15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeYurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı’nın Açıklamaları

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı’nın Açıklamaları

ALMANYALILAR – Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı’nı Abdullah Eren, Düsseldorf ‘da göçmen basın mensuplarıyla bir araya gelerek geçen yıl ile önümüzdeki yıl çalışmalarına dair bilgilendirmelerde bulundu.

ytb

Başkan Eren, „aile bütünlüğünün korunması amacıyla Alman Gençlik Daireleri (Jugendamt) sorunları, bağımlılıkla mücadele, yaşlı bakım evlerinde yaşlılarımızın kültürümüze uygun şekilde bakılması, çocukların özel eğitimli okullara gönderilmesi gibi çalışmalar yürütüyoruz. Bu konunun gerek akademik, gerekse yerelde çalışan derneklerimiz, psikologlarımız, pedagoglarımızla tabiri caizse fotoğrafını çekmeyi arzuluyor ve aile bütünlüğünün korunmasına 2020’de özel bir önem vermek istiyoruz. Avrupa’da üçüncü, dördüncü nesile ulaşan millet varlığımızın içinde toplumun birçok farklı alanında başarılı Türkler var ve bu insanlar hakikaten alanlarında uzman. Aile konusuyla uğraşan uzman pedagog, psikolog ve avukatlarımız var ama bir mekanizma kurulması lazım. Biz bu mekanizmayı Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile Ataşeliğimizle de beraber nasıl kurabiliriz, nasıl katkı sağlayabiliriz diye çalışıyoruz. 2019 yılı kurum açısından yurt dışı vatandaşlarımıza hizmetlerimizi arttırdığımız bir yıl oldu. Proje sayılarımızı, verdiğimiz destekleri arttırdık. Bilhassa dil eğitimi, Türkçe eğitimi, Türk dili ve kültürünün yaygınlaştırılması ile ilgili projelerimizin sayısını arttırdık. Hafta sonu okulları, çift dilli eğitimler, Anadolu okuma evleri projesi kapsamında derneklerde kütüphaneler açtık. Sırbistan ve Kapıkule sınır kapılarında birtakım faaliyetler yaptık. Hamm kentinde üç gün süren bir spor ve kültür festivali düzenledik. Bunların yanı sıra insan hakları ve ayrımcılığa dair raporlarımızı hazırladık, ırkçı saldırıya uğrayan kişi ve derneklere destek verdik, birçok vatandaşımıza bireysel konularda yardımcı olmak gibi çeşitli faaliyetler yürüttük. Diaspora meselesini Türkiye’de bir makro strateji haline getirip tüm kurumların ortak paylaşacağı bir eylem planı oluşturmak istiyoruz.“ dedi.

Bakanlığın sayfasındaki resmi açıklamalar ile basına yansıyan açıklamalar aynen böyle. Basının soru sorup sormadığı, sorduysa ne gibi cevaplar aldıkları ise bilinmiyor.

Kaynak: T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI /Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı

03.02.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular