ALMANYALILAR

Gelmiş Geçmiş En Büyük Ölümcül Salgın: İspanyol Gribi

11

ALMANYALILAR – İnsanlık tarihinin saptanabilen en ölümcül salgını 1918 yılında ABD’de Kansas City’de ortaya çıktı. Adına “İspanyol Gribi” dendi. Bugünlerde herkes Corona virüsünden ölen 400 aşkın ölüm vakasıyla ilgilenirken bu kış ABD’de gripten ölen 10 000 kişi yalaka basına haber dahi olmuyor. Amerikalılar mı grip karşısında zayıf bünyeli, yoksa Amerika’da ortaya çıkan grip daha bir ölümcül uzmanlara sorulmalı. I. Dünya Savaşı’nın sonlarında ortaya çıkan ve küresel bir salgın olarak adlandırılan, milyonlarca insanın canına mal olan İspanyol Gribi aradan onca zaman geçmiş olmasına rağmen gizemini korumaya devam ediyor. Pasifik adalarından kutuplardaki küçük köylere kadar her yere yayılan bu grip, dünya nüfusunun üçte birine bulaşarak yaklaşık 50 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olmuş. Yani savaşta hayatını kaybeden insanların üç katı insan bu grip yüzünden ölmüşler. Savaş vesilesiyle dünyanın dört bir yanına ulaşması hızlanan grip karşısında hiçbir aşı etkili olmamış. Hatta Avrupa üzerinden Osmanlı İmparatorluğu’na gelen bu gripten sadece İstanbul’da tam 6403 kişi memlekette hayatını kaybetmiş. Anadolu’da hayatını yitirenlerin sayısı bilinmiyor. Güney Afrika’da yarım milyon çocuğun yetim ve öksüz kaldıkları kayıtlara geçti.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Gribe H1N1 adlı virüsün yeni türevi olan H3N8 neden olmuş. Biraz daha detaylandırmak gerek. Gribe neden olan virüsün yüzeyinde kısaca H ve N olarak bilinen iki ana antijen (bağıştıran ya da antijen vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi tarafından antikor üretimine yol açan yabancı moleküller) vardır. 1918’de genç insanların ilk karşılaştığı virüs türü olan H3N8 daha sonra büyük salgına yol açan türden H1N1’den daha farklıydı ve onların bağışıklık sistemi esas olarak ilkine karşı hazırlık yaptı. Yaşlılar 1830’larda ortalıkta dolaşan H1 veya N1 antijeni ile tanışık olduğundan büyük salgından fazla etkilenmedi. Salgına yakalananlarda diş ve saç dökülmesi, baş dönmesi, uykusuzluk, görme ve işitme kaybından şikâyetlerle karşılaşıldı. Hayatta kalanlar ise virüs enfeksiyonu sonrası meydana gelen depresyona yakalandılar.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

Böylelikle en sağlam yaş grubunun hasta olduğu söylenebilir. Gribin ilk belirtileri solunum zorluğunda görülüyor, hastaların suratları kızıl kahve bir renk alıyordu. Daha sonra bu renk mavileşiyor, insanlar öldüklerinde ise simsiyah oluyordu. Ölüm nedeni virüsün akciğerde açtığı yaralara yerleşen bakteriler sonucu oluşan zatürreydi. Ölenlerin çoğunun erkekler ve hamile kadınlar olduğu ayrı muamma. Bu küresel hastalıktan en çok etkilenenlerin kötü beslenen, olumsuz şartlar altında yaşayan ve doktora gidemeyen yoksul insanlar olduklarını söylemek gereksiz. Bu küresel salgında en fazla ölüm vakası Asya ve Afrika’daydı. Asya’daki bir hastanın ölüm ihtimali Avrupa’dakinin 30 katıydı. Onca yapılan araştırma ve incelemeler, istatistikler üzerinde on yıllardır süren çalışmalar bunun esas olarak sosyo-ekonomik farklardan kaynaklandığını gösterdi. Zira dünya çapında hastalıktan en çok etkilenenler kötü beslenen, kötü konutlarda oturan ve doktora gidemeyen yoksullar, göçmenler ve etnik azınlıklar oldular. Ölümcül en büyük salgında hastalığa yakalananların büyük kısmı iyileşmiş olsa da ölenlerin sayısı bilinen grip salgınlarından 25 kat daha fazlaydı. 1920’lerden sonra ücretsiz sağlık hizmeti verilmesi fikri benimsendi, birçok ülkede sağlık bakanlıkları yeniden düzenlendi, daha iyi hastalık takibi yapılmaya, sağlık hizmetlerinin ihtiyacı olan herkese ücretsiz sunulması anlayışını sağladı. Zihniyetin pek o kadar da değişmediğini 2009’da İngiltere’de karşılaşılan grip salgını gösterdi, yine yoksullar arasındaki ölüm oranı zenginlerinkinin üç katıydı. İspanyol Gribi´nden sonra insanlık, dört küresel grip salgını ile daha karşılaşsa da hiçbiri onunki kadar felaketle sonuçlanmadı.

07.02.2020

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Onur'un Kalemi

Onur'un Kalemi Blog

lukalablog

Uyku en evcil hayvandır.

ulyacanastroloji.wordpress.com/

Astroloji ile Kendini ve Yaşamı Anlama Rehberi

İnsanlık Hali

Her insanda insanlığın bütün halleri vardır- Montaigne

Yemek Dünyasında Gezinti

Yemek dünyasında lezzetli, farklı tatlara ve en güzel mekanlara gezinti...

Defter-i Muhakkik

İlham vermesi ümidiyle eğitim, seyahat ve yaşam tecrübelerime dayalı paylaşımlarından fayda görmenizi dilerim.

Demo'nun Blogu🐛🦋

Yaşamalıyım çünkü hikayemin sonunu merak ediyorum 🥰

Standart Ölçüler

Kullananlar ve Yorumlar

Sadi Özdemir

Reel Ekonomi Gündemi

SCHREIBBLOGG

Mehr als ein Literaturblog

tığlı köşe

sevg ve dostluk

Mustafa Güçlü

Mustafa Güçlü, Şiir, Edebiyat

Yaşlanma Rehberim

Kim Demiş 'Yaşlılık Kötü' Diye?

Merve ÇELİK ÇAĞDAŞ

Hukuk-KVKK-Yapay Zeka-Mühendislik

KATIS BÜCHERLESEBURG

Alles über meine Bücher und Rezensionen

Oceanblue Style at Manderley

Blog Ü40 Ü50 für Meer Mode Mut

profashionals

Fashion Business People

%d Bloggern gefällt das: