9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartGesundheitGreenpeace Dergiye Üye Olalım

Greenpeace Dergiye Üye Olalım

gp

Merhaba Sevgili Okur

Yediğimiz 90 sebzenin 14ünde kullanılması yasak pestisit var. 46’sında ise hormonal sistem üzerinde etkili pestisitler bulunuyor. Kasım ayında sadece bir yeşil biber örneğinde tam 14 adet farklı pestisit kalıntısı bulundu.

Bu sebzeler ve mutfağımızın en temel malzemelerine* yönelik yapılan analiz sonuçlarına Gıda Mühendisi Bülent Şık ile birlikte hazırladığımız “Soframızdaki Tehlike: Pestisit” raporunda yer verdik. Raporumuz kamuoyunda önemli bir etki yarattı, konunun TBMM’de tekrar gündeme gelmesini sağladı.

Sevgili okur, yaptığımız tüm bilimsel çalışmalar destekçilerimiz sayesinde mümkün oluyor, şimdi Greenpeace Dergi’ye abone olarak bize destek vermek ister misin? 

Raporda 2019 Ağustos, Ekim ve Kasım aylarında Türkiye’de faaliyet gösteren beş büyük market ve bir semt pazarından alınan 30’ar adet domates, yeşil biber ve salatalık olmak üzere toplam 90 örnek inceledik. İncelenen bu örneklerin %15,6’sında kullanılması yasak pestisit kalıntısı tespit edildi.

pestisit-menemen-

Ağustos ayında alınarak incelenen domates, yeşil biber ve hıyar örneklerinde tespit edilen pestisit sayısı toplamda 56 iken, bu sayının sebzelerin yetiştikleri mevsim dışında alınıp incelenen örneklerinde arttığı görüldü.

Sevgili okur soframızda zehir var, Greenpeace Dergi’ye abone olarak mücadelemize sen de destek verir misin?

Marketlerden alınan örneklerin ise pestisit kalıntıları açısından pazarlardan alınan örneklere kıyasla yüzde 14 farkla daha fazla risk içerdiği görüldü. Zehirli kimyasal kullanmadan sofralarımızda temiz ve sağlıklı gıda tüketebilmeliyiz. Ekolojik tarım modeliyle hem çiftçileri pestisit çıkmazından kurtarmak hem de sağlıklı gıdaya erişim sağlamak mümkün. Bunun da yolu “Çiftçiyi Koru Tarımı Kurtar” kampanyasında da ele aldığımız düzenli olarak denetlenen üretici pazarları.

(*) Gıda örneklerinde 620 farklı çeşit pestisit kalıntısı incelendi, pestisit analizleri konusunda uluslararası akreditasyona sahip bir laboratuvarda analiz ettirildi.

Desteklerin için teşekkürler.

Begüm Çapan
Dijital Proje Sorumlusu

Foto: Gereenpeace Akdeniz

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular