12.2 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartHomeCDU´da Deprem ve Kapıdaki Erken Seçim

CDU´da Deprem ve Kapıdaki Erken Seçim

ALMANYALILAR – Geçen hafta Thüringen’de meydana gelen ve ülke çapında anti faşistlerin ve demokratların sokağa dökülmesine yol açan siyasi deprem CDU’yu can evinden vurmuş gibi gözüküyor. Sırf solcular iktidara gelmesinler diye Alman mahkemlerince tescilli faşist bir partinin de desteklediği liberal adayı seçtirten Hristiyan Demokratların ülke çapındaki lideri ve Başbakan Angela Merkel’in halefi sayılan Annegret Kramp Karrenbauer, CDU olarak aşırı sağ AfD ve Sol Parti’yle ne bir yakınlaşma ne de bir işbirliği olmayacağı konusunda yönetim kurulunun tam desteğini aldıklarını, hem gelecek seçimlerde başbakanlığa adaylığını koymayacağını hem de parti başkanlığını bırakacağını açıkladı.

merkel
Halen Savunma Bakanı olan ve bu görevine devam etmek istediğini açıklayan Karrenbauer, Almanya’nın Binali Yıldırım’ıymışçasına sürekli yaptığı gaflarıyla tanınıyor, ama asıl nedenler arasında parti içerisinde ihtiyaç duyulan otoriteyi bir yıldır görevde olmasına rağmen gerçekleştirememesi, partiyi yönetememesiyle eleştiriliyor ve yapılan anketlerde de hep puan kaybetmesi gösteriliyor. Parti liderliğine kimin getirileceği tartışmaları bugün Alman ulusal medyasını gün boyu meşgul etti.

Hükümet koalisyonunun ortağı SPD’nin eski Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel Thüringen’de CDU’ya söz geçiremediğini, hiçbir yardımcısının ona destek sunmadığını, SPD gibi onların da parti içi sorunların üstesinden gelemediklerini, hükümetin yeni bir tıkanmanın eşiğinde olduğunu, Karrenbauer’in geri çekilmesinin beklenen bir sonuç olduğunu, koalisyonun kısa süre içerisinde sona ereceğini, erken seçimin kapıda olduğuna inandığını açıkladı. Az buçuk siyaset bilenler ise CDU içindeki, legal faşistlere karşı uygulanacak siyasetin yarattığı kampların çatışmasının kaçınılmaz sonucu olarak değerlendiriyorlar.

10.02.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular