16.1 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeAlmanya’nın Yoksul Çocukları

Almanya’nın Yoksul Çocukları

ALMANYALILAR- Alman Sendikalar Birliği (DGB) geçen yılın verilerine dayanarak 1,51 milyon çocuğun sosyal yardımla geçindiğini, yani dar gelirli olduklarını açıkladı. Bir önceki yıla oranla azalmış gibi görünen rakamların nedeni olarak, altmış bin ebeveynin artık sosyal yardımla geçinmeyi bırakmaları dahası yeni bir iş bulmalarını gösterdi.

14 yaşın altındaki çocukları kapsayan bu rakamlar hakkında DIE LINKE´nin şefi Bernd Riexinger sosyal yardımla geçinen dar gelirli ailelerin çocuklarının yoksulluktan kurtulmalarının çok daha zor olduğunu, sosyal yardım alanların ancak geçinebilmenin sağlanabildiği bu yöntemin yıkılıp onun yerine refah devletinde yeni düzenlemelere gidilmesi gerektiğini, eğer çocuklar yoksulluk içerisinde yaşıyorlarsa eğer bunun sorumluluğunu hükümetin taşıdığını beyan etti.

ka

Riexinger ayrıca ailelere sürekli yardımların yapılmasını kapsayan dayanışmaya dayalı ödeme sistemleri ve sosyal garantilere ihtiyaç olduğunu, bu yüzden temel ihtiyaçların giderilmesi için çocuk parasının 600 € ve 12 ay boyunca her ebeveyn için ayrı ayrı olmak üzere ebeveyn yardımı almaları gerektiğini talep etti. Ek olarak da yaptırım uygulaması olmaksızın mevcut sosyal yardım (Hartz IV) ödemeleri yerine asgari yardımın 1.050 € olması gerektiğini savundu.

Mevcut hali ile Almanya’da 6 yaşına kadar çocuklar 250 € aylık yardım alıyorlar. 6 ile 13 yaş arasındaki çocuklar için 308 € miktarı öngörülüyor. DGB ebeveynlerden birinin çalışmasının geçinmek için yeterli kazancın elde edildiği anlamına gelmediğini, bu biçimle çalışan dar gelirli ailelere ait 840 000 çocuğun sosyal yardım almak zorunda olduğunu belirtti. DGB Yönetim Kurulu üyesi Annelie Buntenbach, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sosyal yardım almak zorunda kalan çocukların sinema, tiyatro ve benzeri etkinliklere katılmasının imkansızlığına ve çocukların Almanya gibi zengin ülkelerde fakirlik içinde yaşıyor olmalarını skandal bir durum olarak değerlendirdi.

08.02.2020

Vorheriger ArtikelWie viele Menschen leben in der Türkei
Nächster ArtikelKonzert

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular