24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeLaura – Kanlı Gölge

Laura – Kanlı Gölge

Bazı gazeteci ve yazarlar kıskançlık yüzünden işlenen cinayetleri, özellikle tutkulu aşk cinayetlerini nedense hep doğu milletine mal ederler. Oysa insan sevdiğini yitireceği anda cinsiyeti, milliyeti, tabiatı nesi, şusu busu fark etmiyor, gözü dönüyor, yapmaması gerekeni yapıyor. Bana yar olmayanı başkasına yar etmem mentalitesi de yine bir o kadar evrensel. Feodal toplumlarda daha sıkça karşılaşılsa bile insanın doğasıyla, hayat birikimi, bilgi beceri, görgü, kültürel şekillenmesi, özgüven ve saygınlığı, kimlik ve kişiliği ile ilgili bu durum. Genellemeler ve klişe açıklamalar en yanlış yol olacaktır.

Gelelim filmimize. Kara film sevenlerin tadına doyamayacakları bir klasik ile beraberiz. 1941 yılında New York’dayız. Hem detektif hem de teğmen yani dedektif teğmen (nasıl oluyorsa) Mark McPherson (Dana Andrews) hem radyocu hem de gazeteci Waldo Lydecker’i (Clifton Webb) ziyaret eder. Bir önceki gün Laura Hunt’un (Gene Tierney) cesedi bulunmuş, gazeteci polisler tarafından sorgulanmıştır. Adam ziyarete anlam veremez, söylediklerini not almıştır. Kadınla cuma akşam yemeği için randevulaşmıştır, kadın sonrasında şehir dışında çıkmayı planlamıştır. Laura akşam arayıp yemeği iptal etmiştir, dedektif gazeteciyle söylediklerini yazıya aldığı için dalga geçer.

Başarılı işkadını Laura ertesi sabah hizmetçisi Bessie Clary (Dorothy Adams) tarafından ölü bulunmuştur. Kurban yakından, tanınmayacak biçimde suratına tüfekle ateş edilerek öldürülmüştür. Laura kapıyı açtığı anda katili ile yüzyüze gelmiştir. Demek ki neymiş, kim o diye sormadan, bakmadan kapıyı açmak çok tehlikeliymiş. Yorucu ama eğlenceli bir geyikten sonra gazeteci dedektife soruşturmada yardımcı olmak için yanında eşlik edecektir.

İlk durak Laura’nın zengin akrabası Ann Treadwell’dir (Judith Anderson). Kadın Shelby Carpenter (Vincent Price) adlı karaktersiz, kişiliksiz biriyle beraberdir. Waldo geriye dönüşlü anlatımla bize zamanında Laura ile nasıl tanıştığını, onu nasıl ünlü yaptığını, kariyerinde yükselmesi için nasıl yardımcı olduğunu anlatır. Zamanında Laura’yı adi bir ressama karşı da korumuş ama Shelby’ye aşık olmasına engel olamamıştır.

Mark McPherson her fırsatta yanından ayırmadığı ve Waldo’ya göre ana okulu çocuklarının oynadığı oyunu ile meşguldür. Herhalde günümüzdeki cep telefonlarında oynanan oyun çeşitlerini görseydi tam müptela olur çıkardı. Hemen her kara filmin kahramanı polis veya dedektif gibi o da sıra dışı bir karakter çizmeye çalışır. Bunda başarısız olduğunu kimseler iddia edemez. Olaylar dedektif için gittikçe karmaşık bir hal almaya başladığında herkesin öldürüldü dediği kadın çıkıp gelmez mi? Arap saçına dönen film daha da eğlenceli bir hal alır.

Şüphesi bir sinema klasiği ve iyi bir kara film örneği olan yapıt bilinen malum polisiye gerilim filmlerinden çok farklıdır. Her şeyden önce diyaloglar göz dolduracak derecede eğlencelidir, aşk da, gerilim de, heyecan da yeteri kadar mevcuttur. Hikaye ve oyunculuk birbirini bütünleyecek şekilde mükemmellik taşırlar. Kara filmlerin Alman sineması kaynaklı olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

1944 yılı yapımı Laura – Kanlı Gölge filmini Otto Preminger yönetmiş. Eser yazar Vera Caspary’nin bir dergide yayınlanan kısa hikayesi “Ring Twice for Laura” sinemaya uyarlanmış. Senaristler Jay Dratler, Samuel Hoffenstein, Elizabeth Reinhardt ve Ring Lardner Jr. Oyunculardan bazıları Grant Mitchell, Terry Adams, Wally Albright, Gary Breckner, Lane Chandler, Dorothy Christy, Jean Fenwick, Ralph Dunn, James Flavin, vs.

11.05.2019

Vorheriger ArtikelTiyatro Festivali
Nächster ArtikelImpressum

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular