9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartHomeLawrence of Arabia – Arabistanlı Lawrence

Lawrence of Arabia – Arabistanlı Lawrence

Hemen isimden girelim, Arabistan neresi yahu, neden Arabistanlı, Suudi Arabistan mı kastedilen yoksa tüm Arap alemi mi? Bence Arap Lawrence en doğru ifade olurdu. Kızmışken biraz da dublaj yapan seslendirme yönetmenine iki çift laf etmek astiyorum. Orens ne ya, ya da Ohrens. Bir saat sonra anladım ki genel kültür ve en azından yabancı ismi telaffuz etmekten yoksun dublaj emekçisi meğer Lawrence demek istiyormuş. Bu kadar da olmaz ki. Özenti değil bence cehalet.

Yakın tarihi bilenler bilirler. Okullarda da hep Arapların Osmanlıyı nasıl arkadan vurduğunu okumadık mı? Söylemler yer yer ırkçılıktan da öte değil miydi. “Pis bir millet, “Hainler”, “İngilizlerle bir olup bizi arkadan hançerlediler” vs. Benzer laflar Kürtlerden Bulgarlara, Yunanlılardan Ruslara kadar komşu her ülke için söylendi, söyleniyor. Dostumuzun olmadığı bir coğrafyada olmak garip.

Film manyakça bir şekilde motosikletini süren birinin ölümcül bir kaza yapmasıyla başlar. Şahıs meşhur Thomas Edward Lawrence’den (Peter O’Toole) başkası değildir. Cenaze töreninin bitiminden sonra dağılanlardan bazıları, kendi aralarında ondan bahsetmeye başlarlar. Şair, bilgin, savaşçı ve kahraman gibi yakıştırmalarda bulunanlar olur. Aynı adam büyük şovmendi de der. Cenazeye katılanların her biri farklı fikirlere sahiptirler. Böylelikle geriye döneriz ve Lawrence’in kim olduğunu öğrenmeye başlarız.

Orta Doğu’da bir İngiliz karargahında askerler kendi arlarında muhabbet etmektedirler. Teğmen Lawrence de aralarındadır. Getirilen yeni gazeteyi okur. Bedeviler Osmanlı mevzilerine saldırmışlardır. Sonra da acıyı önemsememek ile ilgili bir eşek şakası yapar. Kendisine getirilen mesajı okuduktan sonra şapkasını ve silahını alıp komutanı olan generalle görüşmeye gider. Lokalde yaptığı sakarlıkları geçersek eğer teğmeni yeni görevler beklemektedir.

Lawrence’in hayatının en önemli kesitleri kapsayan ve biyografik bir nitelik taşıyan filmde onun Arapları yavaş yavaş örgütleyerek Osmanlıya karşı kışkırtmasını izleriz. Tembel ve korkak ruhları yeniden canlandırıp savaşçı nitelikler vermeye çalışmasına amma da abartmışlar da diyebilirsiniz, helal olsun yiğit adammış da diyebilirsiniz. Nasıl yorumlayacağınız sizin bakış açınıza kalmış.

Karşımızda bir İngiliz casusu var. Hem de tarihe geçmiş bir isim. Araplar için kahraman, Osmanlının torunları için hainleri örgütleyip kışkırtan biri. Her halükârda başarılı olduğu ortada. Bölgeyi usta bir şekilde yerli işbirlikçilerini dahası kendi kuklalarını ellerinde tutarak nasıl da İngilizleştirdiğine bence mükemmel bir örnek. Benzer tarihi kişilikler o tarihi kesitte birçok yerde ortaya çıksa da Lawrence gibi başarılı olanı az. Üç saat kırkyedi dakika boyunca bu adamın hayatını izlemek isteyenlere iyi eğlenceler. Bu arada filmin yedi Oscar aldığını söylemek gerek. Yani o kadar da boş bir film değil. Bence başroldeki oyuncunun performansı hiç de yabana atılamaz.

1962 yılı yapımı Lawrence of Arabia – Arabistanlı Lawrence filmini David Lean yönetmiş. Eser T.E. Lawrence’in otobiyografisi olan Seven Pillars of Wisdom adlı yapıtından uyarlanmış. Senaryo yazarları Robert Bolt ve Michael Wilson. Bazı oyuncular Alec Guinness, Anthony Quinn, Jack Hawkins, Omar Sharif, José Ferrer, Anthony Quayle, Claude Rains, vs.

18.06.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular