10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeUnder Fire – Ateş Altında

Under Fire – Ateş Altında

Bir Amerikalının ölümü yarım asırdan fazladır süren bir savaşı durdurabilir mi, ki o zaman kadar ellibinden fazla insan hayatını yitirmiş olsun? Soru işareti, isteyen istediği gibi yanıtlasın ama bir ünlü gazetecenin filmdeki gibi katledilişi? O da zor bir soru. Katledilme anını tesadüfen objektifi ile yakalayabilen dünyaca ünlü dergilere kapak olacak fotoğraflar çeken ünlü biriyse işler değişir. Şimdi bazı okurlar kızacaktır yine argo kullanıyorum diye, bence dünyanın en onursuz mesleklerinden birisi politikacılık ise diğeri gazeteciliktir. Bana göre insan bu iki meslek yerine hayat kadınlığını, pezevenkliği seçse çok daha namuslu bir işi yerine getiriyordur. Zira son ikisi geniş kitlelerin manüplasyonunda, bilinçlerinin dumura uğratılmasında, gerçeğin yalana çevrilerek ustalıkla ve utanmazca aktarılmasında hemen hiçbir rol oynamazlar. Ama gazeteciler böyle midir, politikacıların öyle olduğunu dünya alem zaten bilir.

Film de bir foto muhabiri vardır. Savaş muhabiri demek zor, zira adam sadece fotoğraf çekmektedir. O zamanlar cep telefonu ile fotoğraf çekmek, anında sosyal medya hesabında yayınlamak, selfi çekmek, dijital kamera, haberi anında teyit ettirebilmek gibi vakalar yoktur. Gazetecilik zor ve ilkel bir o kadar da savaş bölgelerinde tehlikeli şartlar altında gerçekleştirilmektedir. Yani artık tarih olmuş bir habercilikten bahsetmek mümkün. Foto muhabiri Russell Price (Nick Nolte) belinde dört beş kamera önce Çad’da karşımıza çıkar. Savaş anlarından kareler çekmektedir. Oates (Ed Harris) isimli Amerikalı dahası paralı asker ile her defasında olağan dışı şartlar altında karşılaşacaktır. Russell, Alex Grazier (Gene Hackman) ile hem meslektaş, hem de arkadaştır. Alex ise Claire’den (Joanna Cassidy) yeni ayrılmıştır.

Russell’in Çad’da çektiği fotoğraf yalancı basının pirlerinden bir dergiye kapak olurken Nikaragua’ya gelir. Taksiden indiği anda bir yürüyüşte gösteri yapan Sandinistlerle karşılaşır. Önderleri Rafael’in (Jorge Zepeda) pankartını taşıyan göstericilere askerler saldırırlar. Russell anında kamerasını konuşturanlardandır. Devrimci önderin adını sıkça duyacaktır. Sonra da her gazetecide olan veya olması gereken güdü ile hareket edecek adamın peşine düşecektir. Olay veya haber neredeyse orada olunmalıdır mantığından hareket ederek onu bulmaya girişecektir. Bu arada Claire ile yakınlaşıp beraber olacaklardır. Claire’den umudunu kesen ve onun artık Russell ile birlikte olduğunu öğrenen Alex geri Amrika’ya dönecek daha da ünlenip bir süre sonra geri dönecektir.

Bu arada Diktatör Somoza’nın her hareketinden ve ülkedeki her türlü siyasal gelişmeden haberi olan CIA, ajan Marcel Jazy (Jean-Louis Trintignant) kim olduğu bilinmesine rağmen Russell’i ustaca yönlendirip düpedüz kullanacaktır. Gerilla kampında kimlerin olduğunu, günlük hayatlarını, yüzleri fotoğraflayan Russell’in kamerasından ulaşan kirli adam, hemen hepsinin imha edilmesini sağlayacak ve bu yüzden gerillalarca daha sonra cezalandırılacaktır. Gerillaların önderi Rafael’in öldürüldüğünü bilmesine rağmen Marcel, Russell’in oynadığı oyunu bilecek kadar da bilgiye sahiptir. Somoza’nın diktatörlüğünü ve yapılan katliamları gören Russell vicdan yapar ve kendisinde istenen oyunu oynayıp Rafael’i çektiği bir fotoğrafla canlı gibi gösterir. Daha sonra da Alex ile tehlikeli mahallelerde giderken onun katlini kamerasına kayıt eder, Somoza olay duyulduktan sonra suçu gerillaların üzerine atsa da gerçek görüntüler ilgili yerlere bisikletli küçük bir çocuk sayesinde ulaştırılır, ABD desteği keser, Somoza yenilir, kısa adı FSLN (Frente Sandinista de Liberación Nacional – Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi) büyük gösterilerle başkenti ele geçirir, film biter. Amerikalı paralı asker Oates’in bir sonraki durağı Tayland olacaktır.

1983 yılı yapımı Under Fire – Ateş Altında filmini Roger Spottiswoode yönetmiş. Ron Shelton isimli yazarın romanından sinemaya uyarlanan filmin senaryosunu Clayton Frohman yazmış. Oyuncuların bazıları Alma Martinez, Holly Palance, Jorge Santoyo, Lucina Rojas, Víctor Alcocer, Jenny Gago, Martin LaSalle, Leonor Llausás, Monica Miguel, vs.

03.04.2019

Vorheriger ArtikelUluer Aydoğdu: At, avrat, silah
Nächster ArtikelKarma

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular