14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeÇöpten Kütüphane Yaratmak

Çöpten Kütüphane Yaratmak

Son birkaç yıldır sürekli duyuyor, okuyoruz temizlik işçilerinin çöpten topladıkları kitaplarla kütüphane kurduklarını. Uluslararası üne sahip bu vakanın aslı astarı ne bir de biz inceleyelim istedik. Ankara Çankaya Belediyesi temizlik işçileri gece vardiyaları esnasında çalışırlarken çöplere atılmış kitapları toplamaya başlarlar. Yedi aylık bu toplama aksiyonundan sonra kütüphane için ilk adımlar atılır. İmrahor semtinde eski bir tuğla fabrikası restore edilerek çalışanlar için dinlenme odası, berber gibi bölümleri kapsayan 600 işçinin ihtyaçlarının giderildiği bir tesise dönüştürülür. Kütüphane tam da buna uygun bu tesiste kurulur. İlk etapta on yedi kategoriyi kapsayan dört bin kitap raflarda yerini alırlar. İşçilerin artık bir kütüphaneleri vardır.

kitaplar

Fırsatını buldukça, okumak için zamanları oldukça işçiler kütüphanenin yolunu aşındırmaya başlarlar. Bir yandan okuyup bilinçlenirler, diğer yandan da kütüphanenin daha da büyümesi için kitap toplamaya devam ederler. Kütüphanede molalar ve ziyaretlerin dışında okunması için ödünç kitap da alınabiliyor. Gösterilen ilgiden alan da veren de oldukça memnun. Basına yansıyan ifadeler de bunu tasdikliyor. Bu arada olay yayılıp duyuldukça halktan da kitap bağışlamalar başlıyor. Basına yansıyan bu projeden sonra kütüphaneye yapılan kitap bağışı arttıkça artmış. Bu arada temizlik ve kullanılabilirlik işlemlerinden geçen kitapların bazıları civardaki ihtiyaç sahibi okullara da gönderiliyorlar. Kütüphaneden işçiler kadar aile bireyleri özellikle çocukları ve civarda yaşayan halktan komşular da yararlanabiliyorlar. Şimdilerde isteyen herkes kütüphaneden yararlanabiliyor yani halka açık vaziyette.

Bu arada temizlik işçilerinin yeni hedefi bir çöp kamyonunu kütüphaneye dönüştürerek gezici bir kütüphane kamyonu ile okulları dolaşmak, iki haftalık okuma sürelerini kapsayan ödünç kitapları dağıtmak, kitapların daha çok okura ulaşmasına katkı sunmak. Bu arada günlük işlerine, mesailerini de aksatmadan devam ettirmek.

Yaratıcı temizlik işçilerinin bu saygın girişimlerinin dışında bir de sinema filmleri gösterimi planları var. bunun yanı sıra yine çöpten toplanılan müzik aletlerini kullanılabilir hale getirerek bir müzik grubu oluşturmuşlar. “Grup Teneke – Müziğin Ritmi” adlı grup konserler veriyor, okul ziyaretleri gerçekleştiriyor, çocukları sanata teşvik ediyorlar. Bu arada 2016 Mayıs’ında kurulan kütüphanedeki kitapların sayısı 2018 Aralık’ında yapılan kitap bağışlarıyla yirmi beş bini geçmişti. Gezici kütüphane planı da çoktan gerçekleşmiş vaziyette.

21.02.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular