Werbeanzeigen
Dienstag, Juli 14, 2020
Start Kultur Kino The Towering Inferno – Gökdelende Panik (Kulede Yangın), (Yangın Kulesi)

The Towering Inferno – Gökdelende Panik (Kulede Yangın), (Yangın Kulesi)

The Towering Inferno – Gökdelende Panik (Kulede Yangın), (Yangın Kulesi)

Biz daha filmin hangi adla yayınlanması gerektiği konusunda bile hem fikir değiliz. O yıldan bu yana değişen fazla bir şey yok. Felaket filmlerinin o biçim kasa yapmasını keşfeden Hollywood o yıllardan beri özel efektli filmler yapmadan duramıyor. Kimi beş kuruş dahi etmez iken bazıları bu türü seven izleyicisini salonlara çekmeye devam ediyor, hikayesiyle olmasa da tekniği ile zamanın ötesine sarkabilmeyi başarıyor. Çok iyi hatırlıyorum daha o dönemde filmlerin gençlere veya çocuklara gösterilme yaşı ile ilgili bir düzenleme yoktu, gerçi bugün var mı onu da bilmiyorum, on yaşımda yoktum bu filmi izlediğimde. Heyecandan günlerce uyuyamadığımı hatırlıyorum. Büyük binaları bugün bile cazip ve güvenilir bulmam. Geçenlerde yine karşıma çıktı anlatmamak olmaz.

Hem soğuk savaş yılları, hem konu sıkıntısı galiba sözkonusu. Fırtınada batan gemiler, düşen uçaklar, çarpışan trenler, depremler, sel, fırtına olur da gökdelen de yangın neden olmasın? Gerçi 11 Eyül’den sonra filmde şahit olduklarımız ayrı bir anlam kazanıyor orası başka. Ne diyor finalde itfayenin başı mimara, “bu kadar yüksek binaları iyisi mi hiç yapmayın”. Kim dinler Yalova Kaymakamı’nı?

1.jpg

Film San Francisco’nun helikopterden alınmış manzaraları ile başlar. Daha droneler veya ihalar keşfedilmemiş. Helikopter şehrin bir kısmını bize gösterdikten sonra 138 katlı bir gökdelenin çatısına iner. Kapıyı açıp aşağı inen binanın mimarı Doug Roberts (Paul Newman) tatilden dönmüştür. Son kontroller bir an önce bitirilmelidir. Zira binanın açılış töreni düzenlenecektir. Mimarı karşılayan ve binanın ait olduğu Duncan Enterprises’in sahibi Jim Duncan (William Holden) ona birlikte çatıdan 65. kata asansörle inerlerken hal hatır sorduktan sonra görevi biten adama birkaç hafta sonra geri döneceği kehanetinde bulunur.

Akşam verilecek davete Senatör Parker’de (Robert Vaughn) katılacaktır. Büyük patron sevinmektedir. Koca şehirde benzer gökdelenlerin kurulacağını iddia eder. Mimar çizmelidir, inşasını firması üstlenecektir. Tam da dereyi görmeden paçaları sıvamaktadır Duncan. Ondan ayrılan Doug son kontrollerini yapmaya koyulur. Partiden sonra pılını pırtısını toplayıp çekip gidecektir.

Filmin adı üstünde, fazla da uzun bekleyemez. Teknik kontrol odalarının birinde yetersiz kablo yalıtımından dolayı sigortalar atar. Yangının başlangıcı başlar diyebiliriz. Kabaca olayı inceleyen mimar Doug, binanın elektrik donanım ve tesisatından sorumlu Duncan ve damadı Roger Simmons’u (Richard Chamberlain) suçlar. Adamlar bildiğimiz malzemeden çalma olayını uygulamış böylelikle birkaç milyon doları hış etmişler, yanicesi cebe indirmişlerdir.

Bu arada binaya akşam başlayacak resmi açılış partisi için ilk konuklar gelmeye başlar. Doug durumun tam olarak kontrol altında olmadığını akşamki partinin iptal edilmesi gerektiğini söylese de firmanın sahibi Duncan’ı bir türlü ikna edemez. Akşam olur, şehrin zenginleri ve ünlüleriyle dolu parti 135. katta görkemli bir şekilde başlarken 81. katta yine kısa devreden dolayı yangın çıkar. Ama imdada itfaiyeciler yetişecektir. İtfaiye şefi O’Hallorhan (Steve McQueen) yangını nasıl söndürecek, yüzlerce insanın hayatını nasıl kurtaracaktır, kurtarabilecek midir? Ben kendiniz izleyin derim.

1974 yılı yapımı The Towering Inferno filmini John Guillermin yönetmiş. Yazarlar Richard Martin Stern, Thomas N. Scortia, Frank M. Robinson’un yapıtlarından uyarlanan filmin senaryo yazarı Stirling Silliphant. Bazı oyuncular Faye Dunaway, Fred Astaire, Susan Blakely, Jennifer Jones, O.J. Simpson, Robert Wagner, Susan Flannery, vs.

24.06.2019

Werbeanzeigen

Almanyalılarhttp://almanyalilar.com
Online Magazin. Unparteiisch, Objektiv und Aktuell.

Kommentar verfassen

- Advertisment -

Most Popular

BM uyardı: Açlık artıyor; hedefler tutturulamayacak

Dünyada neredeyse her 10 kişiden biri kronik açlık içinde yaşarken, son yıllarda açlık sorunuyla karşı karşıya olan bireylerin sayısının düzenli olarak artması dikkat çekiyor 7,7...

Altmaier spricht mit neuem emiratischen Minister für Industrie und Hochtechnologie Dr. Sultan Al Jaber

Bundeswirschaftsminister Altmaier hat gestern in einer Videokonferenz mit dem neuen Minister für Industrie und Hochtechnologie der Vereinigten Arabischen Emirate, Dr. Sultan Al Jaber, gesprochen....

Why Don’t the Top Fashion Designers Wear Their Own Clothes?

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Spring Fashion Show at the University of Michigan Has Started

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Recent Comments

Metin Yetişen on Ayşe Yılmaz Yetişen: Sevdam
Hürmet Kırmızı on Ayşe Yılmaz Yetişen: İnadına
davut aksen on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on Urlaub – Tatil
Mükremin Yorar on DOMiD im Filmporträt
Mükremin Yorar on “Sadece Alman” Kiracı
Mükremin Yorar on Türkiye´de Las Tesis
Mükremin Yorar on Cem Karaca – Almancılar
Mükremin Yorar on Wohin mit der Deutschen Bahn?
Mükremin Yorar on 9 ayda 88 saldırı
musa bobur on Çocuklar Sana Emanet
ismail Firdevsoglu on Sabahattin Ali: Kuyucaklı Yusuf
%d Bloggern gefällt das: