ALMANYALILAR

The Towering Inferno – Gökdelende Panik (Kulede Yangın), (Yangın Kulesi)

The Towering Inferno – Gökdelende Panik (Kulede Yangın), (Yangın Kulesi)

Biz daha filmin hangi adla yayınlanması gerektiği konusunda bile hem fikir değiliz. O yıldan bu yana değişen fazla bir şey yok. Felaket filmlerinin o biçim kasa yapmasını keşfeden Hollywood o yıllardan beri özel efektli filmler yapmadan duramıyor. Kimi beş kuruş dahi etmez iken bazıları bu türü seven izleyicisini salonlara çekmeye devam ediyor, hikayesiyle olmasa da tekniği ile zamanın ötesine sarkabilmeyi başarıyor. Çok iyi hatırlıyorum daha o dönemde filmlerin gençlere veya çocuklara gösterilme yaşı ile ilgili bir düzenleme yoktu, gerçi bugün var mı onu da bilmiyorum, on yaşımda yoktum bu filmi izlediğimde. Heyecandan günlerce uyuyamadığımı hatırlıyorum. Büyük binaları bugün bile cazip ve güvenilir bulmam. Geçenlerde yine karşıma çıktı anlatmamak olmaz.

Hem soğuk savaş yılları, hem konu sıkıntısı galiba sözkonusu. Fırtınada batan gemiler, düşen uçaklar, çarpışan trenler, depremler, sel, fırtına olur da gökdelen de yangın neden olmasın? Gerçi 11 Eyül’den sonra filmde şahit olduklarımız ayrı bir anlam kazanıyor orası başka. Ne diyor finalde itfayenin başı mimara, “bu kadar yüksek binaları iyisi mi hiç yapmayın”. Kim dinler Yalova Kaymakamı’nı?

1.jpg

Film San Francisco’nun helikopterden alınmış manzaraları ile başlar. Daha droneler veya ihalar keşfedilmemiş. Helikopter şehrin bir kısmını bize gösterdikten sonra 138 katlı bir gökdelenin çatısına iner. Kapıyı açıp aşağı inen binanın mimarı Doug Roberts (Paul Newman) tatilden dönmüştür. Son kontroller bir an önce bitirilmelidir. Zira binanın açılış töreni düzenlenecektir. Mimarı karşılayan ve binanın ait olduğu Duncan Enterprises’in sahibi Jim Duncan (William Holden) ona birlikte çatıdan 65. kata asansörle inerlerken hal hatır sorduktan sonra görevi biten adama birkaç hafta sonra geri döneceği kehanetinde bulunur.

Akşam verilecek davete Senatör Parker’de (Robert Vaughn) katılacaktır. Büyük patron sevinmektedir. Koca şehirde benzer gökdelenlerin kurulacağını iddia eder. Mimar çizmelidir, inşasını firması üstlenecektir. Tam da dereyi görmeden paçaları sıvamaktadır Duncan. Ondan ayrılan Doug son kontrollerini yapmaya koyulur. Partiden sonra pılını pırtısını toplayıp çekip gidecektir.

Filmin adı üstünde, fazla da uzun bekleyemez. Teknik kontrol odalarının birinde yetersiz kablo yalıtımından dolayı sigortalar atar. Yangının başlangıcı başlar diyebiliriz. Kabaca olayı inceleyen mimar Doug, binanın elektrik donanım ve tesisatından sorumlu Duncan ve damadı Roger Simmons’u (Richard Chamberlain) suçlar. Adamlar bildiğimiz malzemeden çalma olayını uygulamış böylelikle birkaç milyon doları hış etmişler, yanicesi cebe indirmişlerdir.

Bu arada binaya akşam başlayacak resmi açılış partisi için ilk konuklar gelmeye başlar. Doug durumun tam olarak kontrol altında olmadığını akşamki partinin iptal edilmesi gerektiğini söylese de firmanın sahibi Duncan’ı bir türlü ikna edemez. Akşam olur, şehrin zenginleri ve ünlüleriyle dolu parti 135. katta görkemli bir şekilde başlarken 81. katta yine kısa devreden dolayı yangın çıkar. Ama imdada itfaiyeciler yetişecektir. İtfaiye şefi O’Hallorhan (Steve McQueen) yangını nasıl söndürecek, yüzlerce insanın hayatını nasıl kurtaracaktır, kurtarabilecek midir? Ben kendiniz izleyin derim.

1974 yılı yapımı The Towering Inferno filmini John Guillermin yönetmiş. Yazarlar Richard Martin Stern, Thomas N. Scortia, Frank M. Robinson’un yapıtlarından uyarlanan filmin senaryo yazarı Stirling Silliphant. Bazı oyuncular Faye Dunaway, Fred Astaire, Susan Blakely, Jennifer Jones, O.J. Simpson, Robert Wagner, Susan Flannery, vs.

24.06.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

%d Bloggern gefällt das: