16.1 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeEscape from Fort Bravo - Bravo Kalesinden Kaçış

Escape from Fort Bravo – Bravo Kalesinden Kaçış

Ucuz ve basit, hem de kovboysuz kovboy filmlerinden biri daha demek doğrusu olacaktır. Yine Kızılderilileri vahşi, düşman, acımasız ve kötüler. Beyazlar iyi, askerler ise daha iyi, kahraman, asil ve en kahramandırlar. Bu kadar klişe Alman ırkçılarında bile bulamazsınız. Hollywood böylesi filmlerle özgürlükler ve hoşgörü diyarından çok ırkçı, seviyesiz hatta insanlık düşmanı yüzünün de olduğunu ispatlıyor.

Amerikan İç Savaşı’nın en caf caflı süregeldiği dönemde Güneyli mahkumların esir tutulduğu Arizona’daki Bravo Kalesi’ndeyiz. Kale çöl bir arazi üzerine kurulmuş, her yer kaya veya kum ile kaplıdır. Esir düşen her asker gibi Kuzeyliler de kaçmayı görev bilmektedirler. Her fırsatta uygun ortamını bulan kirişi kırma arayışı içerisindedir. Kalenin bulunduğu civarda Mescalero Kızılderilileri beyazlar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Zira yerliler Kuzeyli Güneyli demeden önüne gelen işgalciyi eşek cennetine göndermektedirler.

Film başlarken adamın biri atının arkasında elleri bir iple bağlı birini bu kaleye getirir. Yer yer de onu acımasızca sürüklemesi göze çarpar. Yüzbaşı Roper (William Holden) isimli adam Kuzeyli bir firariyi yakalamış, adam atına kötü davrandığı için onu iple bağlayıp arkasından sürükleyerek getirmiştir. Mahkumlar ona kin ve nefretle bakarlar. Yüzbaşı kaçanlara aman vermeyen bir iz sürücüdür, kaçanları yakalamakla ün yapmıştır. Daha sonra yakalanan mahkum Bailey’i (John Lupton) ziyaret eden arkadaşları yeni bir firar planını devreye sokacaklardır.

Yüzbaşı önderliğinde bir birlik, iki Kızılderilinin rehberliğinde kaleyi terkederler. Yerlilerce öldürülmüş birkaç kurbana denk gelir, kurbanları gömerler. Akabinde de kendilerin  Mescaleroların saldırısına uğrarlar. Askeri zeka ve taktikleri ve silah üstünlüğü ile saldırıyı hemencecik pürkürtüverirler. Ertesi gün yine yerlilerin saldırısına uğrayan bir posta arabasını kurtarırlar. Bu arada iki ölü, biri de ağır olmak üzere beş yarılıları vardır. Kaç tane yerli öldürülüp yaralandığını öğrenemeyiz, öğrensek de önemi yoktur. Arabadan şık giyimli Carla Forester (Eleanor Parker) elinde küçük bir tabancayla çıkar ve yüzbaşıdan kahve ister, kadın komutanın tanıdığıdır ve ziyarete dahası albayın kızıyla arkadaştır, onun düğününe gelmiştir. Sonra da başka bir işe yaramayan kadınlar gibi yararlı bir askerin yarasıyla ilgilenir. Asker de damat çıkmasın mı?

Meğer Carla kaleye bir kaçış planına yardımcı olmak için gelmiştir. Düğün günü önceden de yapılan hazırlıklar sayesinde o biçim kaçarlar. Bu arada ama yüzbaşı ile olan yakınlığı ilerletmiş adama abayı yakmıştır. Kaçan Kuzeyli mahkumlardan biriyle beraber olsa da adam bunu anlayacaktır. Aldatıldığını anlayan yüzbaşı firarilerin peşine düşüp yakalasa da vahşi yerlilerin saldırısına uğrayacak, tam her şey bitti denilen anda kahraman (!) askerler tarafından kurtarılacaklardır. Yellenmeden teyyare filmlerinden biri daha. Zamanı olanlar izlesin, olmayanlar için büyük bir kayıp.

1953 yılı yapımı Escape from Fort Bravo – Bravo Kalesinden Kaçış filmini John Sturges yönetmiş. Senaryoda adı geçen isimler Frank Fenton, Phillip Rock ve Michael Pate. Bazı oyuncular John Forsythe, William Demarest, William Campbell, Polly Bergen, Richard Anderson, vs.

29.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular