ALMANYALILAR

Ali Dönmez: Celal Efendi

-Celal efendi günaydın.

-Günaydın Gülizar.

-Ben çamaşırları asarken sen de bir zahmet çay suyunu ocağa koyu ver dedim?

-Ne demek Gülizar’cığım çayı, kahvaltıyı ben hazırlarım sen düşünme. Bir taraftan kahvaltı hazırlarken bir taraftan da düşünüyordu. Gülizar iki çocuğumun anası. Çok emektar, benim kahrımı çok çekti. Otuz yıl işe gittim geldim, her derdime katlandı. Elimden geleni yaptım fakat bir türlü mutlu edemedim bu garibimi. Şimdi de tutturdu bu evi satalım diye. “Eee satalım satalım da nereye gidelim yaş gelmiş altmışa” diye kendi kendine mırıldandı.

mg

-Gülizar’cığım sofra hazır.

-Geliyorum sen başla çayları koy.

-Celal ne yaptın ev meselesini?

-Gülizar sıkıştırma beni, araştırıyorum. Dolar aldı başını gidiyor. Ev fiyatları ne oldu? Bu gidişle evi satsak da sattığımız fiyata ev almak mümkün değil.

-Ne olacak peki, biz bu işkenceye dayanamıyoruz. Çocuklar ders çalışamıyor, uyku uyuyamıyor. Her gün aynı şey. Benim psikolojim bozuldu.

-Celal susup cevap vermeden düşündü. Lokmasını ağzında dolaştırdı, boğazını uzatarak yutmaya çalıştı. Üzerine çayı gönderdi, culup diye ses geldi lokma mideye inmişti. Kahvaltıyı bitirir bitirmez emlakçıya gideceğim anlaşıldı artık.

Gülizardan hiç ses yok tabakların sesinden başka ses duyulmuyordu.

-Celal ceketini giyinip kendini dışarı attı. Karşı tarafa baktı caminin etrafı kalabalık, kendi kendine biri daha göçmüş bu dünyadan diye mırıldandı. Cadde boyu yürüdü. Huzur kıraathanesinin önünden geçerken arkasından “Celal” diye ses duydu dönüp baktı. Arkadaşı “gel bir çay iç de öyle git” dedi.

-Garson bir çay Celal abine.

-Tamam Adem abi getiriyorum.

Ademle arkadaşlığımız çok eskilere dayanıyordu. Benden birkaç yaş küçük. İyi anlaşırız zaman zaman dertleşir şakalaşırız. Üç yıl oluyor eşini kaybedeli hep dışarıda kahve köşelerinde zaman geçiriyor.

-Celal abi Kahveye uğramadan geçmezdin senin bir sorununmu var? Biraz düşünceli gördüm bir derdin var senin!

-Ben bu evi aldım alalı bir rahat yüzü görmedim.

-Nedir bu evin sorunu? Yaptıralım gitsin. Yapılamayacak bir sorunu mu var?

-Adem kardeş bu senin bildiğin gibi değil. Ev Camiye yüz metre mesafede her gün beş defa ezan okunuyor. Günde bir kaç cenaze de geliyor. Bunun sela’sı var, cuma’sı var, var oğlu var. Evin içinde hocanın sesinden duramıyoruz. Çocuklar kulaklıkla yatıyor, hanım psikolojik tedavi görüyor…

Adem gülüyor.

-Ne pis pis gülüyorsun.

-Yahu kardeşim senin derdin bu mu? Şu adamın derdine bakın duyan da derdi var sanır.

-Pis pis sırıtma Adem zaten canım burnumda….

-Celal kardeşim adamlar caminin yanından ev almak için on – on beş bin lira fazla veriyorlar. Sen ise bunu kendine dert ediyorsun. Sakın bu derdini hoca duymasın hoperlorları daha fazla açar vallahi.

– Pis pis gülme Adem, ben emlakçıya gidiyorum. Sen ne düşünürsen düşün.

Hele dur bakayım Celal abi. Bu hükümet neler çıkaracak neler. Böyle giderse evlere imam gönderecek, evlerin içine de mescit yaptıracak. İmamların parasını da senden alacak. O zaman ne yapacaksın?

Ali DÖNMEZ

ALİDÖNMEZ-BİYOGRAFİ

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: