ALMANYALILAR

Laura – Kanlı Gölge

Laura – Kanlı Gölge

Bazı gazeteci ve yazarlar kıskançlık yüzünden işlenen cinayetleri, özellikle tutkulu aşk cinayetlerini nedense hep doğu milletine mal ederler. Oysa insan sevdiğini yitireceği anda cinsiyeti, milliyeti, tabiatı nesi, şusu busu fark etmiyor, gözü dönüyor, yapmaması gerekeni yapıyor. Bana yar olmayanı başkasına yar etmem mentalitesi de yine bir o kadar evrensel. Feodal toplumlarda daha sıkça karşılaşılsa bile insanın doğasıyla, hayat birikimi, bilgi beceri, görgü, kültürel şekillenmesi, özgüven ve saygınlığı, kimlik ve kişiliği ile ilgili bu durum. Genellemeler ve klişe açıklamalar en yanlış yol olacaktır.

Gelelim filmimize. Kara film sevenlerin tadına doyamayacakları bir klasik ile beraberiz. 1941 yılında New York’dayız. Hem detektif hem de teğmen yani dedektif teğmen (nasıl oluyorsa) Mark McPherson (Dana Andrews) hem radyocu hem de gazeteci Waldo Lydecker’i (Clifton Webb) ziyaret eder. Bir önceki gün Laura Hunt’un (Gene Tierney) cesedi bulunmuş, gazeteci polisler tarafından sorgulanmıştır. Adam ziyarete anlam veremez, söylediklerini not almıştır. Kadınla cuma akşam yemeği için randevulaşmıştır, kadın sonrasında şehir dışında çıkmayı planlamıştır. Laura akşam arayıp yemeği iptal etmiştir, dedektif gazeteciyle söylediklerini yazıya aldığı için dalga geçer.

01.jpg

Başarılı işkadını Laura ertesi sabah hizmetçisi Bessie Clary (Dorothy Adams) tarafından ölü bulunmuştur. Kurban yakından, tanınmayacak biçimde suratına tüfekle ateş edilerek öldürülmüştür. Laura kapıyı açtığı anda katili ile yüzyüze gelmiştir. Demek ki neymiş, kim o diye sormadan, bakmadan kapıyı açmak çok tehlikeliymiş. Yorucu ama eğlenceli bir geyikten sonra gazeteci dedektife soruşturmada yardımcı olmak için yanında eşlik edecektir.

İlk durak Laura’nın zengin akrabası Ann Treadwell’dir (Judith Anderson). Kadın Shelby Carpenter (Vincent Price) adlı karaktersiz, kişiliksiz biriyle beraberdir. Waldo geriye dönüşlü anlatımla bize zamanında Laura ile nasıl tanıştığını, onu nasıl ünlü yaptığını, kariyerinde yükselmesi için nasıl yardımcı olduğunu anlatır. Zamanında Laura’yı adi bir ressama karşı da korumuş ama Shelby’ye aşık olmasına engel olamamıştır.

Mark McPherson her fırsatta yanından ayırmadığı ve Waldo’ya göre ana okulu çocuklarının oynadığı oyunu ile meşguldür. Herhalde günümüzdeki cep telefonlarında oynanan oyun çeşitlerini görseydi tam müptela olur çıkardı. Hemen her kara filmin kahramanı polis veya dedektif gibi o da sıra dışı bir karakter çizmeye çalışır. Bunda başarısız olduğunu kimseler iddia edemez. Olaylar dedektif için gittikçe karmaşık bir hal almaya başladığında herkesin öldürüldü dediği kadın çıkıp gelmez mi? Arap saçına dönen film daha da eğlenceli bir hal alır.

Şüphesi bir sinema klasiği ve iyi bir kara film örneği olan yapıt bilinen malum polisiye gerilim filmlerinden çok farklıdır. Her şeyden önce diyaloglar göz dolduracak derecede eğlencelidir, aşk da, gerilim de, heyecan da yeteri kadar mevcuttur. Hikaye ve oyunculuk birbirini bütünleyecek şekilde mükemmellik taşırlar. Kara filmlerin Alman sineması kaynaklı olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

1944 yılı yapımı Laura – Kanlı Gölge filmini Otto Preminger yönetmiş. Eser yazar Vera Caspary’nin bir dergide yayınlanan kısa hikayesi “Ring Twice for Laura” sinemaya uyarlanmış. Senaristler Jay Dratler, Samuel Hoffenstein, Elizabeth Reinhardt ve Ring Lardner Jr. Oyunculardan bazıları Grant Mitchell, Terry Adams, Wally Albright, Gary Breckner, Lane Chandler, Dorothy Christy, Jean Fenwick, Ralph Dunn, James Flavin, vs.

11.05.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Onur'un Kalemi

Onur'un Kalemi Blog

lukalablog

Uyku en evcil hayvandır.

ulyacanastroloji.wordpress.com/

Astroloji ile Kendini ve Yaşamı Anlama Rehberi

İnsanlık Hali

Her insanda insanlığın bütün halleri vardır- Montaigne

Yemek Dünyasında Gezinti

Yemek dünyasında lezzetli, farklı tatlara ve en güzel mekanlara gezinti...

Defter-i Muhakkik

İlham vermesi ümidiyle eğitim, seyahat ve yaşam tecrübelerime dayalı paylaşımlarından fayda görmenizi dilerim.

Demo'nun Blogu🐛🦋

Yaşamalıyım çünkü hikayemin sonunu merak ediyorum 🥰

Standart Ölçüler

Kullananlar ve Yorumlar

Sadi Özdemir

Reel Ekonomi Gündemi

SCHREIBBLOGG

Mehr als ein Literaturblog

tığlı köşe

sevg ve dostluk

Mustafa Güçlü

Mustafa Güçlü, Şiir, Edebiyat

Yaşlanma Rehberim

Kim Demiş 'Yaşlılık Kötü' Diye?

Merve ÇELİK ÇAĞDAŞ

Hukuk-KVKK-Yapay Zeka-Mühendislik

KATIS BÜCHERLESEBURG

Alles über meine Bücher und Rezensionen

Oceanblue Style at Manderley

Blog Ü40 Ü50 für Meer Mode Mut

profashionals

Fashion Business People

%d Bloggern gefällt das: