16.5 C
Hamburg
Freitag, September 25, 2020
Start Home Marl Cemevi’ne Silahlı Saldırı / Schüsse auf Alevitischen Gemeindehaus

Marl Cemevi’ne Silahlı Saldırı / Schüsse auf Alevitischen Gemeindehaus

ALMANYALILAR – 12 Şubat günü bir açıklama yapan AABF Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu kendilerine üye olan Marl Cemevi’ne kimliği belirsiz kişi veya kişilerce silahlı saldırıya uğramasıyla ilgili olayı kınayarak şu açıklamayı yapmıştı:

„Bu kurşun birlikte yaşama kültürüne sıkılmıştır!

SUSMAYACAĞIZ!

Almanya’daki Alevi örgütlülüğü, 30 yıllık tarihinde birçok kez gerici ve ırkçı odakların hedefi olmuştur. AABF olarak, cemevlerimiz birçok kere silahlı ve fiziki saldırılara uğradı, yöneticilerimiz ve üyelerimiz sayısız davalarla karşı karşıya bırakıldı ancak bu olumsuzluklar karşısında hiçbir zaman susmadık. Son dönemlerde maalesef Alevi toplumuna yönelen bu şiddet dalgasının her geçen gün dozajını arttırdığına şahit oluyoruz. Bu örneklerin sonuncusu Marl Cemevimiz yaşadı. Kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından, kimsenin bulunmadığı ve gece geç saatlerde cemevimize silahlı bir saldırı düzenlendi. Nazarımızda; bu kurşun Almanya’nın çok kültürlü yapısına ve birlikte yaşama kültürüne sıkılmış bir kurşundur!

Bu çerçevede birlikte yaşama kültürünü hedef alan bu saldırılar ve tehditler karşısında geçmişte olduğu gibi bugün de boyun eğmeyeceğimizi ve susmayacağımızı kamuoyuna yeniden duyurmak istiyoruz. Alevi toplumu sahipsiz değildir, taleplerimizi ve gerçekleri dile getirmeye devam edeceğiz. Konuya hassasiyetle eğilen Alman güvenlik güçlerinin olayın fail veya faillerini biran önce ortaya çıkarmasını temenni ediyoruz.

Marl Alevi Cemevimize yapılan bu silahlı saldırıyı kitlesel basın açıklamasıyla protesto edeceğiz. Demokrasiden, İnsan Haklarından ve Birlikte Yaşama Kültüründen yana tüm dostlarımızı bu protesto etkinliğine katılmaya çağırıyoruz! HIZIR LOKMAMIZI paylaşıp, tüm inanç temsilcileriyle BARIŞA ÇERAĞIMIZI UYANDIRACAĞIZ!

Konuya duyarlı tüm dostlarımız davetlidir…

Tarih: 13 Şubat 2020 – Saat: 18:00
Yer: Marl Cemevi – Bachackerweg 90 45772 Marl

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu“

Yine AABK’da benzer bir açıklama ile şunları söyledi:

” ALEVİLERE YÖNELİK SALDIRILAR SİSTEMATİK BİR HAL ALMAYA BAŞLADI ”

‘‘Geçtiğimiz haftalarda Almanya’nın Wiesloch şehrinde bir Alevi Dedesinin evine silahlı saldırı ile başlayan sürecin ardından, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu genel merkezine yönelik vandal saldırı ve şimdi de Marl Cem Evimize kimliği belirsiz kişiler tarafından, geceleyin kimsenin bulunmadığı bir saatte silahla ateş edildi ‘‘ ifadelerinin yer aldığı AABK açıklamasının davamında, Marl Cemevine yapılan silahlı saldırıyla iligili şunlar kaydedildi:

Türkiye’de kurum temsilcilerimize yönelik mahkemeler, Cemevlerimizin, Alevi Canların kapılarının işaretlenmesi, Alevilere yönelik ayrımcı uygulamaların tavan yaptığı bir dönemde, Avrupa genelinde, Almanya özelinde Alevilere yönelik saldırılar sistematik bir hal almaya başladı.

Bu tür kriminal saldırılarla Alevilerin korkutularak, sindirile bileceği sanılıyor.

Kendi siyasi ve kişisel hesapları için Alevileri provoke etmek isteyen karanlık güçlere rağmen, canlarımızı sağduyuya davet ediyor, resmi kurumları bu tür saldırılara karşı önlem almaya ve faillerin derhal bulunup yargılanmasını istiyoruz.

Aleviler tarihten günümüze bir çok saldırıya maruz kaldılar. Ama asla inandıkları yoldan vaz geçmeyip, taviz vermediler.

Kurumlarımıza, Cemevlerimize yönelik bu ve benzeri saldırılar karşısında demokratik ve hukuki tüm haklarımızı kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Bu anlamda, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu üyesi Marl Cemevi’ne yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınarken,

Demokrat, aydın, duyarlı cümle canları, 13 Şubat 2020, Perşembe günü, saat 18.00’de konuya dair yapılacak kitlesel basın açıklamasına ve Hızır lokmalarımızı birlikte paylaşmaya çağırıyoruz.

Gün dayanışma ve saldırıları birlikte geri püskürtme günüdür.”

 

foto

Solidaritätsveranstaltung der Alevi-Bektasi Gemeinde in Marl nach Schuss auf Gemeindehaus

Solidaritätsveranstaltung der Alevi-Bektasi Gemeinde in Marl nach Schuss auf Gemeindehaus am heutigen Abend, Donnerstag, 13.02.2020

Über 300 Leute waren vor Ort um ein Zeichen gegen Hass und Gewalt zu setzen.
Unter anderem begrüßte Aynur Özcan, Vorsitzende der Alevitischen Gemeinde, die vielen Gäste.

Vertreter der verschiedenen Gemeinden, Marler Politiker, Gemeindemitglieder und andere Gäste lauschten den Reden Karen Bagratyan (armenische Gemeinde), Melih Fidan (Moschee- Gemeinden), Issak Tourgman (jüdische Gemeinde), Cengiz Caliskan (Integrationsratvorsitzender), C. Schwidrik-Grebe (Dezernentin der Stadt Marl), Günther Tewes (katholische Kirche), Roland Wanke (evangelische Kirche). Deniz Tekmen moderierte die Veranstaltung.

Als besonderes Symbol wurde gemeinschaftlich die Friedenskerze angezündet.

Nach dem offiziellen Teil wurden Speisen und Getränke gereicht und intensive Gespräche geführt.

Kaynaklar : Alevi Haber Ağı / Facebook – Alevi-Bektasi Gemeinde Marl e. V. (lokalkompass.de)

14.02.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Mercedes-Benz Werk Wörth startet Serienproduktion des eActros in 2021

Ab 2022 CO2-neutral: Gesamter Standort Wörth stellt auf grüne Produktion um „Now & Next“ – Unter diesem Motto präsentiert Mercedes-Benz Lkw heute am Standort Wörth...

UEFA Süper Kupa’yı, Sevilla’yı uzatma sonunda 2-1 yenen Bayern Münih kazandı.

UEFA Süper Kupa - Bayern Münih: 2 - Sevilla: 1 - Uzatma sonunda sahadan galip ayrılan Bayern Münih, tarihinde 2. defa kupanın sahibi oldu Stat: Puskas...

Gewaltiger Fortschritt für die Digitalisierung der Verwaltung

Kabinett beschließt Registermodernisierungsgesetz Die Bundesregierung hat heute den Gesetzentwurf zur Einführung und Verwendung einer Identifikationsnummer in der öffentlichen Verwaltung und zur Änderung weiterer Gesetze (Registermodernisierungsgesetz)...

Hüseyin Habip Taşkın: CESARET

Öykü: Burada bir köy vardı, haritada yeri belli değildi. Yanlışlıkla yolu buraya düşen olmuşsa da pek önemi yoktu. Günün birinde köydeki insanlar öyle böyle değil...