10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartGesundheitHamburg ve Hayvanlar Üzerindeki Deneyleri

Hamburg ve Hayvanlar Üzerindeki Deneyleri

ALMANYALILAR – Hayvan hakları uzmanları her yıl Almanya çapında 2 800 000 kobay olarak kullanılan hayvanların insanlık için yapıldığı iddia edilen bu tür deneylere can verdiklerini açıklıyor. Alman hükümetini bu konuda yetersizlikle suçlayan SOKO Hayvanları Koruma (Topluluğu), oysa 2012 yılından beri Avrupa Birliği’nin bu tür deneyler yapma konusuna ortak kurallar getirdiğini ama yetkili kurumların geliştirilen bu standartlara keyfi olarak uymadıklarını söylüyor. Adı geçen kuruluş bu tür deneyleri yapanların çok sert cezai yaptırımlar alması konusunda çalışmalarını yürütüyor. En son Hamburg’da LTP adıyla bilinen Laboratory of Pharmacology an Toxicology adındaki kuruluşun Mienenbüttel / Harburg semtindeki korku filmlerini çağrıştıran laboratuvarı hayvan aktivistlerinin yoğun baskıları sonucu kapatılmıştı.

Alman Hayvan Haklarını Koruma Birliği üç milyona yakın hayvanın yapılan deneylerde hayatlarını kaybettiklerinden dolayı hükümete sert eleştirilerde bulunuyor. Almanya’nın kararlaştırılan standartlara uymak yerine deneylerden vazgeçilemeyeceğinin gerekliliği üzerinde durduğu, bu konuda ciddiye alınacak bir politikası olmadığı hep söyleniyor. Yetkili Avrupa Komisyonu Almanya’ya kararlaştırılan anlaşmaya uymama konusunda ihtar verdiği biliniyor. Bu arada yeri gelmişken ALMANYALILAR olarak Bürgerschaftswahl 2020 / Hamburg seçim kampanyasında da hiçbir partinin (Tierschutzpartei hariç) bu konu üzerinde resmen durduklarına tanık olmadığımızı belirtelim. Seçmenler oylarını kullanırken bu konuyu gözönünde bulundurmalı.

tv

Alman Hayvan Haklarını Koruma Birliği’nin 2018 yılı için verdiği rakamlar da korkunç: bu deneylerin %85’inde fareler ve sıçanlar kullanılıyor. 2,1 Milyon farenin kullanıldığı bu deneylerde üst sınır halbuki 2 milyon imiş. %8 ile balıklar üçüncü sırada kobay olarak kullanılmış. 85 645 Tavşan, 765 Kedi, 3993 köpek, 3324 maymun kullanılmış. 124 702 hayvanın büyük acılar çekerek can verdikleri, bir milyon hayvanın genetik yapısıyla oynandığını ve üzerlerinde yapay hastalıklarla insanmış gibi davranılarak deneyler yapıldığı açıklandı.

Bu günlerde büyük ekonomik sıkıntılar içerisinde olan Hamburger Morgen Post (MOPO) gazetesine göre yapılan bu deneylerde Hamburg ve Berlin Almanya çapında ilk sırada geliyorlar. Hamburg’da yapılan deneylerde iki maymun çeşidi ve kedilerin kobay hayvanlar listesinden çıkartıldı, 4 köpek, 49 domuz, 198 791 fare, 62 421 sıçan, 398 Hint domuzu, 23 tavşan, 313 diğer kemirgen hayvan, 810 kurbağa ve 220 balık yapılan deneylerde kullanıldılar.

LTP laboratuvarlarının sadece Hamburg’da değil Almanya çapında kapatılmasını talep eden Hamburglu hayvan hakları aktivistlerinin yeni hedefi bu defa kısa adı UKE olan Eppendorf Üniversite Kliniği. Bir hafta sonra burada bir uyarı nöbetinde bulunulacak ve hayvan deneylerine karşı bir protesto eylemi gerçekleştirilecek.

01.02.2020

Vorheriger ArtikelSidonia Hedwig Zäunemann: Auf die Natur
Nächster ArtikelUnfall

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular