ALMANYALILAR

The Naked City – Çıplak Şehir

The Naked City – Çıplak Şehir

Karşımızda bir kara film klasiği var. Bugüne kadar hemen hiçbir filmde bir örneği olmayan bir tarzda filmi bize yapımcı anlatır. Yapımcıların adı sanı bilinmez, filmlerin en önemsiz kişileridirler, yani böyle bilinirler. Oysa yapımcı olmadan film olmaz. Proje, yönetmen, senaryo yazarı, oyuncular, set çalışanları, kameracılar, reklamcılar vs. vs. söz konusu bile olamazlar. Adı geçen şehir New York City’den başka bir yer değildir. Özellikle şehrin bir filme bu denli mekan olarak yedirilmesi çok ender karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden de eserin bu yanının belgesel niteliği taşıdığı söylenir.

Gelelim filme. Bir yaz gecesi koca karınlı kent nabzı hiç durmaksızın atarken genç bir kadın iki meçhul şahıs tarafından önce bayıltılır sonra da küvette suyla boğularak öldürülür. O zamanlar da sekiz milyon insanın yaşadığı şehrin sabahının akşamdan farkı yoktur. Oysa İstanbul’un nüfusu o yıllarda daha bir milyon bile olmamışken bugün onbeş milyonu aşmış vaziyette. Al sana devlet, şehir idareciliği, kontrollü göç örneği.

1-50.jpg

Ertesi sabah deniz kıyısında iki adamdan sarhoş olanı, daha önce hiç cinayet işlemediğini, bundan sonra hep sarhoş dolaşacağını söyleyince akşamki katiller olduklarını anlarız. Sarhoş olanı yaptıklarından derin pişmanlık duymaktadır. Arkadaşı ise ona göstermeden yerden bir sopa alır. Sarhoşun kafasına vurup onu bayıltır ve bedenini kaldırıp oracıkta suya atar. Bir saat sonra uyanan şehirle birlikte polis şefi Teğmen Dan Muldoon da (Barry Fitzgerald) neşeli bir şekilde  uyanıp kahvaltısını hazırlar. Söylediği şarkıdan İrlanda kökenli olduğunu anlarız.

Önceki akşam apartmanında öldürülen Jean Dexter’in banyo küvetindeki cansız bedenini işe gelen temizlikçisi Martha Swenson (Virginia Mullen) bulur, polise haber verilir. Davayla ilgilenmesi için amiri Yüzbaşı Donahue (Frank Conroy), Muldoon’u görevlendirecektir. Jimmy Halloran’ı (Don Taylor) da yanına almasını amiri memurundan ister. Polisler olay yerine gelirler. İlk gelen polislerle konuşup bilgi alırlar. Kadın 20 yaşında, Polonya kökenli, ailesinen ayrı yalnız yaşayan ve modellik yapan biridir.

Muldoon cesedin küvette boğulmuş olmasına rağmen neden yatakta olduğunu sorar. Onu bulan hizmetçisi ile polise haber veren yöneticinin kadını o halde bırakmaya, gönülleri elvermemiştir. Adam ikiliyi fırçalar. Böylelikle sıra dışı soruşturma ve film gittikçe artan heyecanlı bir tempoda tavşan kaç tazı tut oyununa dönüşür. Karşınızda bir sinema klasiği vardır ve eser sürükleyici bir cinayet romanı gibi sizi alır beraberinde götürür. Özellikle kriminal filmleri, sinema klasiklerini ve kara film türünü sevenlerin öyle kolay kolay unutamayacakları keyifli bir çalışma ile karşı karşıyayız.

Bu türden yapıtların ender övüldüğü doğrudur ama bence bu sefer tüm ekibi böylesi bugün bile lezzetli bir tad veren yapıt için kutlamak gerekir. Zamanın ötesine sarkan ve daha da sarkacak ender yapıtlardan biri demek yanlış olmaz.

1948 yılı yapımı The Naked City – Çıplak Şehir filmini Jules Dassin yönetmiş. Senaryo yazarları Malvin Wald ve Albert Maltz. Bazı oyuncular Howard Duff, Dorothy Hart, Ted de Corsia, House Jameson, Anne Sargent, Tom Pedi, Enid Markey, vs.

11.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Bir Acayip Mühendis

Her şey Mutlu bir son için...

SEYAHATDELİSİ

Seyahat delisi bir çiftin hatıra defteri...

BİLGİSAYAR VE YAZILIM

Bilgisayar ve Yazılım Dünyasına Ait her şey

ARTHROTEC MEDİKAL SİSTEMLER

'SİNGJOİNT, HYDROGEM, TIBBI ALETLER, TÜMÖR CERRAHİSİ

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

%d Bloggern gefällt das: