15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartKulturKinoThe Dirty Dozen – 12 Kahraman Haydut

The Dirty Dozen – 12 Kahraman Haydut

İnsanlar neden savaş filmleri izlemeye bayılırlar bilmiyorum. Ama ben savaş filmlerini anlatmayı seviyorum. Kesinlikle bunda övgü veya reklam amacı taşımıyorum. Aksine savaşın ne denli ölümcül, yaralayıcı, yok edişini vurgulamaya çalışıyorum. Çocuklar, yaşlılar, kadınlar ve hastaların ilk kurbanlar oldukları bir an dahi akıldan çıkartılmamalıdır. Ceplerini para dolduran silah tüccarları, geri zekalı milliyetçi şövenistler, bir de aptal faşist zihniyetli insanlar dışında normal hiçbir insan savaş taraftarı olamaz, olmamalıdır.

The Dirty Dozen – 12 Kahraman Haydut savaşı eleştiren bir film değil. Film ucuz bir akıl oyunuyla cani, kriminel, katil ruhlu bir avuç adamın (çok affedersiniz) ya sike sike savaşırsınız ya da idam cezanız infaz edilir diye yüce (!) askerlik görevini yerine getirmek zorunda bırakılan 12 adamın hikayesi.

Eser 1944 yılının Londra’sında askeri bir cezaevinde ölüme mahkum edilmiş bir askerin idam cezasının infaz edilmesiyle başlar. Genç asker ağlayarak pişmanlık göstermeye çalışsa da çare etmeyecektir. İnfazı izleyenler arasında Binbaşı John Reisman (Lee Marvin) öfkeyle cezalandırma sonrası odayı terk eder. Daha sonra başında bir generalin bulunduğu önemli bir heyetin karşısına çıkacaktır. Binbaşı’ya önce katıldığı idamın nasıl geçtiği sorulur. O da profesyonelce ama bu işin uzmanı olmadığını söyler. Sonra da idam edilen er Gardner’in neden idam edildiğine dair tartışma başlar.Konuşulanlardan Binbaşı’nın pek de idam taraftarı olmadığını anlarız.

General Worden (Ernest Borgnine) lafı uzatmadan konuya girer. Elindeki dosyayı göstererek onun ne denli disipinsiz bir olduğunu yüzüne vurur. Binbaşı hem kahramanlıklar yapan hem de üstlerinin emirlerine pek uyum sağlayamayan, askeri disiplinle sorunları olan biridir. Dosyanın içerisinde yazılanlara katılmamaktadır. General dalga geçer. Binbaşı ben süsleme değil sonuçla ilgileniyorum deyince General’in tepesi atar. Açar ağzını yumar gözünü. Her şeye rağmen yukarıdan kendisine emir gelmiştir. Emri başka bir general okur.

Af adı verilen projeye göre Binbaşı idam veya muhabbet cezası almış 12 askeri mahkum bulacak, bunlara özel bir harekata hazırlanmaları için eğitim verecek, hazır olduklarında da bu insanları Nazilerin önemli bir haberleşme üssü olan Fransa’da bir şatoya eylem yapmaları, dahası üssü yani şatoyu yok etmeleri için götürecektir. Binbaşı mırın kırın etse de zılgıtı yiyince yapacak başka bir şeyi olmadığını anlar.

Zaten katiller ordusundan yeniden bir ekip kuran komutan onlara öldürmekten çok birlikte hareket etme ruhunu  kazandıracak, gereksiz uzunlukta filmin sonunda amaçlarına ulaşacak, biz de aval aval bakacağızdır. Filmin savaşın gerçek yüzünü gösterdiği için olumlu eleştiriler almasına da pek bir anlam veremedim. Bir iki sahne ile sekans ile savaşın dehşeti mi anlatılır? Kimi kandırıyorsunuz? O yıllara kadar nice usta işi savaşa eleştirel bakan başyapıtlar yapıldı. Övgüler varsa eğer, ki ben birkaç tanesine denk geldim, haksız. Ucuz bir savaş thrilleri yapmışlar. Son yıllarda thrilleri yapılmayan alan mı kaldı?

1967 yılı yapımı The Dirty Dozen – 12 Kahraman Haydut filmini Robert Aldrich yönetmiş. Yazar E.M. Nathanson’un yapıtından sinemaya uyarlayan senaristler, Nunnally Johnson ile Lukas Heller. Oyunculardan bazıları Charles Bronson, Jim Brown, John Cassavetes, Richard Jaeckel, Telly Savalas, Donald Sutherland, Stuart Cooper, vb.

11.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular