17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeTinker Tailor Soldier Spy – Köstebek

Tinker Tailor Soldier Spy – Köstebek

Bu filme konu olan benzer sayısız romanın da yazarı olan eski casus John le Carré kesinlikle bir sanatçı değildir. Onu ve eserlerini anlayabilmek için tarihe geçmiş meşhur Cambridge Beşlisi olayını incelemek gerekir. Aynı bizimkilerin bilmem kaç yüz yıllık imparatorluğun yıkılışından sonra aşırı milliyetçi söylemlere aşağılık kompleksinden dolayı ihtiyaç duymaları gibi, İngilizler de bu ve benzer yazarlar özgülünde kurmaca kahramanlar bulma ihtiyacını duymuşlardır. James Bond da George Smiley de bu boşluktan, bu ihtiyaçtan doğmuşlardır. Ne kadar anlaması ilk anda pek o kadar kolay olmayan karmaşık olaylar zinciri kurgulasalar, hatta ağızlarıyla kuş dahi tutsalar yapabilecekleri, sergileyebilecekleri sonuçta güldürükçü, atmaca propagandadan öteye gidemez anlatılar olacaktır

Bu ciddi ve artık bıkkınlık veren saptamadan sonra gelelim filmimize. 1973 yılındayız. Jim Prideaux (Mark Strong) adlı İngiliz ajan kapısını çaldığı MI6’in kendi aralarındaki adıyla Sirk’in şefini kütüphaneyi andıran evinde ziyaret eder. Ajanların her ne kadar kod adı olsa da Jim’in yoktur. Ama İngiliz istihbaratının şefi olan adamınki vardır: Control (John Hurt). Ajanının izlenmediğinden emin olduktan sonra onu içeriye alır. Garip bakışlarla ajanını süzen Control ona kimseye güvenme diye nasihatte bulunur. Control Jim’i gizli bir görev için Budapeşte’ye gönderir. Orada bir Macar generali ile buluşacaktır. General batıya sığınmak isteyen ve bunun karşılığında İngilizlerin istihbarat ağlarında Sovyetler adına çalışan köstebeklerin adını verecek olan biridir. Görüşme gerçekleşmez, ajan Jim buluşmanın gerçekleşeceği cafede öldürülür.

Her başarısız operasyonun veya çalışmanın bürokrasinin her yerinde birilerinin kafasına mal olacağı bilinir. Sirk, kendisinin de Jim’e kellemi istiyorlar evlat, die olacakları önceden kestiren Control’ü emekliye gönderir ve onun güvenilir adamı meşhur George Smiley’i (Gary Oldman) görevden uzaklaştırır. İstihbaratın başına Percy Alleline (Toby Jones) getirilir. O da kendi ekibini kuracak, ama önceden bırakılan yerden çalışmalarına devam edeceklerdir. Dahası daha Control işbaşındayken Terzi – Bill Haydon (Colin Firth), Asker – Roy Bland (Ciarán Hinds) ve Zavallı- Toby Esterhase’den (David Dencik) oluşan ekip bir casusla temasa geçmişlerdir bile.

İngilizlerin Moskova’da çok değerli bir köstebekleri vardır. Onun verdiği değerli bilgileri Amerikalılarla değiştirebilecekler, kendilerine lazım olan bilgileri değiş tokuş yapabileceklerdir. “Büyücülük Operasyonu” böylelikle başlamış olur. Bu arada Sirk’in üstünde sivil bir bürokrat olan Oliver Lacon (Simon McBurney), George Smiley’e ayrı bir görev verir. Sirk’in içinde köstebek vardır. Onu bulup ortaya çıkartmalıdır. Süper hafiyeden de süper ajan Smiley kısa sürede ekibini kuracak ve adım adım filme adını veren köstebekler ağını ortaya çıkartacaktır.

Komplo içinde komplo barındıran filmi beğenmek için bol bol zamanınız olup, olup bitenlere kafa yormanız gerekir. Ben romanı daha başarılı buldum. Karmaşıklığı konusunda filmin yönetmenine ödül verilmemesine de şaşırdım. Adamın kafası artık nasıl çalışıyorsa. Her şeye rağmen casusluk filmlerini sevenlerin beğenerek izleyeceklerine ben inanıyorum. Ama dediğim gibi gerçek hayattaki olaylar, bu işleri propaganda olsun diye kurgulayanlarınkinden çok daha farklı gelişip gerçekleşiyor.

2011 yılı yapımı Tinker Tailor Soldier Spy – Köstebek filmini Tomas Alfredson yönetmiş. John le Carré’nin aynı adlı yapıtından uyarlanan filmin senaristleri Bridget O’Connor ile Peter Straughan. Oyunculardan bazıları Zoltán Mucsi, Péter Kálloy Molnár, Ilona Kassai, Imre Csuja, Kathy Burke, Benedict Cumberbatch, vs.

23.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular