27.6 C
Hamburg
Samstag, Juni 19, 2021
StartKulturKinoThe Cassandra Crossing – Cassandra Geçidi

The Cassandra Crossing – Cassandra Geçidi

1970’li yıllar soğuk savaşın en kanlı ve acımasız olduğu yıllar olarak yakın tarihte yer etmiştir. Bombalamaların, suikastlerin, insan kaçırmaların, fidye istemelerin, uçak kaçırmaların, politik cinayetlerin ayyuka çıktığı yıllardır bu dönem. Nice radikal eylem gerçekleşmiş olsa da, felaket senaryolarının en berbatlarından olan kimyasal teröre yönelik eyleme denk gelinmez. Ama sanatçı bu, düşünme ve yaratma özgürlüğü o biçim. Dönemin önemli gerilim filmi, bugünden bakılınca komik ve her türlü inandırıcılıktan uzak efektler. Hele köprüden devrilen oyuncak trenler insanı kahkahaya boğabilir. Bu kadar da inandırıcılıktan uzak olunmaz dedirtebilir.

Uluslararası Sağlık Örgütü’nün merkezine giren iki İsveçli terörist bombalı bir eylem yapmak isterken başarısız olurlar. Güvenlikçinin biri yaman çıkar ve bunları neredeyse etkisiz hale getirir. Silahların konuştuğu bir anda eylemciler kaçarken laboratuvarın birinden patlayan kurşunlar neticesinde ölümcül bir veba bakterisinin kendilerine bulaşmasına engel olamayacaklardır. Teröristin biri ölürken bir diğeri ne yapıp eder ve kaçmayı başarır. Yaralı ele geçirilen karantinaya alınır ve tedavi edilmeye çalışılır. Albay Stephen Mackenzie (Burt Lancester) bir yerlere telefon edip ilgileneceğini söyler. Sonra da odaya yaralı adamın tedavi gördüğü hastenenin başhekimi kadın girer. Albay kadına yararlıyla konuşup bilgi edinmesini emreder.

Bu arada kaçan ve kendisine hastalık bulaşmış olan terörist tren istasyonundadır. Cenevre-Stockholm hattı treni aynı zamanda Basel, Paris, Brüksel, Amsterdam, Kopenhag şehirlerinden de geçmektedir. Tabelayı gören terörist ne yapar eder kimselere gözükmeden bu trene kapağı atar. O dönemler tren istasyonlarına hemen her yolcuyu, kıyıyı, köşeyi gözetleyen kameralar daha konulmamıştır. Bugün öyle mi, biletsiz neredeyse değil herhangi bir trene gara dahi girmek mümkün değil.

Bu arada berbat bir akciğer vebasına yol açan virüsün bulaştığı hasta feci bir şekilde çırpınıp durmaktadır. Doktor kadın Albay’a hastalıkla ilgili bilgi verir. Kadın yaşananları küçük bir kaza olarak yorumlar, ikinci bir hastanın varlığından habersiz gibidir. Anlatı yataktaki hasta ile tren istasyonu arasında gidip gelirken trenin yolcuları ile birer birer tanışmaya başlarız. Herman Kaplan (Lee Strasberg) hattın devamlı müşterilerinden biridir ve önüne gelene kol saati satmak isteyecektir. Birbirlerine ateşli öpücükler vermeden duramayan bir çiftle tanışırız. Rahip Haley (O.J. Simpson), Dr. Jonathan Chamberlain (Richard Harris), Jennifer Rispoli Chamberlain (Sophia Loren), Nicole Dressler (Ava Gardner) ve genç sevgilisi Robby Navarro (Martin Sheen) yolculardan bazılarıdır.

Tren hareket etmeye başlayınca bizim kaçak yolcu, farkında dahi olmadan hastalığını birçok yolcuya bulaştırmaya başlar. Bu arada vebalı terörist ölmüş, Albay ikinci teröristin bahsi geçen trende olduğunu saptamıştır bile. Askeri çözüm trenin içindekilerle birlikte imha edilmesi yönündedir. İstikamet filme adını veren Cassandra Köprüsü’dür. Bugün dişimizin kovuğuna yetmese bile, vizyona girdiği dönemlerde uzun zaman hafızalarda yer etmiş felaket filmleri örneklerinden biridir. Önemi konusundan ve anlatımından ziyade meşhur oyuncularla dolu kadrosundan kaynaklanır.

1976 yılı The Cassandra Crossing – Cassandra Geçidi filmini George Pan Cosmatos yazıp yönetmiş. Diğer senaristler Robert Katz ve Tom Mankiewicz. Diğer bazı oyuncular Lionel Stander, Ann Turkel, Ingrid Thulin, Lou Castel, Alida Valli, John Phillip Law, Ray Lovelock, Fausta Avelli, vs.

31.05.2019

Vorheriger ArtikelMeine Kinder haben Hunger
Nächster ArtikelDuyuru: Cem Yılmaz

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular