunan merkezlerde, her türlü sağlık hizmeti sunan tesislerde, doktor muayenehanelerinde, kliniklerde, acil servislerde, ki bunlara stajyerler, gönüllüler ve temizlik personeli ile mutfak personeli de dahil, sektörde çalışanların hemen hepsini kapsıyor. Ayrıca yasa sığınmacı merkezlerindeki çalışanları ve ikamet edenleri de (sekiz hafta içinde kanıtlanması şartını da) kapsıyor.

Almanya’da geçen yıl 500 kişinin kızamığa yakalandığı, dünya çapında sadece 2017 yılında 110 000 kişinin bu hastalıktan dolayı hayatlarını kaybettikleri kayıtlara geçmiş vaziyette. Yani yasayla birlikte 1 Mart 2020’den itibaren bahsi geçen kurum ve kuruluşlara yeni kabul edilen herkes kızamık aşısı olduklarını ispatlamak zorundalar. Bunun için aşı kimliğindeki (Impfpass) kayıtın gösterilmesi yeterli.

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi hastalıklara karşı yapılan aşıların etkili ve güvenli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Ancak dünya çapında birçok insan, internetteki yalan yanlış bilgiler yüzünden ya da dini ve kültürel inançlar nedeniyle aşılara karşı oldukça şüpheci yaklaşıyorlar. Çocuklarından sorumlu ebeveynler aşı vurulmasına karşı geldiklerinde idari bir suş işlemiş muamelesi görüp yukarıdaki mebla tutarındaki para cezasına çarptırılma ile karşı karşıya kalabilirler. Her şeye rağmen ne olursa olsun zorunlu aşılamanın ne kadar ahlaki olup olmadığı sağlık otorite çevrelerinde hâlâ tartışılıyor.

27.02.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular