24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeAlman Demokrasisinin Kara Günü

Alman Demokrasisinin Kara Günü

ALMANYALILAR – Thüringen’deki seçimlerin ilk turunda yeterli çoğunluk sağlanamayınca dün 05 Şubat 2020´de, AfD ve CDU’nun oyları ile FDP’nin adayı Thomas Karl Leonard Kemmerich 90 milltevekilinin yarısının oyunu alarak eyaletin başbakanı olarak seçildi. Die Linke’den olan ve 2014 yılından beri eyaletin başbakanlığını yapan Bodo Ramelow, Yeşillerin ve SPD’nin desteğine rağmen bir oy farkla seçimi kaybetti. Aşırı sağcı adaya tek bir oy dahi çıkmaz iken bir oy da çekimser çıktı. Ramelow Die Linke´nin Almanya çapındaki tek eyalet başbakanı idi. FDP’nin adayı Kemmerich 1953’den bu yana FDPden seçilen ikinci eyalet başbakanı oldu.

SPD_Kandidatenplakate_Einspiegelung_A2_J-P.indd

Hür Demokratların (FDP) aşırı sağcıların desteğiyle seçilmesiyle Almanya çalkalandı. Sosyal medyada çığ gibi bir tepki oluştu ve dün Alman demokrasisinin büyük bir yara aldığı iddia edildi. Birçok politikacı sosyal medya üzerinden tepkilerini anında ortaya koydular. Örneğin SPD’den Heiko Maas (Dış İşleri Bakanı) aşırı sağcıların oylarıyla başbakan seçilmenin sorumsuzluk olduğunu, bunu anlamayanın Alman tarihini anlamadığını ifade etti. Yine aynı partiden Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ise Thüringen’de önceden kararlaştırılmış bir oyun oynandığını, koalisyon ortağı olarak bu konuda Hristiyan Demokratlardan (CDU) bir açıklama beklediklerini, bu olayla Almanya siyasi tarihinde bir tabunun yıkıldığını, aşırı sağcılarla işbirliği yapılmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı.

kge

Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt olayı inanılmaz diye nitelendirerek seçimin bir kaza olmadığını, Almanya’nın temel değerlerinin bilinçli olarak ihlal edildiğini, demokrasi düşmanlarıyla Thüringen’de geleceğin oluşturulamayacığını açıkladı. Hamburg’un Yeşiller’den Belediye Başkanı Adayı Katharina Fegebank´da Almanya’nın Thüringen eyaletindeki başbakanlık seçimi ile ilgili bir beyanda bulundu. Yaptığı açıklamadaFegebank, FDP’li Thomas Karl Leonard Kemmerich´in Höcke-AfD’nin oylarıyla kendisinin seçilmesini sağlaması karşısında dehşete düştüğünü, Thüringen eyaletinde CDU ile FDP’nin aşırı sağcılarla birlikte çalışmaya başlamalarının sorumsuzluk ve şoke edici olduğunu, Hamburg’daki CDU ile FDP’nin Thüringen meclisindeki skandal oluşuma uzak durmalarını talep ettiklerini, Hamburg için Yeşiller olarak liberal demokrasiyi ve kozmopolitliği inandırıcı bir şekilde ve bütün güçleriyle savunacaklarını ifade etti.

06.02.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular