27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartGesundheitDer Spiegel’in Irkçı Kapağı

Der Spiegel’in Irkçı Kapağı

ALMANYALILAR – Haftalık yayınlanan Der Spiegel dergisinin son sayısı ırkçılıkla suçlanıyor. Kapak Asyalı, yağmurluklu, yüzü maskeli ve elinde telefon bulunduran biri ve “Corona Virüsü – Çin Malı” ibaresi ile piyasaya çıktı. Doğal olarak Berlin´deki Çin Büyükelçiliği resmi sayfasında zevksiz ve hiçte komik olmayan kapağa doğal olarak tepkisini göstermekte gecikmedi. Derginin bu yayın anlayışıyla paniğe yol açarak ırkçılığa ve ayrımcılığa kılıf hazırladığını, böyle bir fotoğraf yayınlayarak salgının önlenemeyeceğini, aksine panik, karşılıklı suçlama ve ayrımcılığa neden olduğunu söyleyerek dergiyi kınadı. Böylesine küresel sorunların ortaklaşa ele alınması gerektiği belirtilen açıklamada Alman medyası sorumlu yayıncılığa davet edildi.

ds

Kamuoyunda da tepki ve eleştirilere yol açan kapak yüzünden saygınlığına gölge düşüren haftalık dergi, sosyal medyada seviyesiz, konu dışı ve yer yer ırkçılık suçlamalarına maruz kaldı. Durumun ciddiyeti ve kurbanlarla alay edildiği, saygısız bir kapak olduğu, medyanın ateşe benzin dökmeye çalışmak yerine insanları sakinleştirici yayınlar yapmasının beklenildiği yapılan diğer eleştiriler oldu.

Büyükelçilik yaptığı açıklamada Çin’in bütün gücüyle salgına yol açan virüse karşı mücadele verdiğini, yayılma tehlikesini engellemeye yönelik oldukça kapsamlı tedbirleri kapsayan uygulamaları yürürlüğe koyduklarını, tüm dünyaya sergilenen dayanışma ve sunulan yardımlar vesilesiyle teşekkür ettiklerini, epideminin yayıldığı bölgedeki Alman vatandaşlarının memleketlerine geri dönebilmeleri için yardıma hazır olduklarını bildirdi. Açıklamada ayrıca küresel sorunların küresel ustalık gerektirdiği, Alman medyasının sosyal sorumluluklarına uygun davranmalarını umdukları vurgulandı.

04.02.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular